Инвеститорите в търговски центрове в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) изглежда възвръщат доверието си в региона, предвид факта, че в момента има около 900 търговски центъра, планиране за изграждане, сочи нов доклад.
Повечето от въпросните проекти са планирани за Русия - с около 200 проекта, следвана от Полша със 175, Украйна с около 90 и Турция със 75 проекта, се казва в проучване на RegioData Research, с което Investor.bg разполага.
В момента не може да се прецени с точност каква е вероятността тези проекти да бъдат завършени. Някои от тях са в процес на изграждане вече години, но досега не са получили необходимото финансиране или нужния брой предварителни договори за наем поради различни слабости и специфики на пазара.
Някои източноевропейски страни бяха засегнати в по-голяма степен от икономическата криза, която разкри проблеми, които вече бяха налични, без това да е свързано с кризата.
Въпреки това инвестициите в региона не бяха спрени, като специално Полша и Турция се разглеждат като новите звезди в сегмента, привличащи най-голямо внимание от страна на инвеститорите, сочи докладът. Заедно с Германия те са трите държави, върху които анализаторите възлагат най-много надежди за развитието на сектора.
По време на 2008 и 2009 г. особено в тези страни бяха завършени сравнително голям брой нови търговски центрове. Например през 2008 г. в Германия бяха завършени 26 нови проекта и още 36 следващата година. В Турция този брой бе 40 за 2008 г., а през 2009 г. бяха въведени в експлоатация 20 мола.
И в двете страни най-тежките години от кризата (2008 и 2009 г.) бяха най-силни по отношение на нови центрове за целия период между 2005 и 2010 г.
В Полша броят на моловете, отворен през същия период бе почти непроменен всяка година с между 15 и 25 нови търговски центъра годишно. Темповете на развитие се забавиха едва през 2010 г.
Въпреки това базата от проекти в процес на развитие и в трите страни остава голяма, а вероятността много от тях да бъдат завършени е по-висока в сравнение с други европейски страни, се казва в проучването.
Още новини за имоти в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС предупреди САЩ да не използват сигурността като претекст за анексиране на Гренландия
Dow нарасна с близо 600 пункта до нов връх след действията на САЩ във Венецуела
Финансист: Еврозоната няма да увеличи автоматично чуждите инвестиции у нас
Lucid отчита ръст на продажбите и продукцията през последното тримесечие на 2025 г.
Кашкари от Фед: Лихвите може би са доста близо до неутралното ниво в момента
Очаква се антиамериканските настроения да се засилят след инвазията във Венецуела
Днес е Йордановден - традициите и имениците на Богоявление
Облачен и ветровит вторник с температури до 16 градуса
Хороскоп за всички зодии за 6 януари: Добри новини за Телците и Девите
Силни магнитни бури връхлитат Земята на 9 и 10 януари
Рецепта за Йордановден: Бобена чорба с пушени гърди
Късмет за три зодии след 5 януари
Сасуоло – Ювентус
Лече – Рома
Ужас за Сити. Важен защитник счупи крак
Детелините върнаха Мартин О'Нийл след неуспешния експеримент
Спортът по телевизията днес, 6 януари
Мачовете по телевизията днес, 6 януари
Нумерологична прогноза за 6 януари
6 януари – Честит имен ден на Йордан и Йорданка!
Таро карта за 6 януари, вторник
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Идва застудяване след два дни
Само 33 процента от американците одобряват акцията на Тръмп във Венецуела
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Биолози откриха нов начин за забавяне на стареенето на клетките
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията