Провал в избора на нов шеф на БНБ: Какво следва нататък?

Изборът трябва да бъде подчинен на дискусии, смята проф. Ганчо Ганчев
15 апр 2022 21:39, Красимир Ангелов
11

След като днес парламентът не избра нов управител на БНБ, предстои нова процедура. Какво следва?

"Не ме изненада, че парламентът не го одобри (бел.ред. Каримански), изненада ме фактът, че той отново се кандидатира. Очаквах да се откажат от "Има такъв народ", логичният ход в тази ситуация е да се търси компромисна кандидатура, но изглежда, че не може да се постигне такъв компромис, повдига още по-големи въпросителни и в дългосрочен план какво ще се случи с БНБ", каза икономистът Георги Вулджев в студиото на "Денят ON AIR".

Още по темата
Според него на поста вероятно ще си остане Димитър Радев.

"Аз имам критики към всички кандидати, включително към сегашния управител. Всички имат грешна позиция по отношение влизането ни в еврозоната. Не виждам дебат по същество. По-скоро спорът между политическите сили е кой може да си прокара своето политическо влияние чрез БНБ", допълни Вулджев.

По думите на проф. Ганчо Ганчев политизацията разкрива интереси и амбиции, свързани с БНБ.

"Изборът трябва да бъде подчинен на дискусии. Единственият рационален изход за нас в тази ситуация е влизането в еврозоната. Дискусията трябваше да бъде около вариантите за развитието на валутно-финансовата система на страната, банковия сектор. Не видяхме дискусия по същество. Кандидати, които искат да заемат този пост, защо - не е много ясно. Самата процедура е порочна", подчерта той в ефира на Bulgaria ON AIR.

"От БНБ не са направили някакъв по-подобрен анализ на евентуалните последствия за след влизането в еврозоната. И самите кандидати не говорят за това. Един друг се опитат да се опетнят репутационно, включително и от формациите, които ги подкрепят. Тази позиция трябва да е стриктно експертна", коментира икономистът Вулджев.

Той смята, че и двамата кандидати не покриват изискванията, а банковият надзор също е казус.

"Банковият може да се подобри единствено с по-голяма принципност и недопускане на компромиси от страна на БНБ. Особеността е, че вече сме в банковия съюз и големите банки надзирават от ЕЦБ. А влизането в еврозоната винаги крие рискове - повишаването на цените, дали няма да се дестабилизира икономиката", поясни проф. Ганчо Ганчев.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В тази ситуация: нестабилна обстановка в близост до нас, прекомерна активност на ЕНП и ЕК в лицето на фрау Урсула в посока неизгодна за нас и ЕС, бъдещи близки сътресения заради затруднения в доставката и цените наенергоносителите, очакваната продоволствена криза и възможна оставка на правителството Петков-Василев, само Еврозона ни липсва. Тогава по-скоро ще фалираме.
6
2
 
3
 
! Отговори
Ученика преди 2 години
Влизането на България в Еврозоната ше увеличи инфлацията двойно! Заплатите ше трябва да скочат поне с 50 процента, което не се харесва на работодателите. А стойността на банковата ни система ще олекне с около 200 процента(брутна печалба). Затова *** да няма Еврозона в България...
5
2
 
4
 
! Отговори
До ужас преди 2 години
учил в Москва преди 1989, номенклатура, сега е евроатлантически деец. И дава акъл.
4
1
 
2
 
! Отговори
История преди 2 години
Г.а.н.ч.о.
3
1
 
1
 
! Отговори
История преди 2 години
***.чо са го направили да не излиза вече в днес-а...
2
1
 
1
 
! Отговори
История преди 2 години
*** Ганчев - учил в Москва, номенклатура, сега е евроатлантически деец. И дава акъл.
1
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Следва да изберат Васко да Гама от "Модерно предградие" за шеф. Бил е шеф на фирма, банките имат доверие в него, дали са му 1,2 милиона лева. По-добър няма да намерите. Каримански гарантира за него.