Лекарите на "Пирогов" не са точили здравната каса. Това става ясно от решение на Върховния Административен съд, който проф. Асен Балтов публикува в своя профил.
"Днес ВАС постанови окончателно решение № 4203/20.04.2023г , с което оставя в сила първоинстанционното решение № 6830/15.11.2022г на АС –София. Това на практика означава, че Актът на НЗОК от проверката на Пирогов за „800 фалшиво“ хоспитализирани пациенти беше обявен за незаконосъобразен, т.е. няма източване на Касата от лекарите в Пирогов." Това заяви проф. Асен Балтов в своя фейсбук профил.
"Има, обаче реално проведено лечение на 688 пациенти с постковид синдром. Има професионализъм, морал и изпълнена Хипократова клетва на лекарите в Пирогов. Внимателният прочит на съдебното решение, обаче категорично говори и за няколко други факта, които съм длъжен да споделя:
1.НЗОК, за съжаление, не е обективна и независима обществена институция, която е призвана да работи в интерес на здравноосигурените български граждани, а е политически инструмент в ръцете на управляващите за репресии и саморазправа с неудобните на деня.
2.Министър Кацаров професионално и морално катастрофира в този казус. Той публично твърдеше, че има източване на Касата чрез 800 фалшиви хоспитализации на пациенти в Пирогов и това е доказано по безспорен начин в проверката на Здравната Каса, за което аз бях уволнен.
Г-н Кацаров, след това съдебно решение, надявам се за в бъдеще вече да правите разлика между спорни констатации в междинен доклад на Касата и безспорни факти и доказателства, доказани по съответен ред в нормативно производство. Професионализмът изисква знание! А по отношение на морала, ако е Ви е останал мисля , че императивно дължите публично извинение на „пироговци“ , за унижението на което ги подложихте и клеветите, които казахте по техен адрес. Вие си позволихте да нанесете тежка репутационна щета на Институцията „Пирогов“, която беше двадесет и четири часа на първа линия в тежък за цялото общество момент на световна Ковид пандемия. Такова поведение според мен е непочтено, неморално, и срамно за министър на здравеопазването!
3.Българските институции и техните титуляри по закон са призвани да спазват законите и Конституцията на Република България. Когато те бъдат грубо и безцеремонно нарушавани, българските граждани трябва да имат нетърпимост към подобни прояви и личности. Иначе сме обречени да ни управляват некомпетентни и самозабравили се шарлатани за които ценности, като законност, справедливост, дълг и морал са прости фрази изпразнени от смисъл и съдържание."
Миналата година здравното министерство обяви, че просрочените задължения на “Пирогов" са на стойност над 16 млн. лв.
"Пирогов" няма мотив да точи касата. И въпросът ми е дали повече пари са влезли в болницата. Всички 402 случая са с хора с посковид. НЗОК отказа да се направи такава пътека", заяви Балтов тогава и показа документи с които се вижда ясно, че всичко е наред.

Водещ германски доставчик планира да отпише някои бизнеси, за да се справи с дълга
Финландия отново е най-щастливата страна в света, България напредва с едно място
Геополитическите сътресения помрачиха търговията на борсите в Азия
Samsung Electronics заделя 73 млрд. долара за чипове и проучвания през 2026 г.
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма Skills for Transition
България е с най-евтиния бензин, в Гърция е сред най-скъпите в ЕС
Ева Бел разкрива емоциите зад новата си песен "Невъзможна любов"
Комисията по енергетика заседава извънредно (СНИМКИ)
Ексклузивен SENSHI лагер за тежките категории се провежда във Варна
ЦСКА и Стоичков обявиха ново партньорство на "армейците"
Турнир на вятъра: Африканският футбол има проблем с доверието
Изритан! Войвода вече няма да води Неймар
Рафиня каза как Барса отстреля "свраките"
Сефте: Урбиг от Байерн става германски национал
Стоичков иска ЦСКА да изкара негов наследник
Христо Стоичков представи невиждано партньорство за ЦСКА
Новата комедия „Огледалце, огледалце“ излиза на българската театрална сцена през април и май
Средиземноморска веган купа с нахут
7 начина, по които вредите на репутацията си
Мъжки кожени якета за всеки повод: Как да изглеждате стилно, а не небрежно
Цветето за кариерен растеж през 2026
Протеинова рецепта за вечеря за 30 минути
При спецакцията вчера: Спипаха две кримки зад волна във Варненско
Младеж отмъкна външното тяло на климатик във "Възраждане"
Гюров преди заседанието на ЕС: България трябва да бъде на пълна скорост
Блъснаха 60-годишна пешеходка в центъра на Варна
Фитнес маниак и майстор: Спипаха крадец на дъмбели и инструменти
МВР откри денонощна линия за изборни нарушения и заваляха сигнали
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?