Коклюшът е едно сериозно заболяване – смъртността достига 2-4% и не е случайно, че ваксината е включена в задължителния имунизационен календар. Това каза пред bTV проф. Ива Христова, директор на Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
„Най-рискова е групата на новородените – на месец-два, преди да им е поставена първата имунизация“, обясни тя и допълни, че двата смъртни случая при новородени в Кюстендил вероятно се дължат на забавено лечение.
Проф. Ива Христова посочи, че предписването на антибиотик в началото потиска развитието на бактериите. „Ако лечението закъснее, изразената симптоматика вече показва, че тези бактерии са започнали да отделят токсини“, поясни тя.„Относно разпознаването на коклюша – той започва като остро респираторно заболяване. Налице са хрема, температура и лека кашлица. Симптоматиката, която е тежка и води до задушаване, се развива в следващите дни и седмици“, поясни още проф. Христова.
Според нея случаят в Кюстендил показва, че има доста източници на зараза, които са безсимптомни или с атипични симптоми. Тя поясни, че се хваща „върхът на айсберга“, а вероятно разпространението на зараза е доста по-мащабно и не се разпознава.
„Очевидно има скрита заболеваемост, тъй като не може да бъде открит източникът на заразата. Болните хора разпространяват бактериите още в инкубационния период – още преди изявата на симптомите. Ако се хване още в първата седмица, лечението ще даде ефект и ще се пропуснат тези пристъпи на кашлица. Но ако се изпусне този период и минат десетина дни, при неваксинираните лица се стига до тежки пристъпи – конвулсии и гърчове, които водят до невъзможността да се поеме въздух“, обясни още експертът.
„Всички лаборатории са задължени да докладват случаите на коклюш, така че няма значение къде ще се направи изследването. Клиничните симптоми не са типични и е най-добре да се прави тест при наличието на съмнение за коклюш“, каза още проф. Христова.
Тя посочи, че лечението от една страна цели да спре разпространението на бактериите, а от друга – да бъдат облекчени симптомите. От думите ѝ става ясно, че в първите дни антибиотиците са изключително ефикасни – колкото по-късно бъдат включени те, толкова по- голяма е опасността за пациента.
„Защита при ваксинираните лица има, но тя отслабва във времето. Преди 2012 г. бяхме ваксинирани с ваксина, която имаше повече странични ефекти, но създаваше доста по-надеждна защита. След това обаче се премина към друг тип ваксина, която се понася по-леко, но имунитетът при нея избледнява по-бързо. Затова се въведоха няколко реимунизации“, поясни тя.
Проф. Христова беше категорична, че децата трябва да минат целия цикъл на имунизация, за да бъдат защитени. „Не бива да се пропускат имунизации. Важно е сега да се направи преглед на данните и да се види кой е пропуснал тези реимунизации, защото у нас има сравнително добро покритие в бебешка възраст, но след това покритието постепенно спада“, поясни тя.
Специалистът препоръча също така бременните жени да се ваксинират, защото само така новородените биха били предпазени от заразата. Според нея, ако майките на двете починали бебета в Кюстендил се бяха ваксинирани, техните деца вероятно нямаше да се разболеят и сега щяха да са живи и здрави.

Учен: България има основание да направи нумизматичен музей
Русия прибира милиарди евро от изкопаеми горива заради кризата в Близкия изток
Ветото на Орбан остана и Украйна ще трябва да почака още за заема от ЕС
Европа и Япония са готови да помогнат за Ормуз, Катар е загубил 17% от LNG капацитета си
65% от компаниите по света очакват значителна трансформация заради AI
Централна емисия
Чък Норис е настанен в болница в Хавай
Експлозия в Центъра за космически изследвания в Подгорица
Централна емисия
Дончева: "Прогресивна България" на Радев не е дясна партия
Румен Христов: Радев 9 години управлява България, нов спасител ли е?
Хьогмо обясни как Лудогорец заби 5 гола
Направиха "геврек" на Гергана Топалова в Испания
Левски трепери: От Лудогорец казаха как ще станат шампиони
Лудогорец бие с 5:1, вече е на само 6 точки от Левски
Ерлинг Холанд ще инвестира в шахмата
Националът на България с обрат в Гърция
Билки, полезни за сърцето: как действат
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
Гимназисти от Варна гледаха интервю с жена, осъдена за разпространение на дрога
НАП Варна участва във форум "Кариери" 2026 на Икономическия университет
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Във Варна: Представят иновативни игрови подходи за обучение в детската градина
Тъжна вест! Почина Минчо Празников
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“