Приемът на Украйна в ЕС крие и рискове, ще плати ли Съюзът цената?

Геополитическите интереси вече са водещи
17 дек 2023 12:10, Александър Попов
166
Приемът на Украйна в ЕС крие и рискове, ще плати ли Съюзът цената?
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Едно нещо е ясно: ако Русия не беше нападнала Украйна, едва ли някой щеше сега да говори сериозно за възможността страната да стане част от ЕС. Това пише в свой коментар Хелга Шмид от ARD, публикуван в "Дойче Веле". В нея се посочва, че с население от 40 милиона души преди войната Украйна е една от най-многолюдните, но едновременно с това и една от най-бедните страни в Европа. Към бедността прибавяме и високите нива на корупция, както и факта, че страната има дълга обща граница с Русия - почти 2000 километра.

Войната промени нагласите

ARD припомня в публикацията си, че през май 2022 година, т.е. няколко седмици след началото на войната, френският президент Еманюел Макрон допусна, че приемането на Украйна в ЕС е въпрос не на години, а на десетилетия - независимо, че заради смелостта, с която се защитава от Русия, тя вече е "членка на ЕС в нашите сърца", цитира ARD казаното тогава от френския президент. Но и в други европейски столици тогава още се питаха дали ЕС не прекалява с Украйна - най-малкото по финансови причини.

В момента България е най-бедната страна в ЕС, припомня ARD. Но посочва, че при доходите на глава от населението украинците са далеч по-зле: те не разполагат дори с половината от парите на българите. За бюджета на ЕС, който трябва да се грижи за по-справедливо разпределение на благосъстоянието, това означава, че много страни могат от нетни получатели да станат нетни платци. Казано иначе: ако сега всяка година получават милиарди от бюджета на Общността, може да се наложи да започнат да подпомагат Украйна с такива суми, обяснява германската медия.

За земеделските субсидии

Украйна, която има силен аграрен сектор, би имала по-големи претенции за премии за селскостопански площи, отколкото всяка друга страна членка. Така Украйна може да преобърне цялата система на земеделско субсидиране, а с това и една трета от целия бюджет на ЕС, се опасяват експерти в Брюксел. Други обаче виждат в това шанс остарялата селскостопанска политика най-накрая да бъде реформирана.

Може ли ЕС изобщо да си позволи такова преразпределение? Трябва да може, подчертават от Брюксел, а според председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен говорим за по-висши цели: "Украйна не се бори само срещу агресора, а за Европа", заяви тя в Европейския парламент в Страсбург. "Присъединяването към нашето семейство ще бъде равносилно на крайна победа за Украйна", припомня ARD думите ѝ.

Геополитически сигнал към Кремъл

Агресията на Путин промени нагласите към стратегията за разширяване на ЕС. Мнозина виждат в една такава стъпка по-скоро геополитически сигнал към Кремъл, а дефицитите във върховенство на закона в Украйна отстъпват на по-заден план, четем по-нататък в публикацията на ARD.

Преди войната Украйна заемаше 122-ро място в класацията за корупция на Трансперънси интернешънъл, а Европейската сметна палата установи корупция, стигаща чак до най-високите етажи на властта. Възможно ли е това да се е променило по време на войната?

Напълно, казва председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, която не спира да хвали украинския парламент, който в условията на бушуваща война приема един антикорупционен закон след друг.

В същото време медиите непрекъснато разкриват нови корупционни скандали. Разследване на "Зюддойче Цайтунг" например установи, че съдебната система и властите, които трябва да се борят срещу корупцията, "сами по себе си са пропити от корупция". Според разследващите журналисти отговорни длъжностни лица системно изискват шестцифрени суми под формата на подкупи. На този фон бизнесът се оплаква от "корупционна вълна", която е станала причина за "втора вълна на емиграция на индустриалния бизнес в чужбина".

ARD на свой ред припомня, че заради лично обогатяване или бездействие срещу корупцията президентът Зеленски уволни един военен министър, няколко заместник-министри, заместник-шефа на президентската служба и дори председателя на Върховния съд, взел подкупи за 3 милиона долара.

Геополитическите интереси вече са водещи

Ако досега за започването на преговори за членство беше важно изпълнението на критериите за върховенство на закона, т.е. борбата срещу корупцията, властта на олигарсите и прането на пари, сега на преден план вече излизат геополитическите интереси на ЕС - това са думи на високопоставен европейски дипломат, цитиран от ARD. Казано по друг начин това означава: чрез възможно най-бърза интеграция в ЕС Украйна да бъде спасена от по-нататъшни посегателства от страна на Москва - включително, за да бъде гарантирана сигурността на самия ЕС.

Въпросът за огромните разходи покрай евентуалния прием на Украйна в ЕС ще остане актуален, както и въпросът за мащабни реформи в бюджета на Общността и процесите по вземане на решения. Нидерландският експерт по европейските въпроси Матиас Матийс смята, че това носи както рискове, така и шансове за ЕС.

"Покрай приема на Украйна повече ще натежи идеята за това, че ЕС играе геополитическа и геоикономическа роля", казва пред ARD Матйс, който в момента преподава в университета "Джонс Хопкинс" във Вашингтон.

Вероятно обаче ЕС ще трябва да плати цената за това, изразяваща се в намаляване на дълбочината на сътрудничеството между държавите членки, смята експертът. "Просто съществува риск Европейският съюз да стане по-малко кохерентен в резултат на разширяването", каза Матиас Матийс. Той предполага, че вероятно ЕС ще трябва да направи стъпка назад по отношение на интеграцията - до нивото от средата на 1990-те години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


166
Още по темата: УкрайнаЕС
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
132
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
SPIEGEL: ОРБАН УНИЖИ ЕС! СПРЯ ПАРИТЕ ЗА УКРАЙНА, ДОКАТО НЯМА ОДИТ, НО ПОЛУЧИ СВОИТЕ. Пусна преговорите, които са просто морален жест и си запази ветото за по нататък, без да го хаби.
131
3
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Русия а и Източна Европа в това число и ние не сме узряли за демокрация с този ориенталски манталитет . Само кражби и тарикатлъци . На такива държави и народи им трябват такива като Путин и Ким Чен .Ред и дисциплина
130
0
 
16
 
! Отговори
НАШИЯ ДИКТАТОР преди 4 месеца
Зеления по***ко на картинката отмени изборите, въведе концлагерна диктатура, репресира свободата на словото, направи геноцид над населението си и НИЕ ЗА НАГРАДА искаме да ни стане част от гейския съюз??? АЗ СЪМ ЗА!! :):)
129
17
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Трябва да си много лош и зъл като човек за да ти харесва Русия.
128
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Някой си Не се занимава с Украйна, ЕС се занимава с агресията на Русия.
127
1
 
14
 
! Отговори
Абе на този преди 4 месеца
Зеленски главата е станала като на коледно бишенце кръгла и голяма тази година...пък уж война водили ала-бала..
126
1
 
19
 
! Отговори
Българин преди 4 месеца
Украйна ще влезе в ЕС под формата на един воденичен камък, вързан за шията на и без това потъващия съюз. Украйна ще има да плаща репарации към Русия, ще има да плаща стотици милиарди дългове към други държави, ще е без работоспособно население и с стотици хиляди инвалиди, които ще са на помощи. Освен това основните и отрасли като земеделие и въглища ще са до голяма степен във вече руски територии.
125
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Веселинъ 7112136860 Веселине отдавна не беше се появявал, но по това което пишеш става ясно че не са могли да ти помогнат при престоя ти в Карлуково.
124
1
 
13
 
! Отговори
Някой си преди 4 месеца
Вместо да направи Нужната реформа в редиците си ЕС,за да просъществува за бъдещето.Той Предпочете да се занимава с Украйна и Русия????
123
7
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Който не желае да бъде роб на маняка Путин трябва да плаща на Украйна. Украинците знаят как трябва да се постъпи с крехостниците на империята на злите хора.
122
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Кой ще плати ? Обикновеният европеец ЕСТЕСТВЕНО! Това Урсула фон дер Лайен , Шарл Мишел,Жозел Борел,Луис Мишел и шефовете им Клаус Шваб и синовете на Шорош не ги касае
121
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Кой ще плати ? Обикновеният европеец ЕСТЕСТВЕНО! Това Урсула фон дер Лайен , Шарл Мишел,Жозел Борел,Луис Мишел и шефовете им Клаус Шваб и синовете на Шорош.
120
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Смех ,Ами тя я спели преди да е започнала
119
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Чакаме Украйна в евро съюза, ще падне голям смях, Полша ще пропищи , а Европа да се готви за възстановяването на украйна - 600-700 милиарда най малко
118
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До 114 Какъв Берлин бе хохъл тая опорна отдавна се изтри ,да начупиш кофите на бандеровците ли ти трябва да ходиш до Берлин или те са в нещото дето беше Украйна,а после Бандерия и ,ако не беше Борис Джонсън да прекрати преговорите все бяхте омазали кълките.Ама сега той си подаде оставката,а бандеровци да се оправят.
117
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До АБЕ , КОЙ БЕШЕ ОРБАНКато пораснеш ще разбереш кой е. А сега сядай да учиш че утре пак си на училище.
116
4
 
1
 
! Отговори
СМЕХ... преди 4 месеца
... И КВО СЕГА .....РУСИЯ ШЕ СПЕЧЕЛИ ЛИ ЯДРЕНАТА ВОЙНА СРЕЩУ СВЕТА ---ЩО ТОГАВА Я БАВИ ВЕЧЕ 3-та ГОДИНА....ХА,ХА,ХААААА.....ЯЙЦЕ ЛИ ИМ СЕ ПЕЧЕ НА ГЗ..??!
115
10
 
2
 
! Отговори
АБЕ , КОЙ БЕШЕ ОРБАН преди 4 месеца
...маджарското ромче , ли...ха,ха,хаааа...да му вдигаме ли таксата за газа още 2-пъти ....?!!!....ЩОТО , ТОЙ МАЙ ИЗДЪРЖА НА СТУД И ИМА МЕРАК ЗА НОВИ "УНГАРСКИ СЪБИТИЯ"!
114
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До АМИ , ПРАВИЛНО!И кои точно сте вие които ще приемате бе льольо? Последна д упка на кавала в нато и най големите бедняци в ес. Хахахахаа
113
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До 112 Ами айде де що пък американците и германците не искат в НАТО.А да щото никой няма да ходи да умира вместо украинците.Дали обаче,ако я приемат ще приключи или ще е трета световна за сега няма да разберем