Вече бившият шеф на джамийското настоятелство в Пловдив Ашим Асан ще лежи 2 години в затвора, след като получи ефективна присъда по делото за побоя над районния мюфтия Осман Хилми и Селим Мехмед.
Синът му Фаик пък бе осъден от Пловдивския районен съд на 2 години и половина лишаване от свобода. Двамата и още четирима души са пребили Осман Хилми и Селим Мехмед, като са им нанесли леки телесни повреди и са възпрепятствали религиозните им свободи, е заключението на магистратите.
В понеделник шестимата мъже бяха задържани след боя пред пловдивската Джумая джамия. В основата на конфликта стои спор за имот между два враждуващи лагера.
Районният мюфтия на Пловдив Осман Хилми и негови хора от Кърджали се опитали да влязат във владение на Джумая джамия в неделя срещу понеделник вечерта, но срещнали съпротивата на сегашното ръководство.
Двата лагера си разменили няколко удара с юмруци. Намесата на полицията е предотвратила по-голямо сбиване, след като от „Столипиново” към центъра на града тръгнали около стотина души, въоръжени със сопи, за да участват в сбиването.
Според местната полиция провокатори на боя са именно Ашим Асан и синът му Фаик, които миналата седмица бяха осъдени на 750 часа общественополезен труд, след като пребиха белгийски богомолец.
Асан е давал указания кой от хората да бъде бит при инцидента пред мюсюлманския храм.
„Образно казано колегите от четвърто районно бяха вдигнали ръце от баща и син”, коментира пред Dnes.bg шефът на МВР-Пловдив Тодор Чонов. Той уточни, че до момента в полицията има над 50 преписки срещу Ашим Асан и сина му.
„Делото се разгледа по реда на съкратеното производство, при което подсъдимите признават обстоятелствата по обвинението и наложеното наказание се редуцира”, обясни говорителят на Съдебната палата в Пловдив Марияна Кирезиева.
Един от съучастниците на бащата и сина в боя – Смаил Мехмедов, бе осъден на 1 година затвор. Другите трима обвиняеми са с условни присъди.
Присъдата може да бъде обжалвана в 15-дневен срок пред Окръжния съд в Пловдив.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Рецепта от тефтера на баба: Козунак с парченца шоколад
Банкер: Войните ще влияят дълго на икономиката и България
ЦСКА прегази "Берое" с 3:0 в Стара Загора
Валентин Радев: Случаят "Петрохан" е срам за службите
Питбул нахапа две деца в Бургас, съсед и полицай ги спасиха
Спортът по телевизията днес, 5 април
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Барселона превзе “Метрополитано” и се откъсна от Реал
Драма на "Сейнт Мери"! Саутхямптън повали Арсенал с късен гол за ФА къп
Треньорът на Берое проплака след боя от ЦСКА
Ицо Янев назова как ЦСКА ще изглежда по-силен отбор
Таро карта за 5 април, неделя
Цветница е! Празникът на цветята
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Студенти от ВСУ спечелиха националното състезание по наказателноправни науки
Седмичен хороскоп 6 април - 12 април 2026
Питбул нахапа две малки деца в Бургас
Спартак ще играе за бронза в турнира за Купата на България по хандбал
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато