Словакия пое водеща роля в борбата с влиянието на големите супермаркети и международните хранителни корпорации в Европейския съюз, пише Politico.
Ричард Такач, министър на земеделието на Словакия в популисткото правителство на Робърт Фицо, се очертава като лице на подновена кампания от Източният блок за ограничаване на властта на супермаркетите и мултинационалните хранителни гиганти в Европейския съюз.
Подкрепен от България, Хърватия, Унгария, Литва, Румъния и Словения, Такач призовава Европейската комисия да надхвърли предложените през декември актуализации на правилата на ЕС относно нелоялните търговски практики. В бележка, разпространена преди срещата на министрите на земеделието на ЕС в Брюксел в понеделник, коалицията твърди, че реформите не успяват да се справят с практики като стратегии за селективно ценообразуване и продажбата на стоки на цени под себестойността на производството, които несъразмерно ощетяват фермерите и потребителите на по-малки пазари.
Въпреки че в бележката не се посочват конкретни участници, силната преговорна сила на чуждестранните търговци на дребно предизвика дълготрайно напрежение с правителствата, които ги обвиняват, че свалят цените и изтласкват традиционните магазини от бизнеса.
Предложението на Комисията от декември имаше за цел да отговори на жалбите на земеделските производители, като даде правомощия на националните органи да разследват трансгранични злоупотреби и задължи договорите да гарантират прозрачност на ценообразуването.
Но Такач и неговите съюзници настояват, че са необходими по-дълбоки структурни промени за справяне с господството на мощните купувачи и осигуряване на по-справедливи условия за по-слабите играчи във веригата за доставка на храни.
„На първо място е необходимо да се повиши защитата на... земеделските производители, но също така и преработвателите и производителите на храни“, се казва в бележката и се добавя, че „също така е важно да се повиши защитата на крайния потребител срещу злоупотреба с положението“ от доминиращи субекти.“
Правителствата в цяла Източна Европа са въвели мерки в миналото, за да ограничат влиянието на супермаркетите - като данъци, тавани на цените и изисквания за складиране на местни продукти - но те често са в противоречие с правилата на единния пазар на ЕС.
В Унгария министър-председателят Виктор Орбан предприе особено агресивни стъпки, насочвайки се към чуждестранните супермаркети с налози, тавани на цените и политики, благоприятстващи местната собственост – мерки, според критиците, предназначени да изгонят международните играчи от пазара.
Последната кампания на Такач на ниво ЕС отразява подобни разочарования и отразява вътрешния му дневен ред.
У дома той подкрепя мерки за защита на словашките производители, включително предложена конституционна поправка в края на 2024 г., изискваща от търговците на дребно да съхраняват минимална част от местни храни – въпреки че Чехия и Румъния изоставиха подобни усилия заради потенциални правни предизвикателства на ЕС. Неговото министерство също така обеща да наложи данък върху търговските вериги и да задължи най-малко 50 процента от словашките хранителни продукти да присъстват в промоции в магазините.
Словакия, заедно с Полша и Унгария, също поддържат незаконно ембарго върху вноса на земеделски продукти от Украйна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.