IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

ЦИК: Машинно гласуване в 129 секции извън страната

Нейкова: Най-късно на 9 април машините трябва да са проверени

БГНЕС

БГНЕС

Председателят на ЦИК Камелия Нейкова съобщи, че машинно гласуване ще има в 129 избирателни секции извън страната на изборите на 19 април.

По време на брифинг в Министерството на електронното управление (МУЕ) Нейкова добави, че по-рано днес е бил генериран и хеш код, който ще се изписва на контролната разписка на машината и върху всяка бюлетина за изборите.

“На 8 април, в краен случай 9 април, машините за гласуване в чужбина трябва да бъдат проверени и готови за транспортиране”, уточни Нейкова.

В събота ЦИК реши да разкрие 493 секции в 55 държави за изборите на 19 април. За сравнение – на 27 октомври зад граница бяха разкрити 719 избирателни секции в 57 държави. В Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, Турция и САЩ ще има с 254 избирателни секции по-малко в сравнение с вота на 27 октомври 2024 г. Причината е, че в началото на годината парламентът прие промени в Изборния кодекс, с които ограничи до 20 броя на секциите извън дипломатическите и консулските ни представителства в държавите, които не са членки на Европейския съюз, допълва БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Избори 2026
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата