70 600 българи с разрешение за постоянно пребиваване след Brexit

МВнР с готовност за изнесени офиси при Brexit без сделка
20 сеп 2019 20:08,
9
70 600 българи с разрешение за постоянно пребиваване след Brexit
Снимка: БТА

По повод твърденията на БСП, че правителството мълчи за мерките, които е предприело в защита на българите в Обединеното кралство при Брекзит без сделка, МВнР би желало да припомни действията, които досега е приела изпълнителната власт: Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи.

На заседание на Министерския съвет от 30 януари 2019 г. се приеха два национални плана: План за действие на Република България за прилагане на Споразумението за оттегляне на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и План за действие за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия без споразумение. И двата документа предвиждат разширяване на консулската служба в Лондон и кадрово обезпечаване в състав: консул и сътрудник, което вече е факт. Консулската ни служба обслужва гражданите бързо и ефективно, като времето за чакане в повечето дни е няколко минути и няма опашки.

МВнР има готовност при Brexit без сделка да открие изнесени консулски офиси в Шотландия и Северна Ирландия.

Предвидени са и вече изпълнени повечето от мерките, заложени в плана – законови промени, комуникационни дейности и административни мерки. И двата плана са публикувани на сайта на МВнР.

МВнР, МТСП и българското посолство в Лондон организират информационни дни, в които служители на дипломатическата ни мисия разясняват процедурата по придобиване на статут на уседналост. От началото на годината в различни градове на страната са проведени 30 такива информационни срещи. До края на 2019 г. са планирани още около 15 срещи, като освен в Англия, Шотландия и Уелс, такива ще бъдат проведени и в Северна Ирландия. Датите на информационните дни се публикуват на интернет страницата на посолството, както и във Фейсбук.

Българските граждани, работещи и учещи във Великобритания, могат да се информират относно необходимите документи и процедурата за придобиване на статут на уседналост, както от сайта на българското посолство в Лондон, секция Brexit, така и на сайта на МВнР, секция „Какво трябва да знам за Brexit?”

Българското посолство разпространява информация по въпроса за Брекзит още чрез български медии, базирани в Лондон, както и чрез информационни брошури, поставени в консулската служба, в мрежата от български училища и български търговски обекти. Всекидневно служителите на МВнР отговарят на запитвания от граждани по телефона и по имейл.

По данни на британското вътрешно министерство България заема шесто място сред държавите-членки на ЕС по брой на гражданите, подали заявления за Статут на уседналост/Временен статут на уседналост - 70,600 души, като отхвърлените искания са едва 20. В процентно изражение спрямо общия брой на диаспората, българските гражданите са на първо място от държавите членки на ЕС, които са се пререгистрирали – т.е. 61 на сто от българите в Кралството са подновили статута си.

На вниманието на нашите съграждани в Обединеното кралство:

Обръщаме внимание още веднъж, че последният срок за кандидатстване за статут на уседналост зависи от изхода на преговорите за излизането на Великобритания от Европейския съюз. При оттегляне със споразумение срокът за кандидатстване е 30 юни 2021 г., докато при оттегляне без споразумение срокът е 31 декември 2020 г.

Българите, пристигнали след Брекзит, но преди януари 2021 г., ще могат да кандидатстват за право да останат да работят и учат в страната до три години, след което ще трябва да кандидатстват по бъдещата миграционна система на ОК, която все още не е определена.

Задължение на всички граждани, които искат да получат статут на уседналост, е да подадат своите документи онлайн или на хартия. Посолството съдейства с предоставяне на пълна информация по всички информационни канали.

Призоваваме още веднъж всички български граждани, които искат да останат и да пребивават на територията на Великобритания и след Брекзит, да подадат своите документи за придобиване на статут на уседналост, както и да следят за актуална информация в сайта на дипломатическата мисия.

При стартиране на процедурата през март 2019 г. българските граждани са получавали своите статути с изписани на кирилица имена. Благодарение на усилията и съдействието на посолството ни в Лондон британското вътрешно министерство направи модификация на програмата и отстрани софтуерния проблем. Вече българските граждани получават статутите си с изписани на латиница имена.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
2
 
! Отговори
Ddd преди 4 години
Нещо посолството е в грешка...не са отчетени децата на тези с постоянно пребиваване...може би защото те са британски граждани
8
0
 
2
 
! Отговори
белгиец преди 4 години
На нас ни е през кривия макарон. За вас не знам. Белгия е Фландрия и Валония.
7
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Навремето като се оплаках на консула ни във Валенсия, че работя, а не ми е издаден трудов договор, той ми отговори: "Ами тогава, защо не вземеш да напуснеш?". Ако това е консулска защита, здраве му кажи. Сега отново имам проблеми и скоро ще дам под съд и посланика във Франция, и външната министърка Екатерина Захариева. Външното министерство на родната *** изобщо не защитава българите в чужбина
6
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Само питам 6Същото!
5
0
 
21
 
! Отговори
Само питам преди 4 години
70 600 българи с разрешение за постоянно пребиваване след Brexit .......... И от кога това е заслуга на БГ посолството ? Само да попитам, това същото посолство ли е дето ПОЧИВАТ освен на английските празници , но и на всички български празници ..... и работят от 9.30 до 16.00 понеделник до петък ... и имат няколко стотин хиляди паунда Congestion Charge глоби щото никога, ама никога не са знаели че карането на кола в центъра на Лондон се облага с такса въпреки че са там от десетилетия.
4
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Аре махайте се оттам и идвайте да работите тука, хаймани.
3
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименНедей вика "алооо"Пълно е с такива, които отиват, живеят на черно, работят на черно и единствено са регистрирани, ако трбява, да вимат помощи, но не се водят редовно пребиваващи.
2
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
70000 само, това в един град Лондон ли е? Защото по друга информация има над 200000 БГ-та в Англия.84000 са били през 2016г, алооо сега са 3 пъти повече
1
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Един цял град.Маи е време да емигрираме и да закрием тая държава до един