В отговор на нарастващите предизвикателства, пред които са изправени сухопътните сили нискобюджетните рояци безпилотни летателни апарати, Дирекцията за армейски публикации на американската армия преразгледа Тактическото ръководство за танкови взводове, за да предостави нови инструкции за екипажите на основните бойни танкове M1A2 Abrams, уточняващи как най-добре могат да атакуват такива цели, пише MWM. Акцентът, поставен върху подготовката на танковите екипажи за борба с дронове, е безпрецедентен и отразява уроците, които големите военни по света са научили от наблюдението на сражения в украинския театър на военните действия. Докато оръдия с по-малък калибър с бърза скорострелност традиционно се предпочитат за борба с дронове, Тактическото ръководство за танкови взводове необичайно съветва екипажите на Abrams да използват ръчно зарежданото 120-милиметрово основно оръдие, което има умерена скорострелност от 8,5 изстрела в минута, за да разгърнат картечниците M1028. Очаква се разпръскването на шрапнелите на снарядите да им позволи да унищожат множество малки дрона, а когато се допълни с картечен огън, може да създаде многослоен отбранителен балон. Преди това M1028 се използваше като противопехотен снаряд.
Разчитането на 120-милиметровото оръдие на Abrams за борба с дронове отразява сериозните ограничения на танка за този вид война, като липсата на радарно насочвани боеприпаси или автоматизирано прихващане представлява рязък контраст с по-специализираните системи против дронове. Разчитането на екипажите на Abrams на визуално откриване и ръчно насочване, както и ограниченият обхват на насочване и елевация на оръдието, са основни ограничаващи фактори. За разлика от това, танковете със съвременни системи за активна защита, като израелския „Трофи“, руската „Арена-М“ или нови разработки от Китай и двете Кореи , са много способни да откриват и неутрализират входящите заплахи автономно. Западният свят и Русия изостават значително в интегрирането на такива системи в своите танкове, като се очаква Съединените щати и Германия да закупят „Трофи-М“ от Израел за своите машини. Като най-големият танк в света, размерът на Abrams го прави по-уязвим за нападение, но също така предоставя повече пространство за интегриране на системи против дронове в бъдеще, включително евентуално оръжия с насочена енергия.
Наскоро бяха изразени значителни опасения относно оцеляемостта на танка Abrams срещу дронове, временно разположени боеприпаси и в по-малка степен срещу прецизно насочвана артилерия, поради характеристиките на машината в ръцете на украинската армия. Откакто танковете започнаха да се използват за бойни действия през февруари 2024 г., те бяха заснети как биват неутрализирани, удряни от насочвана артилерия или от еднократни дронове „камикадзе“ , така че до началото на юни 2025 г. украинската армия се оценява като загубила 87% от машините, като 27 от 31 доставени са унищожени или заловени. Срещу най-големите заплахи от атаки от дронове, украинските и американските варианти на Abrams се считат за еднакво уязвими, като по-тежкият обеднен уран във вариантите на американската армия не покрива машините срещу атаки от тази посока. Тъй като Пентагонът е изправен пред натиск върху бюджета на сухопътните сили и сухопътните сили все по-малко приоритетни, способността за финансиране на скъпи подобрения за борба с дронове остава под сериозен въпрос.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.