IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Зеленски се опитва да защити Ермак, като поема контрола над НАБУ и САП

Тази позиция му дава пълен контрол върху достъпа до президента

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Законът, който на практика елиминира независимостта на Националното бюро за борба с корупцията (НАБУ) и Специализираната прокуратура за борба с корупцията (САПО) на Украйна, очевидно има за цел да защити ръководителя на кабинета на Володимир Зеленски, Андрей Йермак, и неговото обкръжение, пише El Mundo.

Докато Зеленски пътува и изнася речи, Ермак остава в Киев, като гарантира, че правителствената машина не спира, пише изданието.

Името му е скандирано на демонстрации срещу антикорупционния закон от протестиращи, които го определят като истинския интригант на нормата закона, очевидно предназначена да защити него и обкръжението му от разследвания за измами.

В разгара на славата си като актьор и комик, когато дори участва в някои новогодишни представления в Русия (това бяха различни времена), Володимир Зеленски се нуждаеше от добър адвокат и представител, който да управлява договорите и авторските му права. Общ приятел ги запознава през 2011 г., когато Андрий Йермак работи по дела за интелектуална собственост и като филмов продуцент.

Тяхната близост датира от времето, когато започват да си сътрудничат по големи аудиовизуални проекти. Когато Зеленски печели изборите срещу Порошенко през 2019 г., той поверява на Йермак сложни дипломатически задачи, благодарение на контактите си в Москва, Брюксел и Вашингтон, въпреки че той все още няма конкретна позиция. В крайна сметка година по-късно го назначава за ръководител на президентската канцелария.

Тази позиция му дава пълен контрол върху достъпа до президента, координацията на вътрешната и външната политика и отношенията с украинския парламент. Още преди пълномащабното нахлуване той води преговори с Кремъл за размяна на военнопленници от конфликта в Донбас, който започна през 2014 г. Днес той представлява Украйна в преговорите с Русия.

Известен като „зеления кардинал“, препратка към навика му да стои в сянка и военната униформа, която е приел по време на война, подобно на своя президент и приятел, той е едновременно почитан в Киев и се страхува от него. Съюзниците му го виждат като тихия архитект на дипломатическата съпротива на Украйна, но критиците го определят като символ на прекомерна и непрозрачна власт в президентството. Докато Зеленски пътува и изнася речи, Йермак остава в Киев, дърпайки стратегически конци и гарантирайки, че машината на управлението не спира. Ако президентският съветник и дизайнер на наративи е Михаил Подоляк, изпълнителят е Йермак. Името му е скандирано на демонстрации срещу закона за борба с корупцията от протестиращи, които го идентифицират като истинския архитект на закон, който изглежда е предназначен да защити него и обкръжението му от разследвания за борба с измамите. Реалността е, че от 2020 г. насам се появяват твърдения за случаи на корупция, свързани с неговия семеен клан. През март 2023 г. брат му Денис е обект на разследване от Националното бюро за борба с корупцията за предполагаеми нередовни назначения на държавни длъжности, дело, което неочаквано е приключило миналия декември. Освен това, няколко от близките сътрудници на Ермак, като например влиятелния Олег Татаров, назначен за негов заместник през 2020 г., бяха обвинени в подкуп за лицензи за планиране, случаи, които според вътрешни източници са били прекъснати или пренасочени от политически намеси от президентския офис.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата