Продължават консултациите при президента Румен Радев, като днес на ред са "Алианса за права и свободи" и МЕЧ.
"Вашата партия устоя на огромен натиск не само в парламента, но и по страната. Вие следите пулса на вашите избиратели", заяви Радев към АПС. Той попита членовете на партията какво мислят избирателите й за сформирането на правителство в рамките на 51-ото Народно събрание.
"Това е един от големите проблемите на 51-ото Народно събрание - че постепенно престана да слуша гласа на хората", отбеляза държавният глава.
Хайри Садъков беше категоричен. - практически е невъзможно съставянето на кабинет в рамките на 51-ото Народно събрание.
"Ние първи ясно заявихме още преди повече от година и половина задаването на модела Пеевски и необходимостта от реакция в тази връзка. Не подкрепихме първия предложен кабинет "Желязков", преминахме през избори, които дадоха много отговори на обществото, опитахме се, осъзнавайки своята ясна отговорност пред обществото, страната и държавността, да подкрепим кабинет в рамките на 51-я парламент с идея важните приоритети за страната да бъдат осъществени - еврозоната, Шенген. В това време трябваше да решим какво да направим с идеята да осъществим и приоритета да спрем този модел на управление на държавата. Второ решение, което не беше лесно - да излезем от този кабинет, след като го бяхме", заяви Садъков.
"Повече от 130 депутати формираха и подкрепяха това правителство и бяха оспорени от обществото", каза Садъков и добави: "Не трябва да се допускат изборни манипулации, ако се стигне до изборния процес. Може би трябва да се търси национално съгласие за избори при правила, гарантиращи честност и прозрачност на избора."
Винаги сме били активни и предлагали решения, които да повишат честността и прозрачността на изборния процес, отвърна президентът Румен Радев на призива на Садъков за съдействие относно отварянето на Изборния кодекс.
Законодателят трябва да отвори Изборния кодекс и да предприеме необходимите стъпки, така че да се намали в минимална степен субективността, добави президентът, като призова парламентът да премине към тази стъпка.
Садъков подчерта, че АПС държат на машинното броене и отчитане на резултатите, защото този момент опорочава избора. Той припомни, че предложенията са внесени. Той се обяви за търсене на национално съгласие по въпроса сред парламентарно представените партии, извънпарламентарно представените, неправителствения сектор и бъдещите нови партии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Как влияе изключително мощното пълнолуние на 1 април на зодията ни
Разкритата престъпна мрежа за трафик на оръжие: Има арести в Испания, България и Гърция
"Олимпиакос" и Везенков надиграха "Панатинайкос" в битката за върха
Радев: Споразумението с Украйна рискува националната сигурност на България
Гърция отлага задължителното плащане на наем по банков път за октомври
Късна емисия
Германия тотално надигра Гана, но спечели трудно в края
ВИДЕО: Яник Синер – Иржи Лехечка
Стилияна Николова: Конкуренцията със сигурност не спи
Обявиха важна новина за Левски
България спечели първи трофей от половин век
София Жук
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Експерт: По-вредно е да оставяме косата мокра, отколкото да я сушим със сешоар
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята