Температурите тази година с 1,4° по-високи от прединдустриалната епоха

2023-а може да стане най-топлата година след 1850 г.
Обновена: 5 окт 2023 08:17 | 5 окт 2023 08:05, Елка Василева
18
Температурите тази година с 1,4° по-високи от прединдустриалната епоха
Снимка: архив, БГНЕС

Средните глобални температури от януари насам са най-високите, измервани някога през първите 9 месеца на годината, с 1,4 градуса по-високи от климата от 1850-1900 г., като се приближават все по-близо от всякога до най-амбициозната граница в Парижкото споразумение (1,5 градуса), предаде Франс прес, като цитира месечният доклад на европейската програма за наблюдение на Земята"Коперник".

"Този екстремен месец" септември "изтласка 2023 г. до съмнителната чест да бъде начело на класацията, на път да се превърне в най-топлата година и да бъде с около 1,4 °C по-топла от средните температури в прединдустриалната епоха", заяви Саманта Бърджис, заместник-ръководителка на отдела за климатични промени на "Коперник", в съобщение за медиите.

 Тази средна стойност, която вече е с 0,05 градуса по-висока от рекордната 2016 г., може да се повиши още повече през последните три месеца на годината предвид нарастващата сила на "Ел Ниньо". Този цикличен метеорологичен феномен над Тихия океан, който е синоним на допълнително затопляне, обикновено достига своя пик около Коледа.

"Не е сигурно, че през 2023 г. температурата ще достигне 1,5. Но сме съвсем близо", заяви Карло Буонтемпо, директор на програмата.

Достигането на тази символична граница обаче не би означавало, че най-амбициозната граница в Парижкото споразумение е достигната, тъй като споразумението се отнася до изменението на климата за дълъг период от време - десетилетия, а не отделни години. Експертите по климата, упълномощени от ООН, прогнозират, че повишението от 1,5 градуса ще бъде достигнато между 2030 и 2035 г.

Средната температура на въздуха през септември е била 16,38 градуса, като е отчетена и по-висока от средното влажност в много части от западното крайбрежие на Европа, включително на Пиренейския полуостров, в Северна Великобритания и в Скандинавия. Антарктическата ледена покривка остава на рекордно ниско равнище за този период от годината.
(БТА, Асен Георгиев)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


18
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Малкият ледников период е климатично явление, характерно за Северното полукълбо и заменило предходния Средновековен топъл период.[1] Обичайно се счита, че започва през 16 век и продължава до средата на 19 век,[2][3][4] макар някои експерти да смятат, че той започва още през 14 век.[5][6][7] -Четете, мислете, за да не могат да ви лъжат и да ви водят като стадо!
12
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
До Стоко - само вярващите в Клаймътченч измамата сте иддиоти, ама покрай вас ще повлекат и нас в безумни ограничения, лишения и мизерия.
11
0
 
3
 
! Отговори
ЛЕДНИКОВА ЕПОХА преди 7 месеца
"Прединдустриалната епоха" - ОЩЕ ИЗВЕСТНА КАТО КАКВО???? МАЛКАТА ЛЕДНИКОВА ЕПОХА!!! За не ни манипулирате пак бе! Клаймътченч да не е новия ковид бе? ДА НЕ ОБЕРЕТЕ ОТ НАС НОВИ МИЛИАРДИ И МИЛИАРДИ С НОВИЯ КОВИД???
10
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Само че трябва да напишете, чр точно в средата на 19-ти век е така наречения "малък ледников период". Имало е даже летни месеци без слънце. Което е довело до изключително лоша реколта. Такива "ледникови период" има регистриранио периодично. Предният сериозен е май около 150 години по-рано, в края на 17-ти век.
9
0
 
5
 
! Отговори
Име преди 7 месеца
Има голяма вероятност да има грешка в данните и от там изкривяване на информацията. Важното е статистиката да е "вярна" за манипулация!
8
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
На хората не им пука пък и без това унищожението няма да го дават по телевизора! Докато икономиките вървят, магазините са пълни с храна и има развлечения в изобилие никой няма да си мръдне пръста или пък да се разтревожи. Човешкото същество не може да мисли дългосрочно още по малко пък за такива глобални проблеми. Когато дойде моментът лично да го засегне тогава вече ще е късно. А дали изобщо може нещо да се направи и дали вече не е късно това друг въпрос. Във всеки случай нещо се случва.
7
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
До До Анонимен 4 Хората са се появили при температури близо 10 градуса глобално по-високи от сегашните, а преди има-няма 1000 години пак е било бая по-топло.
6
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Ако 2023 може да стане "най-топлата след 1850", то какво апокалиптично има? Просто се повтаря пик от преди 170 години и нищо повече.
5
0
 
4
 
! Отговори
хюго капет преди 7 месеца
То па щото много са мерили температура в прединдустриалната епоха. Сигурно са мерили в Ню Йорк, Лондон и Париж веднъж седмично. В Истанбул или в Борнео 100 процента са мерили йок
4
5
 
1
 
! Отговори
До Анонимен 4 преди 7 месеца
Тук говорим за средната температура на цялата земя! При което 1.4 градуса не са никак ама никак много! Но само за да те светна! На земята е имало времена когато температурата, за средната темпераура говоря, е била с 8 градуса над сегашната! И познай, тогава на земята е имало само и единствено едноклетъчни бактерии и организми! Така, че покачването на температурата само с още 3-4 градуса, което може и да не е много според теб, но може да ни затрие от лицето на земята като вид! :)
3
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Толкова индустрия и само 1.4.То жалка работа.Ако изобщо има някаква промяна, то пак не е дело на човешката дейност.
2
1
 
5
 
! Отговори
Аре ее преди 7 месеца
Ареееее ве
1
1
 
4
 
! Отговори
Детенце преди 7 месеца
И понеже беше топличко играхме на криеница. Ето тази жена жуми до чешмата.