IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Сирийският президент Ахмед ал Шараа е възможен нов съюзник на Тръмп?

Джихадисткият му път започва в Ирак с връзки с „Ислямска държава“

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Сирийският президент Ахмед аш Шараа, бившият ислямистки бунтовник с тежка брада, който някога беше мишена на американски антитерористични операции, направи още една стъпка към пълното си приемане от президента Доналд Тръмп.

По време на пътуване до Саудитска Арабия Тръмп обяви, че планира да отмени санкциите срещу Сирия след падането на подкрепяната от Иран администрация на бившия президент Башар Асад.

Съобщението на Тръмп бележи промяна в тона при Тръмп и значителна дипломатическа победа за президента на Сирия, която следва задкулисните усилия на близкоизточните управници, целящи да тласнат разкъсваната от война страна към регионална реинтеграция след повече от десетилетие на конфликт. САЩ отдавна са наложили санкции на Сирия заради нарушения на правата на човека и предполагаем тероризъм.

Ахмед Хюсеин ал-Шараа, известен също като Абу Мохамед ал-Джолани, е лидер на организацията „Хаят Тахрир ал-Шам“ (HTS), която има своите корени в ислямистката войнствена групировка „Ал Кайда“, пише Newsweek.

През 2017 г. САЩ обявиха награда от 10 млн. долара за главата на Джолани в рамките на своята програма „Награди за правосъдие“, когато той беше лидер на групировката, известна преди това като Фронт Нусра, и обвинен от Държавния департамент на САЩ в множество терористични нападения в Сирия.

В интервю за PBS от 2021 г. Джолани казва, че е роден през 1982 г. в Саудитска Арабия и е израснал в квартал Меззех в Дамаск.

Джихадисткият му път започва в Ирак с връзки с „Ислямска държава“. Присъединява се към чуждестранните бойци след инвазията на САЩ през 2003 г. и известно време е в затвора в ръководения от САЩ лагер „Бука“, където се запознава с убития лидер на ИДИЛ Абу Бакр ал-Багдад.

През 2013 г. Джолани се отдръпна от Багдади и се закле във лоялност към Ал Кайда. Той прекъсна връзките си с тази групировка през 2016 г., преименувайки групата си на Джабхат Фатах ал-Шам.

Въпреки раздялата с Ал Кайда – по-скоро политическо, отколкото идеологическо – и многократните усилия за ребрендиране, ХТШ остава определена като терористична организация от Организацията на обединените нации , Съединените щати, Великобритания и други, като западните и арабските държави изразяват скептицизъм относно това доколко наистина се е променила.

В интервю за CNN след свалянето на Асад, Ал-Шараа успокои религиозните малцинства, заявявайки, че „сектантският екстремизъм е заблуда, която трябва да бъде елиминирана“. Той призова за реалистично решение, при което „никоя група не може да отменя друга“, като правата са защитени от закона.

Но убийствата на някои религиозни малцинства под ръководството на Шараа, както и продължаването на твърдолинейната ислямска реторика и практики сред неговите последователи, подхранват опасенията сред малцинствените групи.

Някога смятана за невероятна стабилизираща сила в Сирия, Ал-Шараа се очертава като регионален партньор, възползвайки се от сирийския и световния консенсус, че ситуацията е далеч по-добра, отколкото при Асад.

Новият сирийски президент е изправен пред предизвикателството да изпълни обещанията за приобщаващо и прозрачно правителство, както и за човешките права, като неговите поддръжници твърдят, че икономическото овластяване, възможно чрез отмяна на санкциите, е от ключово значение.

Следващата фаза на Сирия зависи от вътрешно партньорство и международна подкрепа, освободена от чуждестранни програми - критичен тест за способността ѝ да възстанови суверенна, демократична държава, която отговаря на стремежите на сирийците, според Центъра за съвременни изследвания „Хармун“, изследователски център, базиран в Доха, фокусиран върху сирийските въпроси.

В интервю за телевизионния канал Syria TV през февруари президентът на Сирия Ахмед ал-Шараа заяви : „Предишният режим работеше върху разделянето на обществото, увеличавайки шансовете за ответни операции. Днес държавното управление е гаранция за всички секти. Гражданският мир вече не е лукс, а е задължение на всички сирийци. Той е основният компонент на техния възход.“

Президентът Доналд Тръмп, в речта си на инвестиционния форум между Саудитска Арабия и САЩ:

„По подобен начин в Сирия, която е преживяла толкова много страдания и смърт, има ново правителство, което се надяваме да успее да стабилизира страната и да поддържа мира. Това е, което искаме да видим. Ето защо моята администрация вече предприе първите стъпки към възстановяване на нормалните отношения между Съединените щати и Сирия за първи път от повече от десетилетие.“

Очаква се държавният секретар Марко Рубио да се срещне със сирийския външен министър в Турция по-късно тази седмица.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата