Пълноправното членство на България в Шенген ще реши голям проблем за транспортния бранш, като според доклад страната губи над 1 млрд. лева годишно за това, че не бе част от пространството. Това би помогнало и на Бюджет 2025, като ще се подсили износа и ще се намалят таксите, чакането и загубата на капитали по границите. Транспортният сектор засяга всяко останало производство, за това за себестойността на продуктите е изключително важно времето, което се отделя в чакане по границите, това коментира Ангел Траков, председател на УС на Съюза на международните превозвачи, в предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.
Средното време, което един камион прекарва в чакане на границата ни с Румъния е 16-17 часа. Отпадането на проверките ще спестят и изключително много разходи за гориво, както и ще намалят вредните емисии, отделяни в чакане. Това би направило и професията по-атрактивна, което би било голям плюс за сектора, изпитващ глад за кадри.
Освен административните проверки, инфраструктурата също е фактор, който влияе на времето за престои на границата. Подобряването ѝ ще отнеме по-дълго време, но е важно да се правят усилия в тази посока. В продължение на години българските бизнеси работеха в неконкурентна среда заради отсъствието на страната от Шенген.
„Компаниите от нашия бранш са ударени, най-малкото от факта, че сме в периферията на Европа и това играе голяма роля. Това е фактор, който ни прави неконкурентоспособни, но не може да избегнем географското положение на страната. По-скоро, влизайки в шенгенското пространство, трябва да се възползваме от географското положение на България и трябва да се опитаме да направим страната транспортен хъб, защото имаме всички предпоставки да развием транзитните коридори между север-юг и изток-запад. Трябва да направим България подобна на Унгария – незаобиколима.“
За тази цел държавата трябва да положи усилия за отваряне на границите, по-бързото обработване на стоки и развитие на инфраструктурата. Гостът обясни, че ако бъдат изградени влакови терминали и летища по основните транспортни коридори, ще се видят големи ползи. За тези планове обаче е нужно стабилно правителство.
Изминаващата 2024 г. бе по-добра от 2023 г. за транспортния бранш, но все пак се виждат затруднения спрямо предходни години. Вижда се лек ръст на вноса и износа, но това не е достатъчно. Много компании в сектора фалираха, ударени от геополитически фактори и липса на кадри.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Преговорите за бюджета на ЕС до 2034 г. зависят от резултатите от изборите в Унгария
Традиции и забрани за празника на 29 март
Дневен хороскоп: Увереност, новини и шанс за развитие за няколко зодии
Времето днес: Облачно и хладно, на много места ще има валежи
Как да предпазим децата от топлинен удар с правилните плодове
Гранд купува вратаря на ЦСКА, от засада дебне и клуб на боса на Гьозтепе на Мъри Стоилов
Наша тенисистка продължава битката за основната схема в Богота
Вини Жуниор държи на тръни Бразилия
Спортът по телевизията днес, 29 март
Мачовете по телевизията днес, 29 март
Синя мечта: Левски веднага започва строежа на нов стадион!
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Нумерологична прогноза за 29 март
Пудинг с чиа, кокосово мляко и плодове
Таро карта за 29 март, неделя
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
Седмичен хороскоп 30 март - 5 април 2026
Черно море Тича загуби от Спартак (Плевен) във Варна
Сериозен ръст на случаи на домашно насилие през 2025 г.
Протести срещу Тръмп в САЩ
България завърши със седем титли на турнира "Дан Колов - Никола Петров"
Осуетиха опит за бомбен атентат пред американска банка в Париж
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите