Известен със своята спорна кампания да понижи Плутон и да го лиши от статуса на планета, астрономът д-р Майкъл Брайн от Калифорнийския технологичен институт отново влезе в серия. Този път той има доста по-положително предложение, което намеква за съществуването на девета планета в Слънчевата ни система, съобщава Digital Trends.
Този път идеята на Браун е приета доста по-положително от общността на астрономите и дори получава подкрепа от проекта SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence - търсенето на извънземен разум), който също е открил голям обект в неговото прогнозирано местоположението на деветата планета.
Предполагаемата планета, която засега се нарича просто "Планета 9", е твърде далече, за да се види със земните телескопи, но това не означава, че не може да бъде открита с други методи. Браун се фокусира върху влиянието на гравитацията, като предоставя данни, които показват странен орбитален модел на някои от най-далечните обекти в Слънчевата система.
Тези обекти от пояса на Кайпер имат необичайни орбити, когато се приближават към Слънцето. Въпреки разликата в дължината им, всичките 6 обекта подхождат към Слънцето от една и съща страна и на едно и също разстояние. Браун смята, че това не е съвпадение, а знак, че тези отклонения са в резултат от обикалянето на тези обекти около девета планета, чиято гравитация влияе на техните орбити.
Първоначално новините от Браун са посрещнати с доста голяма доза скептицизъм, но теорията му наскоро бе подкрепена на един от форумите на учените, които работят по проекта SETI. На него те са предоставили достоверна за общността информация, че обектите от пояса на Кайпер имат еднаква орбита - между 30 и 50 астрономически единици (една таква е равна на разстоянието от Земята до Слънцето). Техните изчисления за предполагаемото място, от което трябва да идват е точно мястото, на което Браун смята, че се намира деветата планета.
Определено хипотезата на Браун предизвиква интерес, но общността на астрономите подхожда с резерви, тъй като той и преди е правил ненадеждни прогнози на база гравитационното влияние. Освен това, деветата планета се коментира от доста време от различни астрономи, но за потвърждението от SETI е много по-авторитетно и дава надежди за откриването на новата планета.
Появиха се още доказателства за деветата планета
Позицията е овакантена, след като Плутон загуби статуса си
31.03.2016 | 09:37 ч. Обновена: 09.07.2025 | 00:14 ч.
18

Снимка: архив Reuters
Напиши коментар
Към коментарите
Новини
-
Карди Би и Стефон Дигс скъсаха?
-
Ще борим трафика на мигранти в камиони с над 100 билборда
-
A1 стартира предварителните поръчки на новите Samsung Galaxy Z Fold7, Z Flip7 и Z Flip7 FE
-
Недоволни от Путин, Тръмп: Конгресът на САЩ се приближава към Украйна
-
Потребителят очаква лесно и интуитивно дигитално изживяване, а не драстични промени
-
Стефан Софиянски: Еврото не е политическа цел, а политизираме въпроса
-
РЗИ: Има фекално замърсяване на питейната вода в детска градина в Търновско
-
Украйна продължава да унищожава най-добрите руски зенитно-ракетни системи
-
Лена: Следващият етап е масово “падане” от етажите на сгради на неудобните
-
Само две държави в света са способни да водят модерна война, нито една от тях не е в НАТО
-
ЕП ни даде зелена светлина: България се присъединява към еврозоната на 1 януари 2026 година
-
За историята: България е част от еврозоната от 2026 г., получихме всички "Да"
-
Борисов за приемането ни в еврозоната: Не мога да се зарадвам...
-
Костадин Костадинов: Еврозоната е капан без изход
-
Мицкоски: България иска да унищожи македонската нация, блокира ни от 1990 г.
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата