От бурето с барут, както са известни Балканите, през тази година идваха новини, които не влязоха в световните топ вести, както по времето на разпадането на бивша Югославия или кризата с мигрантите преди година-две.
За България обаче имаше важни и добри новини. След политическа криза, продължила повече от две години, Македония се сдоби с ново правителство. То отвори страната към България. Двете държави подписаха Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество. После премиерите Бойко Борисов и Зоран Заев заедно честваха Илинденско-Преображенското въстание в Скопие.
През ноември пък Македонската православна църква изпрати писмо до Българската православна църква с протегната ръка за заедност. Българският Свети Синод отговори, че ако МПЦ признава БПЦ за своя майка-църква, то БПЦ е готова да се застъпи пред останалите православни църкви за установяване на канонически статут на МПЦ.
През годината премиерът Борисов неколкократно заяви, че в отношенията с Македония е важно да се гледа към бъдещето. Миналото беше оставено този път не на историците, както обикновено се казваше досега, а на специална експертна комисия, която предстои да бъде сформирана съгласно подписания двустранен договор. Тя трябва да работи за обективно изясняване на общата история на България и Македония.
И макар днешните македонци в Република Македония да заявяват, че те са отделен народ и нация и това трябва да се уважава, трябва да се зачете и фактът, че допреди няколко десетки години хората във Вардарска Македония са били българи и са се заявявали като такива.
А в другия край на Балканския полустров едни българи са запазили българското си самосъзнание и до днес и през тази година Албания най-накрая призна българското национално малцинство в страната. Този успех беше постигнат благодарение усилията както на българската общност в Албания, така и на хора от България – включиха се евродепутати, а и самият премиер.
Важно събитие през годината се случи с още една балканска държава с излаз на Адриатическо море – Черна гора. Тя стана 29-ата членка на НАТО. С приемането й Северноатлантическият алианс вече има пълна доминация в района на Адриатическо море.
Русия не беше особено щастлива от факта на черногорското членство в НАТО. В източната част на региона обаче един друг факт вероятно носи задоволство в Москва. Строежът на газопровода „Турски поток“ е в пълен ход. С него България засега е изключена от пътя, по който руският газ ще стига до Европа.
В Турция през тази година се проведе референдум за конституционни промени, които да заменят парламентарната система с президентска. Той беше спечелен от Реджеп Ердоган, който може да остане на власт поне до 2029 г., доближавайки управлението до едноличен режим. Междувременно Турция изостри отношенията си с Германия, със САЩ, дори с НАТО.
В Сърбия за членство в НАТО и дума не може да става. Декларираното й желание за членство в Евросъюза обаче навежда на размисъл предвид очевадно близките отношения на западната ни съседка с Русия. Западът обаче заяви на Белград, че ще трябва да избере между единия и другия стол – с Русия ли е или със Запада.
Годината сложи край на една институция, създадена заради събитията от разпадането на бивша Югославия - Международния трибунал в Хага. Точката сложи по драматичен начин един босненски хърватски генерал – Слободан Праляк се самоуби в самата съдебна зала, след като чу потвърдената си 20-годишна присъда.
Отвън погледнато, новините през тази година бяха добри и за южната ни съседка Гърция. Според Германия Гърция е излязла от кошмара на кризата след проведени реформи. Правителството в Атина дори намери 1,2 милиарда евро, които да раздаде като коледни бонуси на един милион социално слаби и на граждани със средни доходи.
От 1 януари 2018 г. България поема шестмесечното председателство на Съвета на ЕС. Един от заявените приоритети ще са Западните Балкани. Да се надяваме на добри новини за региона.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
УЗФ и СБУ организират 6-та национална конференция за повишаване на квалификацията на учителите
Производствените цени в САЩ бележат скок през февруари
Китай се готви да използва огромните си запаси от петрол заради кризата с Иран
Samsung Electronics обмисля да премине към дългосрочни договори в подкрепа на доставките
Banking Today 2026: Евро, финтех и финансиране на бизнеса
ЕК разкри план за бързо учредяване на компании с лесен достъп до единния пазар
Полка точки през 2026 г. - стилът на принцеса Даяна се завръща
Дадоха на съд секретар на СИК, преправял резултати на изборите през 2024 г.
Редовната консумация на този тропически плод подобрява метаболизма за 3 месеца
Четири зодии получават подкрепата на Вселената на 19 март
Де Роон влиза в историята срещу Байерн
Левски жегна ЦСКА
Лаутаро: Имам още 3 г. договор с Интер, после искам да се върна в Расинг
Падна още една треньорска глава в Серия А
Сините от "Стамфорд Бридж" са взели 7 трофея заради машинациите си
България ще мачка с футболисти от Вердер и Болоня
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
Duran Duran с концерт в София на 1 юли 2026 година
Шефът на ВиК: Варна може да остане без вода
Агресия: Нападнаха шофьор на градския транспорт
Започва обработката против кърлежи на обществени терени във Варна
Европейската комисия с идея за нов единен набор от корпоративни правила
Вижте кой ще получи по 20 евро за гориво
Полицията с подробности за спецакцията срещу контролирания вот във Варненско (СНИМКИ)
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на Луната