Каква манджа ври в електоралния казан?

И ще излязат ли криви политсметките на изборите
Обновена: 15 дек 2010 13:29 | 15 дек 2010 13:28,
102
Каква манджа ври в електоралния казан?
За основната петорка в НС по един казан. Снимка: Булфото

В България има приблизително 6 500 000 избиратели и всеки, който се занимава с избори, прави следната сметка (това ще ви подсети за случката с „матр’яла” в Чикаго):

От същинския пред- и изборен процес се вадят около 800 000 български граждани от турски етнически произход. Вече двайсет години политиците отказват да признаят факта, че на практика тези български граждани, къде от страх, къде по принуда, са лишени от правото си на свободен избор.

Следващото изваждане е на още толкова (около 800 000) български граждани от ромски произход – електоралният казан, в който всяка партия бърка до рамото по време на избори, и също така отказва да признае, че и те са лишени от правото на избор, по различни причини, но и тук принудата – повече финансова и социална, отколкото етническа – е факт.

Дотук в сметката останаха малко повече от 4 500 000 души.

Приблизително 1 000 000 български граждани живеят в чужбина (по някои данни са близо 1 500 000). По съвсем различни причини, но от тях гласуват под 10%.

Значи в сметката останаха 3 500 000 – тоест половината от населението, имащо право на глас.

Така наречените „твърди ядра” на различните партии са константни в определени рамки: за БСП това са около 600 000 души, за десните партии вероятно (общо) можем да добавим още толкова.
Останаха ни приблизително 2 300 000. 

Сега още малко сметки – ДПС „електоратът” гласува около 80%, ромските махали дават също такъв процент активност, но по принцип най-високото гласуване в национален мащаб е около 50, максимум 60%. Някой сметна ли крайния резултат?

С извинение за политическата некоректност, но най-голям отказ от гласуване има сред гласоподавателите българи, живеещи в големите и средните градове, млади, образовани, с професия и средни или дори високи доходи. Тоест изборът кой ще управлява държавата, кой ще е държавен глава, кой ще е кмет на града и на общината, частично, но в голяма степен се прави от хора, които не подлежат нито на свободна пропаганда, нито имат свободен избор (тях ги купуват или убеждават да гласуват по една друга логика). Останалите не намират политическо представителство или просто отказват да участват в театъра.

Тази аритметика не е нова за никого, но за нея срамливо мълчат политици, социолози, анализатори, дип не е удобно да обсъждаме или да поставяме под съмнение правото на глас на всеки (не е и законно). И са прави. За правото. Но само толкова. И за да не разгневявам за пореден път либералните и политически коректните читатели ще кажа – не ме интересува дали преобладаващите гласове са на избиратели от малцинства или махали, интересува ме дали те избират свободно, съзнателно и информирано, така както го правим аз и още десетки хиляди, които искат гласовете ни да имат значение.

Защо подхващам темата отново и сега? Защото Изборният кодекс, който трябва да регламентира начина, по който ще се избира всяко представителство в България, е в парламента. И вече е ясно, че отново политиците ще кроят и кърпят проект, който е меко казано предпазлив. В този проект е явен стремежът да бъдат осигурени с гласове партийните квоти – запазва се системата на наредените листи, макар и с преференциален елемент, а мажоритарният вот остава минимизиран.

Отново се връща законодателството отпреди 11 години, за назначаване на кметски наместници в София, Варна и Пловдив. Това вероятно има своята финансова и политическа логика, но затяга единствено централизираната власт и демотивира избирателите в големите градове. Но има един критично важен елемент в схемата на изборното законодателство, който, мисля, ще бъде следен с болезнено внимание и на който, склонна съм да мисля, държат мнозинството избиратели, както и отказалите да избират. Така нареченият изборен туризъм.

Да, хората, изселени през 1989 година, не са извършили нищо, заради което да бъдат лишени от правото за гласуват, и са български граждани. Но злоупотребата с техните гласове е достигнала вече такива размери, че трябва да се намери законен и разумен начин това да бъде спряно.

Ако ДПС не ги беше превърнало в марионетки, вероятно този въпрос нямаше да стои така остро в българското общество. Но още преди повече от десетилетие Ахмед Доган се само провъзгласи за ключа към властта и го постигна, както с правителството на Любен Беров, което беше с мандат на ДПС, така и с коалицията си със Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев.

И в типичния си откровено-циничен начин, вероятно помните, обяви „купуването на гласове за обичайна европейска практика”. 

За съжаление обичайна практика в демократична България е транспортирането на хиляди хора в рамките на 48 часа веднъж на година или година и половина, за да напълнят урните. И това е също толкова цинично, колкото и фактът, че десетки хиляди, които живеят и плащат данъци в десетки градове или общини, не могат да изберат кой ще ги управлява. Тяхното право на глас остава безсилно, затрупано под лавината „туристически” бюлетини.

Този „туризъм” беше усъвършенстван и за преразпределение на купените гласове вътре в страната – не ти стига малко за кмет или депутат, и махалите почват да се пренасят насам-натам.

Сигурна съм, че изискването за двойната уседналост – тоест да си живял една година там, където искаш да избираш или да те избират, може и ще бъде представено като ограничение на правата на част от българските граждани, като „етническо противопоставяне” и т.н. Не знам как би отсъдил КС, защото в конституцията е заложено само пълното право на всеки български гражданин да избира представителството си. И всеки скрит или явен ценз или ограничение от гледна точка на закона е неприемливо. Но автобусите, пътуващи из Балканския полуостров или от едни села и градове към други, също не са дефинирани в основния закон.

Купуването на гласове вече е криминализирано, но никой не е толкова наивен или добронамерен, за да смята, че това ще спре някого.

И целият този панаир отвращава и демотивира толкова голяма част от избирателите, че започва да ми се струва ключов за това, което политиците наричат „обществен договор” – ние им делегираме права да управляват, те по дефиниция зависят от нашия избор. Защото иначе бавно и безропотно ще се върнем към ситуацията, в която изборите бяха жалък фарс и имитация на избор. А колкото повече отказват да участват в този избор, толкова повече „електорат” ще си пазаруват едни други хора. 

И аритметиката им пак ще излезе. Но на тях, не на нас!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


102
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
53
0
 
10
 
! Отговори
proglednal преди 13 години
PRAZEN KAZAN NE ZAVIRA,BALACITE SA NA IZ4EZVANE.
52
1
 
11
 
! Отговори
Sabrax преди 13 години
И за кой трее да гласуваме? Няма за кой, едни и същи само я въртят тая тава, всеки дърпа от баницата, само се редуват! Не се гласува, щото няма за кой, или ако има за кой, ще получи 0.0000001%, защото аз искам да гласувам за честен и справедлив ,умен и образова човек, а такъв човек в БГ не може да си осигури гласовете, а ако може да си *** осигури, то той е такъв за когото не искам да гласувам! Революция! Тотално премахване на абсолютно всички съществуващи структури (и хора) в тая държава!
51
1
 
17
 
! Отговори
Цацата преди 13 години
Как да се променят нещата, като управляващата клика на тази страна е все една от 60 години насам. Те притежават репресивен и финансов апарат, с който правят вътрешна политика, бизнес, всичко. Някой случаен ако вземе да мине някакви проценти, апаратчиците или ще го светнат или ако вземе да вземе власта ще разбере, че съд, полиция, държ. администрация просто служат на други.. Безизходица е това в което сме ние.
50
2
 
32
 
! Отговори
Гошо Тъпото преди 13 години
ВИЦ Отишъл депутата Местан притеснен в сарая и попитал Доган,вярно ли че ДПС-то ще става ...дясна.Вярно-отговорил Аамед,обувайте вече гащите и не се...правете на леви...резби;вече ще ставаме...десни.
49
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Евростат ревизира нагоре данните за жизнения стандарт в България. Въпреки това българите продължават да са на последно място в Европейския съюз по покупателна способност.Според Евростат през 2009 г. доходите на българските домакинства представляват едва 44% от средния доход в ЕС. Последната подобна статистика излезе в края на юни и според нея българските доходи представляваха 41% от средното за ЕС. Възходящата ревизия не променя факта, че България остава страната с най-малка стойност на този показател в ЕС. Все пак ревизията ни доближава повече до предпоследния в класирането - Румъния, където доходите на домакинствата са 46% от средното за ЕС.
48
1
 
9
 
! Отговори
Петков преди 13 години
Аз не съм казал, че ще се продам. Ще им изям кебапчетата и ще изпия бирата , а после да дойдат да разберат за кого съм гласувал. Склонявам и на някой лев
47
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
абе то хубаво мислиш ама ако ми кажеш и за кого да гласуваме, че нещо не мога да се сетя за никой
46
7
 
3
 
! Отговори
v sledvashtia преди 13 години
parlament mnozinstvoto ste e ot GERB.... A minusite deto gi slagat komuniagite - "demokrati" niama da im pomognat
45
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Бойко Борисов смята, че в основата на българското население днес са ромите, турците и пенсионерите. Тази своя констатация той направи при среща с български емигранти в Чикаго. Това е основата на населението в момента един милион ***, 700 000-800 000 турци, 2,5 млн. пенсионери. Това е срещу ГЕРБ. И вие като избягахте милион и половина, материала, който се явява на избори никак не е голям.Част от изказването на Бойко Борисов в Чикаго чуйте в прикачения звуков файл. Звукът от срещата е от сайта evrochicago
44
1
 
14
 
! Отговори
Един Българин преди 13 години
Необиждай помаците, защото те са твои братя и сестри! Целта на дпс е да се чувстват изолирани от нас и да им свият гласовете. Въпреки всички услилия на ахъмат има доста образовани сред тях.
43
2
 
30
 
! Отговори
joe преди 13 години
*** не може да чете и да пише,но гласува.Това важи и за голяма част от мюсюлманите.А българите се правим на голяма работа и абдикираме от правото си на глас като по този начин оставяме най-ниско образованите да диктуват живота ни.Сами сме си виновни.Лично аз гласувам и ще гласувам винаги.
42
9
 
32
 
! Отговори
TPE3BEH преди 13 години
За бога братя, ГЛАСУВАЙТЕ!!!Колкото по-малко хора отидат до урните, толкова повече места в парламента печелят партии като БСП, ДПС и РЗС, с помоща на купени гласове, етнически вот под строй и романтична носталгия от отминали времена на повечето пенсионери.
41
0
 
7
 
! Отговори
Един Българин преди 13 години
Някак си немога да си представя да се продам за бира и кебапчета (особено такива с ГМО:) ). Трябва винаги да гласуваме, за да им бъркаме сметките. Инак когато едни вземат властта те винаги ще имат пари да си купят "електората" и ще царуват "докато свят светува".
40
3
 
25
 
! Отговори
Буревестников преди 13 години
:) Каквото и да си говорим ИСТИНАТА Е ЕДНА и тя рано или по късно всеки български гласоподавател е разбира колкото и да е идиотска.... :( Със изключение на "ромите" де защото техният интелектуален потенциал едва ли е по висок от *** в зоо парка ! :) работата е там че за когото и да гласуваш той отива там да ОПРАВИ СЕБЕ СИ, РОДАТА И НАЙ ДОБРИТЕ ПРИЯТЕЛИ ИЛИ ЛЮБОВНИЦИ ! Без значение на цвят и политическа партия ! БАЙ ВИ *** Е ПО ЖИВ ОТВСЯКОГА ДАМИ И ГОСПОДА !Тогава къде е смисъла на всичко?
39
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
АААА Аамет Дуган агааа аз като съм *** да не съм ахмак искам си курбана
38
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
А.БуровКонституцията значи първо задължение, после право.Ако в Парламента, господин Памукчиев, заседават умни, делови, сериозни хора земеделски стопани, търговци, фабриканти, чифликчии, предприемачи, делови мъже, които имат хубава работа в къщи, хубави доходи от предприятията си, те няма да протакат заседания и да слушат глупости на самозвани оратори-бърборковци. Не. Те ще решават бързо и точно законите. И ще си отиват в къщи, да си гледат мините и фабриките. Те нямат нужда от тези 12 000 лева, които плаща държавата на депутат на месеца.Много бе, много се бърбори в България, господин Памукчиев.Даскалите бърборят.Приставите и джандарите бърборят, поучават, а пристав и джандар да те поучават, това е вече истинска трагедия, поповете бърборят в черквите.Виж, лютераните в Швеция, бил съм там на техните молитви в храмовете, те четат, пеят, слушат проповедника си, дават своята лепта за черквата и си отиват. Те имат една каса в черк-вата. И тази каса има ключ. Ключът не се държи от свещеника. Не...Той го дава всяка неделя, след всяка служба, след всеки сбор на лептите, на дадените пари на един енориаш...На един от стотиците посетители на черквата, Пред всички. И той пази този ключ до следващата неделя. Какво доверие. Този човек никога няма да открадне парите. Това значи да се опозори навеки. И това е позор за целия му род. Кражбата е немислима там, където има голямо доверие....
37
2
 
1
 
! Отговори
Петков преди 13 години
Що да не ставам,бе? Ще им изпия бирата и изям кебапчетата с най-голямо удоволствие. Мисълта ми е, че никой и опит не е направил даже за такова нещо. Верно,че съм българин.Не съм ***.Ама само на *** да разчитат.....
36
1
 
8
 
! Отговори
идеЯлист преди 13 години
Само мажоритарен вот,друг изход няма!Всеки си отговаря сам и при издънка просто не го избират!Тогава песничката ще звучи другояче,и "професионалните политици"ще са аут!
35
1
 
17
 
! Отговори
perko преди 13 години
Тя цялата ни система е сбъркана. Какви са тези депутати дето получават заплати от държавата. Те трябва да са достатъчно богати за да си издържат канцелариите, да си финансират кампаниите и т.н. В парламента място за *** не трябва да има. И изборите трябва да са изключително мажоритарни. Трябват ни хора способни, а не такива дето им трябват телефони ...
34
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
С крадливи, лъжливи, пиянливи, че и ебливи педофили политици България никога няма да се оправи