Каква манджа ври в електоралния казан?

И ще излязат ли криви политсметките на изборите
Обновена: 15 дек 2010 13:29 | 15 дек 2010 13:28,
102
Каква манджа ври в електоралния казан?
За основната петорка в НС по един казан. Снимка: Булфото

В България има приблизително 6 500 000 избиратели и всеки, който се занимава с избори, прави следната сметка (това ще ви подсети за случката с „матр’яла” в Чикаго):

От същинския пред- и изборен процес се вадят около 800 000 български граждани от турски етнически произход. Вече двайсет години политиците отказват да признаят факта, че на практика тези български граждани, къде от страх, къде по принуда, са лишени от правото си на свободен избор.

Следващото изваждане е на още толкова (около 800 000) български граждани от ромски произход – електоралният казан, в който всяка партия бърка до рамото по време на избори, и също така отказва да признае, че и те са лишени от правото на избор, по различни причини, но и тук принудата – повече финансова и социална, отколкото етническа – е факт.

Дотук в сметката останаха малко повече от 4 500 000 души.

Приблизително 1 000 000 български граждани живеят в чужбина (по някои данни са близо 1 500 000). По съвсем различни причини, но от тях гласуват под 10%.

Значи в сметката останаха 3 500 000 – тоест половината от населението, имащо право на глас.

Така наречените „твърди ядра” на различните партии са константни в определени рамки: за БСП това са около 600 000 души, за десните партии вероятно (общо) можем да добавим още толкова.
Останаха ни приблизително 2 300 000. 

Сега още малко сметки – ДПС „електоратът” гласува около 80%, ромските махали дават също такъв процент активност, но по принцип най-високото гласуване в национален мащаб е около 50, максимум 60%. Някой сметна ли крайния резултат?

С извинение за политическата некоректност, но най-голям отказ от гласуване има сред гласоподавателите българи, живеещи в големите и средните градове, млади, образовани, с професия и средни или дори високи доходи. Тоест изборът кой ще управлява държавата, кой ще е държавен глава, кой ще е кмет на града и на общината, частично, но в голяма степен се прави от хора, които не подлежат нито на свободна пропаганда, нито имат свободен избор (тях ги купуват или убеждават да гласуват по една друга логика). Останалите не намират политическо представителство или просто отказват да участват в театъра.

Тази аритметика не е нова за никого, но за нея срамливо мълчат политици, социолози, анализатори, дип не е удобно да обсъждаме или да поставяме под съмнение правото на глас на всеки (не е и законно). И са прави. За правото. Но само толкова. И за да не разгневявам за пореден път либералните и политически коректните читатели ще кажа – не ме интересува дали преобладаващите гласове са на избиратели от малцинства или махали, интересува ме дали те избират свободно, съзнателно и информирано, така както го правим аз и още десетки хиляди, които искат гласовете ни да имат значение.

Защо подхващам темата отново и сега? Защото Изборният кодекс, който трябва да регламентира начина, по който ще се избира всяко представителство в България, е в парламента. И вече е ясно, че отново политиците ще кроят и кърпят проект, който е меко казано предпазлив. В този проект е явен стремежът да бъдат осигурени с гласове партийните квоти – запазва се системата на наредените листи, макар и с преференциален елемент, а мажоритарният вот остава минимизиран.

Отново се връща законодателството отпреди 11 години, за назначаване на кметски наместници в София, Варна и Пловдив. Това вероятно има своята финансова и политическа логика, но затяга единствено централизираната власт и демотивира избирателите в големите градове. Но има един критично важен елемент в схемата на изборното законодателство, който, мисля, ще бъде следен с болезнено внимание и на който, склонна съм да мисля, държат мнозинството избиратели, както и отказалите да избират. Така нареченият изборен туризъм.

Да, хората, изселени през 1989 година, не са извършили нищо, заради което да бъдат лишени от правото за гласуват, и са български граждани. Но злоупотребата с техните гласове е достигнала вече такива размери, че трябва да се намери законен и разумен начин това да бъде спряно.

Ако ДПС не ги беше превърнало в марионетки, вероятно този въпрос нямаше да стои така остро в българското общество. Но още преди повече от десетилетие Ахмед Доган се само провъзгласи за ключа към властта и го постигна, както с правителството на Любен Беров, което беше с мандат на ДПС, така и с коалицията си със Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев.

И в типичния си откровено-циничен начин, вероятно помните, обяви „купуването на гласове за обичайна европейска практика”. 

За съжаление обичайна практика в демократична България е транспортирането на хиляди хора в рамките на 48 часа веднъж на година или година и половина, за да напълнят урните. И това е също толкова цинично, колкото и фактът, че десетки хиляди, които живеят и плащат данъци в десетки градове или общини, не могат да изберат кой ще ги управлява. Тяхното право на глас остава безсилно, затрупано под лавината „туристически” бюлетини.

Този „туризъм” беше усъвършенстван и за преразпределение на купените гласове вътре в страната – не ти стига малко за кмет или депутат, и махалите почват да се пренасят насам-натам.

Сигурна съм, че изискването за двойната уседналост – тоест да си живял една година там, където искаш да избираш или да те избират, може и ще бъде представено като ограничение на правата на част от българските граждани, като „етническо противопоставяне” и т.н. Не знам как би отсъдил КС, защото в конституцията е заложено само пълното право на всеки български гражданин да избира представителството си. И всеки скрит или явен ценз или ограничение от гледна точка на закона е неприемливо. Но автобусите, пътуващи из Балканския полуостров или от едни села и градове към други, също не са дефинирани в основния закон.

Купуването на гласове вече е криминализирано, но никой не е толкова наивен или добронамерен, за да смята, че това ще спре някого.

И целият този панаир отвращава и демотивира толкова голяма част от избирателите, че започва да ми се струва ключов за това, което политиците наричат „обществен договор” – ние им делегираме права да управляват, те по дефиниция зависят от нашия избор. Защото иначе бавно и безропотно ще се върнем към ситуацията, в която изборите бяха жалък фарс и имитация на избор. А колкото повече отказват да участват в този избор, толкова повече „електорат” ще си пазаруват едни други хора. 

И аритметиката им пак ще излезе. Но на тях, не на нас!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


102
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
73
0
 
11
 
! Отговори
Astarot преди 13 години
Тази изборна система е порочен омагьосан кръг. Иронията е, че единствените хора, които могат да я променят са тези, които се облагодетелстват от нея, а именно партийните лидери.Можете ли да назовете името на депутата, който е избран с вашия глас?При тази система, депутатите са пионки в ръцете на лидерите си, които редят листите. Без мнение и гледна точка. Пълни анонимници.
72
0
 
1
 
! Отговори
сд преди 13 години
с
71
7
 
12
 
! Отговори
гниене преди 13 години
българия е гнилата дупка на Земята!
70
11
 
2
 
! Отговори
до мноо си тъп 67 преди 13 години
предполагам ти викат ванката.още ти се иска да живеем в комунизъм май?икономиката ванка е в частни ръце.държавата не е банка,за да налива пари в нея.това,че червени,сини ,жълти и чалмести са я приватизирали и съсипали няма НИЩО ОБЩО С ГЕРБ.питаи ония мадридския,костофф и всичките цървени апаши за какво става дума,НО не обвинявай сегашните.
69
4
 
11
 
! Отговори
Леле мале преди 13 години
При положение, че не гласуваме пак *** и турците ще определят избора. Че положението е лошо и няма кой знае какъв избор е факт. Но поне да се опитаме да направим така, че от нас да зависи кой да бъде. После трябва истински контрол от наша страна - вижте какво става в Гърция и в Европа - всички излизат на протести и има ефект. Това е начина, но трябва да сме задружни, а не спасяване поединично.
68
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
На една стена в София преди години прочетох следния графит: "Ако от изборите нещо зависеше, щяха да ги забранят."
67
3
 
17
 
! Отговори
Kemal - Istanbul преди 13 години
Ot 20 godini glasuvam v Istanbul i nito vednaj ne sam glasuval za DPS...No da vi kaja problema ne e v glasovete za DPS. Glasopodavatelite za DPS sa okolo 10-12 % ot obshtiq broi na glasopodavatelite i tova e normalno zashtoto v Bulgariq ima Tursko etnichesko naselenie. Pitam vi kade sa ostanalite 88-90 % ot glasuvashtite ???Vmesto da se zaqjdate s DPS vzemete da se obidinqvaite. Tuka problema e nito s turcite nito s romite jivushti v Bulgaria, problema e vav vas samite Bulgari....
66
17
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
ДПС е партията която спаси България от гражданска война и ислямски фундаментализъм през 93-94 година.
65
2
 
24
 
! Отговори
poohy преди 13 години
Трябва да се въведе образователен ценз - най-малко завършен 8 клас..Не може в страната ни образованието да е безпллатно,а 1 600 000 неграмотни чийто избор дори не е свободен да ни решават живота.
64
6
 
6
 
! Отговори
vanhorn преди 13 години
Майката на отрицателния вот е празната бюлетина....иначе винаги ставаме съучастници в избора и преразпределението на гласовете ни ! Те на това разчитат!! Бъдете умни и не го позволявайте!!
63
3
 
7
 
! Отговори
x преди 13 години
samo Nova Konstituciya ni pomaga
62
3
 
22
 
! Отговори
мноо сте тъпи преди 13 години
Вече 20 години не разбрахтели че от народа не зависи абсолютно ниюо - той дори няма ПРАВОТО НА ЖИВОТ - всички избори са само за парлама - те сами си се избират - въртят се през 4 години и това е - няма да допуснат някой не техен човек във властта или казаноСТАНИ АЗ ДА СЕДНАПРЕЗ 4 ГОДИНИ - лошото за хората е че те не участват никъде - то и няма и държава а само се харчат пари вместо да се дадат за възраждане на икиномиката и за заплати и пенсии с коитро да могат да живеят а не да мизерстват
61
1
 
10
 
! Отговори
dp преди 13 години
Манджите *** да си ги дробят и ядат без мене.Като видя да ми се предлага избор (селд колко стотин години ще е това...),може и на избори да отида.Дотогава всеки глас единствено легитимира мафията-държава такава, каквато е.На когото му харесва така, да ходи да им играе на хорото.
60
7
 
27
 
! Отговори
Електорална единица преди 13 години
Някога в България са имали право да гласуват при избори само онези, които притежавали собственост. Не ми е известно какви са били аргументите да се установи такъв режим на гласоподаване, но явно те са били логични. Щом си собственик, значи носиш отговорност. Щом си се сдобил със собственост, значи имаш качества. Ако си получил собствеността като подарък или по наследство и не си я пропилял, значи и ти имаш качества. Поне аз така разбирам нещата.През ХХI век редно ли е да гласуват неграмотните?
59
2
 
12
 
! Отговори
баф маамуи преди 13 години
и стадиони и спортни зали грандомански и глупост след глупост,а уж се представи за социален защитник-но нито монополисти закачи,нито чиновници намали и узапти корупцията,че то здравето объркаха,пенсиите химера вече и за стари и за нови.То всичко се руши и нищо не се прави за работа да има ,само *** и съпартийците си гледа но о о и това ще ти изяде главата-с Дянков,Младенов и сие министри ,с главният бащица УОРЛИКА си полит.труп вече.Сега и с ДС дипломати върхът. БОГ ДА ВИЕ НА ПОМОЩ.
58
3
 
20
 
! Отговори
баф мааму преди 13 години
Добре,трябва да се гласува,но досега всички се провалиха пред народа.Ето и Бъто се проваля поголовно,хората го избраха с надеждата най-после да въведе малко социална справедливост и промени живота на хората,а то какво-всичката пара на локомотива в свирката. Той се изживява нещо катоСИМЕОН ВЕЛИКИ. Боже наистина превъртя ли,уплаши ли се,всичко доунищожава.Всичко се увеличава и то в пъти,нови данъчни тежести-то и до колибите и до магаретата опряха-обложиха ги.Що ни са магистрали катоулиците саужас.
57
6
 
17
 
! Отговори
до 60 преди 13 години
Ей заради такива като теб *** и турците избират правителство. Продължавай да не гласуваш.
56
17
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Ич не мисля да гласувам докато съм жив се едно нещо зависи от мене
55
4
 
15
 
! Отговори
Retro преди 13 години
С удоволствие ще отида да гласувам, когато предложат някой нов, честен човек с добри идеи. Тука просто избираме по-малкото зло, ако изобщо има такова. Цялата родна политика е толкова прогнила, че трябва да се изкорени изцяло... само връзкари, простаци и некадърници. Преди да стане това, ще могат да разчитат само на моя празен глас.
54
4
 
7
 
! Отговори
pisna mi преди 13 години
NE,NE I NE,POVE4E NE UZAKONQVAM PRESTAPNIZI.TO4KA.