България става шумна, прашна и енергийно неефективна, обяви служебният министър на околната среда и водите Юлиян Попов, който представи данните от Националния доклад за състоянието на околната среда в страната за 2011 година.
От замърсяване на въздуха с фини прахови частици са засегнати 51 процента от българските жители, съобщи изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по околна среда Ваня Григорова.
Най-високи концентрации на фини прахови частици през 2011 г. са измерени в Перник, Видин и Враца.
От замърсяване на въздуха с азотен диоксид през 2011 г. са засегнати 21,8 на сто от жителите на страната, от замърсяване с озон - 17,4 на сто от българите, а със серен диоксид - 1,8 на сто.
За Европа средните нива на тези замърсители са по-ниски - съдържанието на серен диоксид във въздуха е 0,1 на сто, на озон - 17,3 на сто, а на азотен диоксид - 6,6 на сто.
Докладът отчита и продължаващ проблем с нивата на замърсяване с олово в Кърджали, с кадмий - в Пловдив и в Кърджали. През 2011 г. е измерена средногодишна концентрация на кадмий, превишаваща целевата норма и в Пирдоп.
Служебният министър на околната среда и водите Юлиян Попов апелира местните власти да насочат вниманието си към решаването на проблема с фините прахови частици, въпреки ограничените си бюджети.
Икономическата ситуация не е извинение, категоричен бе той.
По думите на Попов обаче газификацията не е изход, тъй като е скъпа и приоритет трябва да е енергийната
ефективност на сградите. Министърът изрази готовност да задвижи процесът за финансиране на граждански проекти за слънчеви бойлери и газови инсталации с пари от продажбата на държавни емисии.