Архитект: Панелните сгради ще издържат векове

Опасни са преустройствата на партерните етажи и течовете
20 фев 2023 18:20, Анисия Иванова
229
Архитект: Панелните сгради ще издържат векове
Снимка: Димитър Кьосемарлиев

Едропанелните блокове са надеждни стоманобетонни сгради, които биха могли да функционират с векове. Те нямат точно определен срок на експлоатация – 20, 50 или 100 години. Собствениците на апартаменти трябва да бъдат спокойни, ако професионалистите в строителния процес са си свършили добре работата и ако по време на експлоатацията се полагат грижи. Това стана ясно от разговора на проф. арх. Борислав Борисов, зам.-председател на Камарата на архитектите в България (КАБ) и инж. Георги Кордов, експерт по обследване на строителни конструкции и бивш научен сътрудник в Научноизследователския строителен институт - НИСИ, в предаването „ИмоТиТе“ с водещ Христо Николов.

Панелните сгради не са рискови по отношение на земетръс, обясни Борисов. И добави, че в Рим има бетонни сгради, които са изградени преди много векове и в момента не представляват риск.

"В миналото цели български институти със стотици специалисти са работили целенасочено, за да се създадат напълно надеждни сгради. По време на мащабното панелно строителство в България контролът беше на много високо ниво. Ако един прекрасен проект е 100% оразмерен на земетръс, но по време на изпълнението строителят е допуснал грешки (с качеството на бетона или с връзките между панелите), които са останали незабелязани, то тогава има някакъв риск, макар и много малък“, каза гостът.

Три години съм работил в домостроителен комбинат за производство на едропанелни елементи и мога да кажа, че качеството беше безкомпромисно. Едропанелните сгради са може би най-удостоверяваните по отношение на якост на бетон, вложена армировка и спазване на нормативите, каза инж. Георги Кордов.

Изследвали сме връзките между панелите в много сгради и не сме попаднали дори на един случай, в който да сме установили проблем с тези дюбели. Няма вложени хартии и стиропор на тези места, каквито информации се появяват в общественото пространство, добави гостът.

"Риск би могъл да възникне от недобрата поддръжка при експлоатацията. Течовете са много опасни за сградите. Те могат да възникнат на покрива, по фасадите и да стигнат до основите.“

Експлоатационният период е свързан с полаганите грижи. Колкото и да е дълготрайна една сграда, ако собствениците не се грижат за нея, рано или късно ще има проблеми, добави Борисов.

По отношение на строителните конструкции в еврокодовете, приложени в България, фигурира термина „примерен проектен експлоатационен срок“. Там има таблица, в която е посочено, че примерният проектен експлоатационен срок за конструкции на сгради е 50 години. Под таблицата обаче има забележка, че терминът проектен експлоатационен срок на конструкцията не се покрива с термина „срок на експлоатация“ на една сграда.

Двамата събеседници насочиха вниманието към преустройствата на партерните етажи в магазини, които се направиха след началото на демокрацията основно в централните части на градовете. „Попадал съм на нерегламентирани преустройства, които са извършени без проектна документация. Това е опасно, защото при засягане на строителната конструкция, обикновено се стига до намаляване на нейната носеща способност и устойчивост на земетръс“, каза инж. Георги Кордов.

"Моите наблюдения са, че тези преустройства продължават. Това е много тежък елемент за една конструкция на сграда, особено ако не е направено професионално. Проблемът може да намери решение, ако за сградите с преустройства се изработят технически паспорти, придружени с конструктивно изследване, за да се прецени състоянието на цялата сграда.“

Да правиш преустройство не е шега работа и не трябва да се засяга конструкцията. Ако се налага, това трябва да стане с професионалист, който да докаже запазването или подобряването на сградата в конструктивно отношение, допълни Борислав Борисов.

Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


229
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
157
7
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Питайте го този пишман архитект - къде живее той - в панелка ли...?И дотам с коментара
156
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Костовашките екземпляри спомнят ли си колко опита му трябваха на мавъра да взривява? -----///------ И какво е общото между мавзолея и панелните блокове?
155
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Никой който може да си позволи не купува панелка, всеки търси тухла
154
12
 
14
 
! Отговори
Тошо преди 1 година
Тоя ,, архитект" да си изяде дипломата !!
153
3
 
11
 
! Отговори
Да бе преди 1 година
Ама мавзолея сигурно е имал бетон колкото 10 панелки. И наистина не трябваше да го събарят. Сега щеше да е голяма атракция.
152
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не знам за панелките, но винаги се смея с глас като се сетя за мавзолея, който е построен за 6 дни, а онзи *** Бакърджев не можа да го бутне 3 дни. Никой не му потърси отговорност за това.
151
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тогава да се пристъпва поетапно към обследване и саниране, за да може да бъдат не само здрави, но и енергийно ефективни и по-красиви. Т.е. да се възползват хората от това което имат за да подобрят средата си на живот.
150
5
 
15
 
! Отговори
Не е точно така преди 1 година
Панелките са най-вече бърз и сравнително евтин варианнт за сграда. Строени по време на комунизма от кой? От "кеча"/строителни воиски и т.н. Защо панел? Защото София 1900г. е била 11хил население, а сега сигурно 1.5млн. Та с това динамично строене от специалисти, особено на места където почвата е блато/торф, особено характерно за София и желанието на всеки да си направи цялостен ремонт и да дупчи и кърти без контрол... Айде по-добре да кажем, че са сигурни, да няма паника ;)
149
2
 
12
 
! Отговори
не бе преди 1 година
хилядолетия ще издържат,какво ще си играем на векове,това богоизбраните българи ли са или лукови глави
148
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Костовашките екземпляри спомнят ли си колко опита му трябваха на мавъра да взривява?
147
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Така че какво? Ще събаряш емпайър стелт билдинг или какво? Аре марш от тук с тия умнокрасавщини.
146
13
 
9
 
! Отговори
arsenalfc преди 1 година
Арматурата има живот 90 г, така че...
145
4
 
8
 
! Отговори
т преди 1 година
Сега , ще се предлагат по-скъпо от луксозно строителство !
144
12
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Комунизмът строеше за вечността, а костовистите грабеха и рушаха като турци през 14 век.
143
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Къде са комунистчетата да кажат как тодор-живковите панелки щели да издържат 200 години и били "най-здравото строителство"??
142
15
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Доколкото знам няма срок за експлоатация на панелките." ------ Науката обаче те опровергава. Никой до сега не е спрял карбонизацията на циментения камък и последващата корозия на армировката вътре. Процесът е необратим във времето. А ако си мислиш, че 8 етажа колкото е стандартната панелка могат да седят само на бетон, определено не е така.
141
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Батеее, бетона идва в Европа през 20ти век бе СЕЛСКИииии!!!"-------- Не се изказвай неподготвен моля, пуцолановия цимент е известен още по времето на Римската империя и се е използвал в строителството.
140
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Mike пак ли е цъфнал тука да *** народа. Хич не го слушайте, тотална щета е.
139
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Лъжи върху лъжи и спекулации. Да, има антични сгради от бетон, които и да сега стоят, но няма нито една от СТОМАНОБЕТОН. Бетонът си е супер, с времето само става по-здрав, но със стоманобетона не е така. Армировката изгнива с времето заради корозия. Така че стб. сгради имат практически експлоатационен срок.
138
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Експлоатационен срок на жилищна сграда... това може да го напише който никога не се е занимавал със строителство.