Зам.-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев смята, че за доброто за България е да има стабилна и ясна коалиция, която да е проевропейска и да е обединена върху сходни ценности.
"От вчера в Европейския парламент има проевропейска коалиция за реформиране на ЕС между ЕНП и Алианса на либералите и демократите. Ако в Европа има коалиция с ДПС, в България защо да няма?", попита той.
По думите му коалиционният план на ДПС е отворен към всички проевропейски партии в България, като изрично уточни, че и ГЕРБ, и БСП са проевропейски.
"Избирателят ще каже каква ще е коалицията", подчерта Йордан Цонев, но допусна, че в бъдеще България може да има и правителство на малцинството.
"Избори до дупка означава политическа и икономическа нестабилност и задълбочаване на проблемите на България", отбеляза Цонев пред bTV.
Според него има вариант служебното правителство да управлява и по-дълго. По думите му в такъв случай бюджетът ще издържи, защото е балансиран е и добре съставен.
Той изтъкна, че във финансовата част ГЕРБ са постигнали добри резултати, но като цяло управлението им е провал заради несъстоялите се реформи.
"Премиерът в оставка Бойко Борисов е много интуитивен политик. Той не подаде оставка и не обвърза изборите заради загубата или само заради чест и достойнство, а защото знаеше, че повече не може да управлява с тези коалиционни партньори. Щеше да бъде ад управлението след президентските избори за ГЕРБ и всеки месец щеше да им сваля проценти от доверието", пресметна депутатът от ДПС.
Пламен Орешарски не е изявил желание да бъде включен в депутатските листи на ДПС, стана ясно от думите на Йордан Цонев, който обаче допълни, че би могло структурите на движението да го номинират.
"Делян Пеевски се ползва с доверието и обичта на нашия електорат, направил е много за нашите хора. Работи активно. С него работим в последните няколко сдедмици върху икономическата част на програмата и предвиждаме инициатива за ускоряване на инвестиционния процес със законодателни промени. Г-н Пеевски вероятно ще бъде и номиниран, и ще участва, но все пак решението е негово", каза още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Конфликтът в Близкия изток вдига цените на зърнените култури на световните борси
Пентагонът ще използва изкуствения интелект на Palantir като основна военна система на САЩ
Мъск е подвел инвеститорите на Twitter преди придобиването през 2022 г., според съда
Доналд Тръмп сигнализира за „постепенно ограничаване“ на операциите в Близкия изток
Петрол и инфлация – май не е толкова просто
Превръща ли се Европа в един сюрреалистичен съюз?
Слънчевите деца: Диагноза не е проклятие, може да е благословия
Н. Пр. Йоси Леви Сфари: Иран и Израел могат да живеят хармонично, както живеехме преди
Войни, цени, несигурност... Как стресът разболява тялото и можем ли да го преборим?
Украйна нанесе един от най-масовите удари по Русия
Монтана с двама играчи на Мондиал 2026?
Няма да е Десподов! Ясно е кой става Футболист №1 на България
Левски трепери за двама заради... обиколката на планетата
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Карик беснее и плюе съдиите: Настъпи хаос!
Заради Ливърпул? Алисон отсвири Бразилия и Карлето
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Таро карта за 21 март, събота
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Във Варна е регистриран вероятен случай на денга
По-малко туристи във Варна през януари
9 делфина и над 300 буревестници са открити мъртви край Шабла
Облачно и мъгливо е във високите части на планините
Стотици варненци останаха без вода от сутринта
Облачно и дъждовно време на много места в страната днес
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната