Глобално въздействие - как войната в Украйна промени света?

Конфликтът разпали нова оръжейна надпревара
1 мар 2023 19:05, Елка Василева
158
Глобално въздействие - как войната в Украйна промени света?
Снимка: архив, БГНЕС

Войната е катастрофа за Украйна и криза за земното кълбо. Светът е по-нестабилно и страшно място, откакто Русия нахлу в своята съседка на 24 февруари 2024 г.

Година по-късно хиляди цивилни украинци са мъртви, а безброй сгради са разрушени. Десетки хиляди войници от двете страни са убити или тежко ранени. Отвъд границите на Украйна инвазията разклати европейската сигурност, преначерта отношенията между държавите и отслаби тясно преплетената глобална икономика, пише Асошиейтед прес.

Следва преглед на пет отношения, в които войната промени света.

ЗАВРЪЩАНЕТО НА ВОЙНА В ЕВРОПА

Три месеца преди нахлуването тогавашният британски министър-председател Борис Джонсън се отнесе с насмешка към намеците, че британската армия има нужда от тежки оръжия. "Старите схващания за водене на големи битки с танкове на европейска земя са отминали", каза той.

Още по темата
Сега Джонсън призовава Великобритания да изпрати още бойни танкове, за да помогне на Украйна да отблъсне руските сили.

Въпреки ролята, която играят новите технологии като сателити и дронове, този конфликт в 21 век в много отношения прилича на конфликт от 20 век. Сраженията в източния украински регион Донбас са жестока работа, с кал, окопи и кръвопролитни пехотни нападения, напомнящи за Първата световна война.

Конфликтът разпали нова оръжейна надпревара, която напомня на някои анализатори за подготовката за Втората световна война. Русия мобилизира стотици хиляди наборници и иска да увеличи своята армия от един милион на милион и половина военни. САЩ увеличиха производството на оръжия, за да заменят запасите, доставяни на Украйна. Франция планира да увеличи военните разходи с една трета до 2030 г., а Германия се отказа от отдавнашната си забрана за изпращане на оръжия в конфликтни зони и доставя ракети и танкове на Украйна.

Преди войната много наблюдатели допускаха, че военните сили могат да пристъпят към използване на по-усъвършенствани технологии и водене на кибервойна и по-малко да разчитат на танкове или артилерия, каза Патрик Бери, старши лектор по сигурност в Университета на Бат.

Но в Украйна оръжията и боеприпасите са най-важните оръжия.

"Поне за момента се вижда, че в Украйна се връща конвенционалната война между държави", каза Бери.

ИЗПИТВАНЕ И ЗАЗДРАВЯВАНЕ НА СЪЮЗИТЕ

Руският президент Владимир Путин се надяваше инвазията да разцепи Запада и да отслаби НАТО. Вместо това военният съюз набира сила. Организацията, създадена за противопоставяне на Съветския съюз, има подновено усещане за цел и две кандидат-членки – Финландия и Швеция, които изоставиха датираща от десетилетия политика на необвързаност и поискаха да се присъединят към НАТО като защита от Русия.

27-членният Европейски съюз наложи сурови санкции на Русия и изпрати на Украйна подкрепа за милиарди. Войната постави разправиите заради Брекзит в перспектива, затопляйки дипломатическите отношения между блока и неудобната бивша членка Великобритания.

"ЕС налага санкции, доста сериозни санкции, по начина, по който би трябвало. САЩ се връщат в Европа с пълна сила, по начин, по който никога не сме мислели, че може да стане отново", каза анализаторът по отбраната Майкъл Кларк, бивш ръководител на Кралския обединен институт за изследвания в отбраната и сигурността.

Държавите членки на НАТО наливат в Украйна оръжия и оборудване за милиарди долари. Алиансът подсилва своя източен фланг, а страните, които са най-близо до Украйна и Русия, включително Полша и балтийските държави, убеждават по-колебливите съюзници в НАТО и ЕС, потенциално измествайки центъра на тежестта в Европа на изток.

В единството има някои пукнатини. Унгарският министър-председател Виктор Орбан, най-близкият съюзник на Путин в ЕС, лобира против санкциите срещу Москва, отказва да праща оръжия на Украйна и задържа помощен пакет от блока за Киев.

Западното единство ще бъде подложено на все по-голям натиск, колкото повече се проточва конфликтът.

"Русия се готви за дълга война", но алиансът също е готов нещата да продължат дълго, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в края на 2022 г.

НОВА ЖЕЛЯЗНА ЗАВЕСА

Войната превърна Русия в парий на Запад. Нейните олигарси бяха подложени на санкции и бизнесът ù включен в черни списъци, а международни марки, сред които "Макдоналдс" и "Икеа", изчезнаха от улиците в страната.

Въпреки това Москва не е останала съвсем без приятели. Русия засили икономическите си връзки с Китай, макар че Пекин продължава да се дистанцира от бойните действия и засега не изпраща оръжия. САЩ наскоро изразиха тревога, че това може да се промени.

Китай внимателно наблюдава конфликта, който може да послужи или като насърчение, или като предупреждение за Пекин във връзка с евентуален опит да си върне със сила самоуправляващия се Тайван.

Путин засили военните връзки с международни парии като Северна Корея и Иран, който доставя въоръжени дронове, използвани от Русия за атакуване на украинска инфраструктура. Москва продължава да печели позиции в Африка и Близкия изток със своето икономическо и военно влияние. Руската наемническа компания "Вагнер" става по-силна в различни конфликти – от Донбас до Сахел.

Като отглас от Студената война светът е разделен на два лагера, а много страни, включително гъстонаселената Индия, се въздържат да заемат позиция в очакване да видят кой ще получи надмощие.

Преподавателката по конфликти и сигурност в Кралския колеж в Лондон Трейси Джърман каза, че конфликтът е увеличил разрива между "либералния международен ред начело със САЩ", от една страна, и гневна Русия и е окуражил надигащата се свръхсила Китай, от друга.

УДАРЕНА И ПРОМЕНЕНА ИКОНОМИКА

Икономическото въздействие от войната е осезаемо – от хладните домове в Европа до хранителните пазари в Африка.

Преди войната държавите от ЕС внасяха почти половината си природен газ и една трета от своя петрол от Русия. Инвазията и наложените в отговор санкции доведоха до енергиен ценови шок в степен, невиждана от 1970-те години.

Войната разстрои глобалната търговия, която още се възстановяваше от пандемията. Цените на храните рязко се покачиха, тъй като Русия и Украйна са водещи доставчици на пшеница и слънчогледово олио, а Русия е най-големият производител на изкуствени торове в света.

Кораби, превозващи зърно, продължиха да плават от Украйна съгласно крехко споразумение, договорено с посредничеството на ООН, а цените се понижиха от рекордните нива. Но храната остава геополитическа игра. Русия се опитва да обвинява Запада за високите цени, а Украйна и нейните съюзници обвиняват Русия, че цинично използва глада като оръжие.

Войната "наистина изтъкна крехкостта" на един взаимосвързан свят, също както пандемията, каза Джърман, а цялостното икономическо въздействие още не е усетено.

Войната също така обърка усилията за борба с климатичните промени, като предизвика увеличение на използването на силно замърсяващи въглища в Европа. Но отказването на Европа от руския петрол и газ може да ускори прехода към възобновяеми енергийни източници по-бързо, отколкото безбройните предупреждения за опасностите от глобалното затопляне. Международната агенция по енергетика казва, че в следващите пет години светът ще добави толкова възобновяема енергия, колкото в последните 20 години.

НОВА ЕПОХА НА НЕСИГУРНОСТ

Конфликтът е силно напомняне, че отделните хора имат малко контрол над хода на историята. Никой не знае това по-добре от 8-те милиона украинци, принудени да избягат от домовете и страната си, за да търсят нов живот в Европа и по-надалеч.

За милиони хора, не толкова пряко засегнати, внезапното разклащане на мира в Европа предизвика несигурност и тревога.

Завоалираните заплахи на Путин за използване на атомни оръжия, ако конфликтът се изостри, съживиха страховете от ядрена война, които бяха в латентно състояние след Студената война. Около Запорожката атомна електроцентрала се разразиха боеве, пораждайки опасения от нов Чернобил.

Но конфликтът също така напомни, че понякога действията на отделните хора са от голямо значение. Анализаторът по отбраната Кларк каза, че подобен момент е имало ден след инвазията, когато Зеленски се е заснел на видео край Киев и е обещал да не напуска града.

"Това беше решаващо, за да покаже, че Киев ще се бие", каза Кларк. "А после, разбира се, САЩ и Джо Байдън оказаха подкрепа. Ако тези две неща не се бяха случили – Зеленски и после решението на Байдън, руснаците щяха да спечелят."

"Тази постъпка на Зеленски ще остане в историята като много, много важна", каза той.
(БТА, Илиян Могиларски)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


158
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
52
6
 
3
 
! Отговори
хаха преди 1 година
До Шамил Басаевми какво да се договарят с него. Той беше за Газа нужен. Нема газ не им трябва вече. Така е капитализма, плащаме, получаваме. Не плащаме да ходи да си говори с Аятолата на Иран.
51
3
 
0
 
! Отговори
хаха преди 1 година
До Анонименбе ти никога не си бил богат бе. На кой ги разправяш тези пиянгурщини . Завалията бил обеднял. Ми умирай като си обеднял.
50
11
 
3
 
! Отговори
Шамил Басаев преди 1 година
Путин бил готов на преговори с лидерите на Германия и Франция , но за съжаление те не му вдигали телефона , твърди Песков днес в изявление пред медиите.
49
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Война само с нови технологии срещу Русия не става,ей там с някоя друга малка държава става.Тия технологии са скъпи и трудни са производството,което в една продължителна война не е нещо на което да разчиташ.И се връщаме в 20 век с артилерията ,танковете и така.Както е казал Сталин артилерията е бога на Войната,ама някой го е пропуснал като Борис Джонсън.
48
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Така се промени,че заради това може и да няма свят.Източват парите на всички държави.Обедняхме.И за какво?Защото някакви дрогирани са нарушавали Минските споразумения!
47
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Василев пий си хапчетата.кой ще те пусне в страна,която 45 години само оръжие е произвеждала,а е 150 милиона и най-вече тая страна Се казва Русия.Ми някой са се опитвали и не са успели,а е довело до техния крах.Така,че....
46
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Земните беди ще свършат, грубостите и лъжите също, когато дойде Второто пришествие на Христа. Гадината никой не я знае, защото никъде не упомената. Но все още е далече, защото има едно събитие да се случиии, а на него не му е дошло времето....!???Ще мине и това размирно време, във вериги Марс когато оковат...Нов мъж(Месията) в ръцете си Света ще вземе, чаровен, весел, мъдър и сърцат.
45
8
 
5
 
! Отговори
аа преди 1 година
Русофила драпа със зъби и нокти брани кочи ната Но никой не иска да ходи там
44
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 54 ми моли се бе про'с'так некадърен. Аз ще работя да излезем от ес, та некадърните и неграмотни мързеливи про'с'таци като ТЕБ да изчезнете, заедно с поколенията си, по Дарвин.
43
13
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Украйна удържа инвазията. Сега следва контраофанзива до Москва и анексиране на цялата европейска територия на федерацията.
42
7
 
5
 
! Отговори
хаха преди 1 година
да се молим да не ни изхвърлят от ЕС , че гледай тогава сеир. Забравихте как се редихте на опашки и работихте за 4ри долара на месец. Просто дет се вика , "козата си иска пръч"
41
10
 
5
 
! Отговори
хаха преди 1 година
тръгнали *** и пульо да мислят големи икономики , как щели да плащат. Боже мой. Нали България е червена, какво се притеснявате. Зеленият чорапогащник никой не му иска нищо и никой няма да му даде нищо. Да си държи МиГ-овете и да мята цял ден мъгла на завалиите тука. Те толкова наивни. Искат западни заплати ама партньори на Русия. Ще има да чакате. Румънците ще приемат с удоволствие инвестициите.
40
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Световните империи САЩ и Китай водят прокси война помежду си използвайки своите кукли на конци ЕС и Русия...
39
1
 
7
 
! Отговори
Мхм, преди 1 година
вечерен пасквил... Всичко биха дали джурналята за грантчета :)
38
1
 
14
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 1 година
Въпросът е как Украйна промени света? Ами променя го. Първата драстична промяна се случи след като взривиха ядрената централа в Чернобил. И до ден днешен има ужасяващи последствия от тази ядрена катастрофа. Сега с тази гражданска война която украинците спретнаха на собствената си територия, първите осем години от войната света се правеше на глух и сляп и не виждаше войната, но последната една година след включването на Русия на помощ на украинците от руски произход, изведнъж хоп видяха войната.
37
11
 
4
 
! Отговори
До русуфилчетата преди 1 година
А за кой да гласуваме бе, за добро старо СССР ли?
36
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
САЩ и Китай печелелят от тази война. Европа и Русия губят от нея. САЩ насъсква своето куче ЕС срещу кучето на Китай, Русия. Кучетета се хапят, дерът, кървят, а собствениците им броят пачките от боя.
35
1
 
7
 
! Отговори
Сафари преди 1 година
Откриха сезона на леопардите.
34
16
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Путин ще прави блоуджоб на Байдън ако иска да остане жив зад решетките до края на живота си
33
13
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Санкции, блокиране на руски сметки и т.н. - 100 години украинците ще живеят от спестяванията на руснаците в западни банки