Европа още не може да се откаже от навика да ползва руски газ

Според Политико, намалената зависимост е само част от истината
7 ное 2022 21:29, Петя Славова
32
Европа  още не може да се откаже от навика да ползва руски газ
Снимка: БГНЕС

Европейските лидери се хвалят, че са намалили зависимостта си от руския газ, откакто Владимир Путин нахлу в Украйна. Но това е само част от истината.

Докато доставките на природен газ, доставян по тръбопроводи, са намалели драстично тази година, през първите девет месеца на 2022 г. вносът на втечнен природен газ (LNG) от Русия в ЕС се е увеличил с 46% на годишна база, сочат данни на Европейската комисия.

За страните от ЕС рискът е, че нарастващото използване на втечнен природен газ от Русия може да постави Европа на милостта на нов кръг от газовия шантаж на Путин през 2023 г., точно когато блокът се стреми да запълни газовите си запаси за зимата.

Още по темата

Служителите на ЕС се гордеят, че от началото на войната страните са намалили закупуването на руски изкопаеми горива в опит да се влоши финансовото състояние на Кремъл. "Трябва да намалим приходите на Русия, които Путин използва, за да финансира зверската си война в Украйна", заяви през септември председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

И докато намаляването на доставките на газ по тръбопроводите е драстично - комбинация от Русия, която ограничава потоците по тръбопроводите, и страните от ЕС, които диверсифицират вноса си, по-малката търговия на Европа с втечнен природен газ от Русия представя друга история, предава БГНЕС.

Статистическите данни, споделени от ЕК с "Политико", показват, че между януари и септември 2022 г. държавите от ЕС са внесли 16,5 млрд. куб. м руски втечнен природен газ, в сравнение с 11,3 млрд. куб. м през същия период на миналата година.

Увеличението на вноса на втечнен природен газ е малко в сравнение с огромния спад на вноса на руски тръбопроводен газ, който е намалял наполовина от 105,7 млрд. куб. м през първите девет месеца на миналата година до 54,2 млрд. куб. м през същия период на тази година, сочат данните на Комисията. Според анализатори на енергийния пазар обаче увеличаването на вноса на втечнен природен газ е в разрез с реториката на ЕС и не е лишено от характерните рискове.

Франция, Нидерландия, Испания и Белгия са били основните вносители на руски втечнен природен газ през 2022 г., според анализ на групата за мониторинг на енергийния пазар Montel, като една трета от доставките на руски LNG за Европа са били насочени към Франция, а почти една четвърт - към Испания.

По-голямата част от руския втечнен природен газ, пристигащ в Европа, идва от енергийната компания „Новатек”, която управлява терминала за втечнен природен газ Ямал в Северозападен Сибир, в който миноритарен акционер е френският енергиен гигант TotalEnergies. Някои европейски държави имат дългосрочни договори за внос на втечнен природен газ, като до изтичането им остават няколко години.

За разлика от руската държавна компания "Газпром", която е мажоритарен собственик и има монопол върху износа на тръбопроводи, "Новатек" е независима компания, но има "акционери, близки до Кремъл, които могат да окажат силно влияние върху дейността ѝ", се посочва в анализ, публикуван от Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет.

Само две държави в Европа - Великобритания и Литва, са спрели напълно вноса на руски втечнен природен газ.

Ан-Софи Корбо, учен в областта на глобалните изследвания в Колумбийския университет, заяви, че е "много удобно за всички да си затварят очите за руските потоци на втечнен природен газ" към Европа.

От икономическа гледна точка "има смисъл" засега Европа да продължи да внася втечнен природен газ от Русия”, смята Корбо. Изключването на руския втечнен природен газ от пазара на ЕС би означавало европейските държави да купуват повече втечнен природен газ от други части на света, което би повишило цените за по-бедните страни в Азия.

"Цените биха били космически и това би било изключително лошо не само за Европа, но и за много държави, които няма да могат да си позволят [втечнен природен газ]", каза Корбо.

Но тя добави, че увеличеният внос на руски втечнен природен газ увеличава потенциала на "Русия да използва втечнения природен газ като геополитическо оръжие" - точно както е направила с тръбопроводния газ. Путин би могъл потенциално да блокира износа за "недружелюбни" държави, като същевременно продължи да осигурява спасителен газопровод за по-бедните държави в Азия, страдащи от сериозен недостиг на енергия.

Подобен ход би могъл да има последици за ЕС през 2023 г., на фона на новите предупреждения на Международната агенция по енергетика, че Европа може да се сблъска с недостиг на доставки на газ в размер на до 30 млрд. куб. м в сезона на пълнене на хранилищата през следващото лято.

Светлана Романко, директор на украинската група Razom We Stand, която настоява за пълно ембарго на ЕС върху руските изкопаеми горива, заяви, че има ясен морален аргумент за прекратяване на вноса на руски втечнен природен газ.

"Докато ЕС говори усилено за санкции и ембарго, в действителност се прави много малко за намаляване на вноса на втечнен природен газ", каза Романко. "Европа трябва да предприеме действия сега и да спре това абсурдно и контрапродуктивно финансиране на руската военна машина."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


32
Още по темата: Европаруски газ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
2
 
4
 
! Отговори
джо преди 1 година
От глупава статия не можем да се отървем, газа го спряхме да го ползваме заради цените а не поради някакви депеши спуснати отгоре. Простотията няма граници и все повече се убеждавам,че ни управляват безмозъчни и безгръбначни същества.51432
23
1
 
7
 
! Отговори
Чакай малко преди 1 година
Твърдите че Русия използва "газов шантаж"...обаче САЩ "не" го правят. Така ли ? Ето малко примери: САЩ натискаше Европа да се откаже от дългосрочните договори за доставка на газ от Русия. Нали ? Сега продават газ на Европа на 4 четири пъти по високи цени от тези за тяхния пазар ! На протестите на Франция (защото други не смеят) САЩ отговори така: "Препоръчваме (задължително) на Европа да сключи дългосрочни договори за доставка на газ от...САЩ, за да бъдело по изгодно" ?!? Толкова за любимата US!
22
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като казвате "газовият шантаж на Путин", нали не искате да кажете, че шантажира само Путин и никой друг? Всъщност, аз така и не разбрах Путин шантажира Европа. Виждам точно обратното.
21
0
 
10
 
! Отговори
И не трябва преди 1 година
Това е най-евтиният газ, а и е под носа ни. Друг е въпросът, че на онези отвъд океана не им допада идеята за силни икономически отношения между ЕС и РФ.
20
0
 
7
 
! Отговори
стара аксиома преди 1 година
как и да се въртиш - дирника ти е все отзад!
19
0
 
10
 
! Отговори
то същото бе! преди 1 година
Храната като си гладен е 'лош навик'! тия *** ще ме уморят! :)
18
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Европейците са инатливи ***. Все ще измислят нещо да направят и на магарето чуш да кажат. Лошото е, че всеки път на себе си ги правят. Харесва ли им или не, Руската федерация ще продължи да съществува там, където е... географски, т.е. ще продължи да им бъде съсед. И те ще трябва да се научат да се съобразяват с нея, искат или не искат. И да се примирят, по никога няма да могат да в управляват или владеят. Това е. Като за начало могат да помислят за прекратяване на НАТО. Като първа стъпка.
17
0
 
14
 
! Отговори
Настрадин Ходжа преди 1 година
Тамам научих магарето да не яде, пък то взе че умря!
16
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кога ще спре това безумие, кога ЕС ще започне да мисли и най-важното, кога ще се отърве от слугинажа към САЩ.
15
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Навика ли хаха ся ще им създадат друг навик да купуват руска газ но от САЩ
14
2
 
5
 
! Отговори
MaйMyнaтa преди 1 година
Евтиното иэлиза скъпо. Поне така каэват отдавна
13
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще фалират и бизнеса и държавите, зелени за садене на дървета, другото е кошмар за оцеляването на всички!
12
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А трябва ли?ЕС ,стана като по комунистическо време планова икономика.Хахха
11
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Другия месец газа ще го повишат ще ви кажа защо....щото отново много фирми смениха горивото и сега консумацията ще скочи дръстично както падна дръстично преди два месеца
10
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Такива *** като европейските управници няма за това газа е с една трета по скъп от миналата година
9
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 7 Напролет няма да паднат . Всичко ще е ошушкно след зимата . Всеки ще търси ли , търси лииииииии газ . Много търсене , недостатъчно газ ========= висоооооооооооооооооооооооооки цени
8
0
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ние от ЕС сме големи тарикати обаче,спряхме евтината газ по тръбопроводите дето идваше от Русия,а сега пак купуваме газ от Русия ама на много по неизгодни цени от преди,а Русия продава по-малко от преди ама е направила в пъти повече пари от когато и да било,като се замисли човек все едно,че ЕС иска да направи Русия още по-богата от преди,докато ние от ЕС вървим към самоунищожение с бързи крачки,направо търчим.
7
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
CAЩ ga ce oтkaжaт oт нaвиka cи paзcиnвaт cтpaни и нapogи, koraтo нe им излизат cмeтkитe...
6
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Може, може. Я как паднаха цените без него само за няколко месеца. Напролет ще паднат още.
5
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Защо всички трааверси са с артистични имена Урсула, Елза или Мелиса?