Защо започна новата космическа надпревара за Луната?

50 години минаха от мисията Аполо, която стигна естествения спътник на Земята
9 юли 2019 15:15, Нели Христова
193
Защо започна новата космическа надпревара за Луната?
Снимки: Reuters

50 години – толкова минаха от мисията Аполо, която стигна Луната. И оттогава никой не се е прицелвал отново към нея. Поне досега.

На 15 юли в 2:51 часа Индия ще изстреля своята сонда Chandrayaan-2, която ще мине по пътя на Аполо с една идея по-различна траектория. Това е най-амбициозната космическа мисия на страната досега. Индийският апарат няма да е сам. Китайската сонда Chang’e-4 вече обитава Луната, след като кацна в тъмната й половина през януари тази година. Към тях трябваше да се присъедини и Beresheet - сонда, създадена от организацията с нестопанска цел SpaceIL, ала тя се разби. Нейните собственици обаче обявиха, че ще направят още един опит.

Съвсем наскоро САЩ също обяви завръщането си на Луната. Европа и Русия не останаха по-назад и също обявиха свои мисии, които да включват и астронавти. Изведнъж всички искат да стъпят отново на Луната. Но защо?

Защо изведнъж естественият спътник на Земята стана толкова интересен?

След като Нийл Армстронг направи първата си крачка на Луната през 1969 година, интересът на публиката към бъдещето на хората в Космоса рязко спада. Затънало дълбоко в скъпата война с Виетнам, американското правителство слага край на програмата Аполо. Все пак, космическата надпревара е спечелена. Учените са разочаровани, но предвид факта, че мисията изисква 4% от бюджета на държавата, отмяната й е очаквана.

През тези 50 години фокусът е насочен към хората в ниската земна орбита и Международната космическа станция. Но сега той се променя. А според директора по изучаването на роботите и хората за Европейската космическа агенция Дейвид Паркър, това много напомня на мисиите на човечеството до Антарктика.

Още по темата
"Двете неща си приличат изключително много – в началото на века имаше състезание кой ще се добере първи до Южния полюс и след това никой не се върна там в следващите 50 години – точно както на Луната през 60-те. След това започнахме да строим бази на Антарктика. Сега сме на точно този етап в експлоатацията на Луната“, обяснява Паркър пред The Guardian.

Това, което връща хората на Антарктика, е напредъкът на технологиите. И сега човечеството е доста по-напреднало технологично и познава по-добре Космоса, отколкото по времето на Аполо. Но с всеки робот трябва да бъде пратен и човек, а това за организации като НАСА, които имат само 10% финансиране, това означава скъп разход.

Успехът на китайската Chang’e-4 показва това, което може да бъде постигнато без човешка намеса. Това е първият апарат, който каца на далечната страна на Луната и до момента оперира без проблеми, въпреки че трябва да оцелява на температури от минус 180 градуса по време на лунните нощи. А те траят 14 дни, а астронавтите на Аполо кацат на Луната и остават там само през деня.

Постиженията в роботиката, които подпомагат хората, ще формират гръбнака на новата американска мисия към Луната. САЩ ще използват добре познатата тежка ракета носител Space Launch System и капсули за екипаж Orion - и двете в последен етап на строеж - за да изпратят в Космоса хора, които да построят по-малка версия на Международната космическа станция, която да обикаля в орбита около Луната.

През следващото десетилетие НАСА ще работи над мисията Gateway заедно с партньори от Япония, Европа и Канада. Нейната цел ще е астронавти да управляват роботи на лунната повърхност, които ще строят радио-телескопи, ще събират минерали и ще търсят вода и лед, за да подпомогнат плана за създаване на човешка колония на Луната. А фактът, че Европейската космическа агенция ще си партнира с НАСА означава, че съвсем скоро можем да видим първият европеец, стъпил на лунната повърхност.

Но на какво се дължи новата космическа надпревара?

На първо място, науката ще спечели изключително много от подробното изучаване на Луната. Според експертите, естественият ни спътник може да даде отговори на много въпроси - какъв е произходът на нашата планета, първите следи от океани по нея, каква е била първобитната атмосфера и дори произхода на живота.

Но има и още една причина - Луната е първата стъпка на човечеството, което се е устремило към Марс. Но безопасното пътуване на хората до Червената планета ще е изключително трудно. За това първо трябва да превземем спътника си.

По време на строежа и оперирането на Международната космическа станция човечеството е научило перфектно как да управлява Космоса близо до Земята. Луната се намира на 400 хил. километра от тук. Да опитомим тази не много благоприятна обстановка ще ни помогне, когато се отправим към Марс - планета на 400 милиона километра от Международнака космическа станция. Това ще бъде един дълъг процес.

Марс често е виждан като решение на проблемите ни тук, на Земята. Някои учени си мислят, че просто ще се преместим на друга планета и ще спасим вида си. Но според техни опоненти, това е опасна илюзия, защото проблемите на Земята трябва да бъдат решени тук и сега.

Има и още една причина за новата надпревара и тя е свързана с хората, които са се разхождали по лунната повърхност преди 50 години. Само 12 човека са стигали до Луната с шесте мисии "Аполо". Всяка една от тях е била с двучленен екипаж. Всички тези 12 души са мъже, родени през 20-те или 30-те. Всички са били скаути и са единствени деца или най-големият син в семейството. Докато пътуват към Луната, те получават 8 долара на ден заплата, минус таксата, която си плащат за легло в ракетата на Аполо.

Днес само четирима от тях са живи. Ако не стигнем до Луната скоро няма да остане живо човешко същество, което да има спомени от първа ръка от разходката си по лунната си повърхност. Този проблем изисква отговор на въпроса - ще могат ли учените да изпратят други хора на естествения ни спътник, преди и последния астронавт от Аполо да почине?

Доскоро той щеше да е "вероятно не." Констроирането на Gateway вървеше бавно и нямаше да приключи в следващото десетилетие. Ала през март вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс обяви, че НАСА трябва да приключи Gateway скоро и да изпрати астронавти на Луната до 2024 година. Много хора обаче се съмняват, че това е възможно.

Въпреки това надеждата, че последните останали астронавти от "Аполо" ще могат да видят друг човек да върви по стъпките им, остава. Преди 50 години всички на Земята са се чувствали така, сякаш научната фантастика се е превърнала в истина. Учените искат тази магия да се случи отново. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


193
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
104
12
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Абе какъв луноход са изпратили Русия бе. Те 86г нямат радиоуправляема количка за Чернобилл... Вие мозъците ли са ви промивали с ток по времето на соца не знам :) Абсолютно неадекватни хора. То бива такива сантасмогарии за тоя сссрр ама то вашето болно състояние. Те към днешна дата нямат нищо прстено, как според вас са пратили преди 60 години :)
103
6
 
3
 
! Отговори
до въпросче преди 4 години
Сега ще ти обясня защо има космос планети,луни!Да се стигне до тях е нужен инжектопляктор който техническо достижение наподобяващо Брауновия тригонолокатор, но е базирано на плазмения деполяризатор на Тор. С разликата, че е измислено от Кроманьонтоплякторите!Който притежава тази технология не е проблем да стигне до Луната!
102
2
 
3
 
! Отговори
Боби преди 4 години
До ПроСоТоВ авизцията има едно нещо наречено натренираност - Може днес да имаш тапия за Летец изпитател. Печелиш от тото и отиваш на околосветско пътешествие за 6 месеца. Като се върнеш откриваш с УЖАС че са ти понижили статуса до летец 2 клас(3 клас са новоизлюпените курсанти)за първи клас трябва да налетиш 100ч като поне 20 в сложни МТО и/или нощем(колко са точно не зна но това е принципа)А за летец изпитател още незнам колко си часове на еди какви си типове различни самолети.Гадно нали
101
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не знам за Луната, но коментарите под такива новини обикновено дават идеална възможност за анализ на психичното здраве на народа.
100
5
 
4
 
! Отговори
Боби преди 4 години
До KromВтората допълнителна "безпилотна" мисия се проваля защотоколкото и да ти се иска проблема е друг съвсем банален - раката робот с лопатка на края не отговаря на командите - без грунд във контейнера възвръщаемия модул няма смисъл изобщо да излита ... Мисията е частично провалена - докато има енергия Луна 15 предава телеметрия за такива неща като температура и прочие
99
6
 
2
 
! Отговори
Krom преди 4 години
До Анонимен 93 - драги, аз ако можех да отида до Тръмп, дали щях да си чеша езика с теб, Боби, ПроСтоТо и многобройните ти други "проявления"? Хайде, прояви малко чувство за хумор.
98
6
 
7
 
! Отговори
анонимен преди 4 години
То си е така. Руснаците правят двигателите, американците продават билетчетата на входа. Кой за каквото става.
97
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
САЩ и НАСА и ЦЕРН още се опитват да добият нулева енергия ама не могат да я разгадаят и са я засекретили за да не се докопа светът до тия знания и да могат да трупат мангизи. Сега обаче нещата ще се обърнат ЦЕРН увисват.
96
5
 
8
 
! Отговори
ПроСоТо преди 4 години
До Боби"Гагарин загива по време на рутинен полет за трупане на часове за възстановяване на първи клас летец. Той и инструктура се качват на УТИ МиГ-15."?!?!?!?!?!?!Кога е загубил званието "първи клас летец",та е "трябвало да трупа часове"?!?!Преди,или след като е летял в космоса?И Какво ПО-ВИСОКО звание от "КОСМОНАВТ" може да има един летец?!?!?!Ти чул ли с някой генерал да бъде пратен да покрива нормите за лейтенант?!......мисля че те разбирам,но уви,НЯМА КАК да се съглася с теб!
95
4
 
4
 
! Отговори
Боби преди 4 години
До KromРакетата Р-7 - да тази на Гагарин и нейните внуци Съюз изстрелвани и сега реално е първата междуконтинентална балистична ракета на СССР.Стнациите Салют и братчедите Алмаз(безпилотни) са релано военни станции най-малкото за щпионаж.Граждански станции са МИР и МКС.И си мислиш че Космоса не е милитаризиран ...
94
8
 
4
 
! Отговори
Krom преди 4 години
Само още едно уточнение за пост 91 на Боби. Втората допълнителна "безпилотна" мисия се проваля защото "безпилота" привършва самогона и огурците преди крайната цел, което обърква координатите, защото му замръзва ошанката от което следва, че мисията е направо успешна, но трябва лека корекция в историята. Така е, не си ли чел Правда?
93
4
 
5
 
! Отговори
МАЛКО ЗА преди 4 години
"Луна 16 е апарат, изстрелян от СССР по програмата Луна с цел изследване на Луната. Апаратът е първият безпилотен космически кораб, успял да кацне на повърхността на Луната и да върне на Земята образец от лунната почва. Осъществено е третото връщане на образци на Земята след американските пилотирани мисии Аполо 11 и 12.""
92
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До KromА защо ти не отидеш можеш да вземеш и Тръмп.
91
3
 
7
 
! Отговори
минувач преди 4 години
Армстронг е направил първата си крачка...ама не на Луната, а в стодио на HOLLYWOOD и това го знаят и малките деца, вече!
90
3
 
4
 
! Отговори
Боби преди 4 години
До РосскосмосКапутВземи прочети историята си а?Луна 14 каца и доставя лунни образци на земятаЛуна 15 каца но нещо се поврежда и не може да излети апарата за връщане на земятапратени са още две мисии успешни и една неуспешна със същия тип апарати
89
2
 
1
 
! Отговори
До 78 преди 4 години
Аз физиката съм си е чел--обаче се оказва, че имало много физики и когато се говори за движение в космоса ,,червееви дупки и прочие се иска малко повече трябва и добро въобръжение ,трябва да можеш да си представиш Земята с всичко на нея ипримера с мухите в движещия се влак ,но ако Земята се движи с определени километри излезеш ли от нея нещата се движат с други километри около Слънцето ,а Галактиката с други спрямо друго --иска се въобръжение--лошото на физиката е че е безкрайна и ни е тъмна Ин
88
2
 
4
 
! Отговори
Krom преди 4 години
До Анонимен 88 - баси, човек ти заслужаваш да обереш днес всички "лаври". Путин стана единствения "достоен" пратеник на Ватикана, който ще ни донесе "познание" за Бог? Якоооооо!
87
3
 
2
 
! Отговори
Боби преди 4 години
До Анонимен"Гагарин е бил летец-изпитател на нови самолети и е загинал при инцидент."Гагарин загива по време на рутинен полет за трупане на часове за възстановяване на първи клас летец. Той и инструктура се качват на УТИ МиГ-15. Заради променливото време им заповядват да излетят с допълнителни резервуари за повече гориво. Но в тази конфигурация маневрения МиГ губи всички маневрени екстри и се държи като Ютия във въздуха!!!Неустановен самолет навлиза в тяхната зона и МиГ-15 изпада в свредел...
86
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ватикана контакува със извънземни. Извънзените искат да ни помогнат да разберем какво е енергия събрана в нулева точка. НАСА нямат технология да идат на Луната. Папата поръча на Путин да идат до Луната за да се срещнат с извънземните и така да узнае светът повече неща за Вселената и Бог.
85
2
 
1
 
! Отговори
ПроСоТо преди 4 години
До Бобивиждаш ми се свестен (може и да греша,извинявай!),за това ще те попитам:-Що за "логика" е тая,да пратиш "ЕМБЛЕМАТА" на "превъзходството на СССР над Сащ да ..."тества" самолети,когато летци-изпитатели .."с лопата да ги ринеш"?!?!..По тая "логика" би трябвало да пратят Сталин в първите окопи на защитата на Ленинград!!!!Не се заблуждавайте!..Нещата са доста нечистоплътни!!!!..Просто виждам,че са ви разхвърляли основно на два лагера-"Монтеки" и "Капулети"..