САЩ плащат милиарди на руската държавна ядрена агенция

Зависимостта на ядрената енергетика на САЩ има тенденция към нарастване
15 юни 2023 22:00, Елка Василева
139
САЩ плащат милиарди на руската държавна ядрена агенция
Снимка: архив, БГНЕС

Ядрените енергийни компании разчитат на евтин обогатен уран, произведен в Русия. Тази геополитическа дилема се задълбочава, тъй като климатичните промени засилват необходимостта от енергия без емисии, пише в. "Ню Йорк таймс".

Днес американските компании плащат около 1 милиард долара годишно на руската държавна ядрена агенция, за да закупят горивото, което генерира за САЩ повече от половината енергия без емисии, отбелязва американският вестник.

Това е един от най-значимите все още налични парични потоци от САЩ към Русия, който продължава въпреки упоритите усилия сред съюзниците на САЩ да бъдат прекъснати икономическите връзки с Москва. Плащанията за обогатен уран се извършват към филиали на "Росатом", който от своя страна е тясно свързан с военния апарат на Русия, посочва в. "Ню Йорк таймс".

Тази зависимост на ядрената енергетика на САЩ има тенденция към нарастване, тъй като страната се стреми да намали своята зависимост от изкопаеми горива. Но нито една американска компания не обогатява уран.

Някога САЩ доминираха на този пазар, докато поредица от исторически фактори, включително споразумение за закупуване на обогатен уран между Русия и САЩ, предназначено да насърчи мирната ядрена програма на Русия след разпадането на бившия Съветски съюз, позволи на Русия да завладее половината от световния пазар. САЩ преустановиха изцяло обогатяването на уран, припомня вестникът.

САЩ и Европа до голяма степен спряха да купуват руски изкопаеми горива в отговор на нахлуването на Русия в Украйна. Но изграждането на нова верига за доставки на обогатен уран ще отнеме години - и значително повече държавно финансиране от това, което е отпуснато в момента.

Приблизително една трета от обогатения уран, използван в САЩ, сега се внася от Русия, най-евтиният производител на обогатен уран в света. Повечето от останалия  внос е от Европа. Последната, по-малка част, се произвежда от британско-нидерландско-германски консорциум, опериращ в САЩ. Десетина страни по света зависят от Русия за повече от половината от обогатения си уран, пише в. "Ню Йорк таймс".

"Не можем да бъдем заложници на държави, които не споделят нашите ценности, но това се случи", каза сенатор Джо Манчин, демократ от щата Западна Вирджиния, който ръководи енергийната комисия на Сената. Манчин предложи законопроект за възстановяване на американския капацитет за обогатяване, който трябва да насърчи федералните субсидии за индустрия, която бе приватизирана в САЩ в края на 90-те години, припомня американският вестник.

Бившият Съветски съюз разработва центрофуги в рамките на тайна програма, разчитайки на екип от германски физици и инженери, заловени към края на Втората световна война. Неговите центрофуги за обогатяване на уран се оказаха 20 пъти по-енергийно ефективни от газовата дифузия. До края на Студената война САЩ и Русия имаха приблизително еднакъв капацитет за обогатяване, но огромни различия в производствените разходи, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

Вестникът припомня, че през 1993 г. Вашингтон и Москва са подписали споразумение, по силата на което САЩ са закупили и внесли голяма част от огромния излишък на Русия от обогатен уран близо до степента, необходима за създаване на оръжия. Това е осигурило на САЩ евтино гориво, а на Москва пари, и тогава е било възприето като жест на деескалация.

Но това също така е унищожило рентабилността на неефективните американски съоръжения за обогатяване, които в крайна сметка са били затворени. След това вместо да инвестират в модернизирани центрофуги в САЩ, следващите американски администрации са продължили да купуват от Русия, пише в. "Ню Йорк таймс".

Американският вестник посочва, че това е част от енергийния преход, който сенатори като Джо Манчин и Джон Барасо, републиканец от щата Уайоминг, искат да коригират, докато търсят ядрени заместители на загубените работни места и приходите от въглищата.

Сенатор Манчин затрудни усилията на администрацията на президента Байдън да ускори прехода от изкопаеми горива, но той също така се противопостави и на колеги, предимно демократи, които са скептично настроени относно ролята на ядрената енергия в този преход, отчасти поради радиоактивните отпадъци, които създава.

"Имаме таван за емисиите, който се опитваме да постигнем, и хората, които говорят за изкарване на ядрената енергия от този микс, добре, те живеят в нереалистичен балон", каза сенатор Манчин.

От своя страна американското министерство на енергетиката изчислява, че постигането на обещанията на САЩ за намаляване на емисиите ще изисква повече от двойно увеличаване капацитета на ядрената енергия, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".
(БТА, Светослав Танчев)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


139
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
80
2
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
САЩ могат да плащат, но не и Европа! САЩ са заповядали, Европа изпълнява! Толкова унизена никога в историята си не е била Европа, за съжаление всичко е заради европейските политици, които са тотално деградирали до нивото на слуги!
79
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Айде ся кажете че тая "война" не е само за бизнес?!
78
2
 
32
 
! Отговори
ХИТРИТЕ КРАВАРИ преди 10 месеца
КУПУВАТ РУСКО ЯДРЕНО ГОРИВО, А НА НАС ПРОБУТВАТ ОПАСНОТО ГОРИВО НА ФАЛИРАЛАТА УЕСТИНГХАУС
77
4
 
27
 
! Отговори
Fena преди 10 месеца
До 105! Науката, умнико е развита в САЩ, развита е и в Русия. А ти, българино можеш само да гледаш умно. Отиди в село Веселиново до Ямбол и виж първия верижен трактор, внесен в БГ от руснаците. Бил си един ceляндуp с рало и волове, без ток, без газ, без образование, без задравеопазване.... И всичко ти е направено от руснаци. Можеше да са англичани, ама не са - руснаци са. И ти, дето постижението ти в науката е чушкопек за 3 чушки, ги pугaeш?!?!?
76
2
 
26
 
! Отговори
Русия преди 10 месеца
А от ПОСОЛСТВОТО ни разиграват да не им купуваме евтините, газ, нефт, тор итн.
75
1
 
31
 
! Отговори
ХХХ преди 10 месеца
Като нищо САЩ да купуват руски газ и да го препродават на ЕС :) Забрана нали има за директен внос :)
74
2
 
29
 
! Отговори
Ти да видиш... преди 10 месеца
Е,кой е спонсора на войната в Покрайна в крайна сметка?!?!? И на предишните около 80 военни конфликта в цял свят? Въпросът е риторичен,бай дъ уей...
73
1
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
ааа токо му се пада на гл-у-п а-ка да купува руски газ и ядрено голррива чрез посредника сащ - за да е беден гладен и зависим
72
19
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
*** Ел$ке ***, как ще пишеш такива глупости за Велика Америка, нещо не си разбрала, та руснаците плащат милиалди на американците. Не знам как те търпят още в таз медия стия комунистически твърдения ???
71
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Те кво искат да не плащат ?
70
2
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
А ние ще трябва да купуваме за АЕЦ Козлодуй ядрено гориво от " Уестингхаус " . Ама май няма да е американско , и няма да е евтино като досега . Ама на кой е харижем отработеното ядрено гориво .Путин надали ще го иска , а имаме и бая залежали тонове старо ядрено гориво . Ще ги копаене в задния двор :) ...
69
2
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
"Офанзивата на Украйна се натъкна на стоманена стена" американският сенатор Дик Блек. Политикът написа, че нареждането на Украйна да се бие "колкото е нужно" е нехуманно. "7000 убити, 160 танка и 360 бронирани машини са унищожени само за една седмица с незначителни руски загуби. Това е безсмислена кървава баня. Овъглените останки на танкове "Леопард" и бойните машини на пехотата Bradley са навсякъде", каза Блек.
68
5
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Колкото повече мачкат с диктаторския си евро атлантически ботуш,толкова повече българинът заобичва Русия и оооооо,потрес за евро-атлантиците все повече заобичва и ПyTuH.
67
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Хех, не е само това! Поради тази причина стратегическите им ядрени оръжия вече били с изтекъл срок на годност (с изключение на тези, които били базирани на подводниците им). Естествено ние няма как да знаем това истина е или не, но в тубата гледах един филм по въпроса. Освен това, преди няколко месеца Путин направи едно официално изявление, и така между другото много ясно намекна, че знаят това. Но САЩ си е САЩ. Ако говорим за Франция например - Всичките и ядрени централи зависят 100 от Росатом.
66
2
 
25
 
! Отговори
АбдокодирХоджибобоев преди 10 месеца
Руските центрофуги за обогатяване на уран са 20 пъти по-енергийноефективни от пиндостанската технология за газова дифузия. През 1993 г. Вашингтон и Москва подписаха споразумение, което осигури на алчния чичо Сам евтино гориво и Пиндостан тури кръст на своята допотопна и скъпа технология за обогатяване на уран чрез газова дифузия. Манчин бил предложил законопроект за възстановяване на пиндостанския капацитет за обогатяване. На това ние му казваме "От умрял писмо".
65
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Да спрат да купуват. Толкова е просто. Увеличават производството на свещи и готово.
64
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
В статията се изяснява причината, защо да се откажем от руското ядрено гориво и да го заменим с американското.
63
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Е Русия съм,в Русия съм.Бизнес нищо лично,язък за пушечното месо в Украйна .
62
2
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Я а ние ще купуваме "независимо"от Уестингхаус.Смях е залата.
61
0
 
34
 
! Отговори
До 69 преди 10 месеца
Явно си леко ограничен. Русия може да си продава на когото си иска. Включително на САЩ. Но Русия иска да има контрол над собствените си ресурси. Ако искаш да видиш страна която няма контрол, погледни България. Или Нигерия. Или Конго. Там добивът се върши изцяло от външни компании.