Какво Уолстрийт не разбира по отношение на Китай?

Азиатският гигант е в дупка, но Пекин е на прав път
Обновена: 6 сеп 2015 20:13 | 6 сеп 2015 19:37,
67
Какво Уолстрийт не разбира по отношение на Китай?
Снимка: архив, Ройтерс

Броят на експертите, които не знаят почти нищо за китайската икономика, но не спираха да се изказват за скорошната криза в азиатската страна, се качи неимоверно много в последно време, отбелязва сп. “Нюзуик”. За почти всички тях присъдата е ясна – големият балон, наречен Китайски икономически бум, се пука.
 
Фондовата борса в страната записа падове в 5 поредни дни, а данните за икономическия растеж показваха забавяне в сравнение с прогнозите. И понеже Китай е втората най-голяма икономика в света и един от най-големите партньори на Съединените щати, редица анализатори начертаха апокалиптична картина, в която Пекин повлича всички със себе си към дъното.
 
Разбира се, всичко това, освен силно депресиращо, е и силно преувеличено.

Неочакваната девалвация на китайската валута беше непосредствената причина за срива на пазара във втората седмица на август. Все пак в продължение на повече от десетилетие юанът е демонстрирал завидна стабилност.
 
И затова, когато Пекин “позволи” на валутата си да падне с 3 процента в рамките на два дни, това изглеждаше наистина шокиращо – най-вече заради случващото се в останалия свят. Две основни валути като еврото и японската йена, както и доста “по-дребни” като рублата и бразилския реал инкасираха рязък спад в последните две години. Тези девалвации доведоха до сериозно напрежение на световните пазари, тъй като стоките и услугите станаха доста по-евтини (от гледна точка на други валути като американския долар).

Има опасения, че Китай също се готви да стимулира износа си чрез продължително обезценяване на юана.
 
Но по всяка вероятност този сценарий няма да се реализира. Китай по-скоро иска юанът да се доближи до статута на долара – валута, която се цени на международните пазари и валута, която чуждестранните банки биха държали в резерв. Пекин иска и юанът да бъде част от специалния резерв за спешни случаи на Международния валутен фонд.

Така че китайската власт едва ли се опитва да приложи японския или европейския стил по отношение на девалвацията. Правителството просто осъществява икономически преход. Времената на наливане на огромни суми в държавни компании без възвращаемост изглеждат отминали.

Новите силни лица в Китайската комунистическа партия работят за връщане на растежа, който поутихна след бума в началото на 21-ви век, чрез ориентирана към потреблението икономика за разлика от досегашния подход на инвестиции и износ.

Подобен преход отнема време, но вече се случва. Потреблението е 60% от китайския БВП за първата половина на годината. Личните доходи пък продължават да се увеличават, като скокът е 10% на годишна база.

Добра или лоша новина е този преход за останалия свят? За компаниите, които залагат на постоянен двуцифрен икономически растеж, определено това е лоша новина. Но подобни трансформации в икономическия модел са напълно естествени, така че не могат да се определят като изненадващи.
 
Самият срив на китайската борса едва ли се дължи само на посочения преход и последствията от него. Пазарът е силно спекулативен и в голяма степен не отразява реалното състояние на местната икономика. Едва 7% от градското население притежава акции, а 69 на сто от китайците имат по-малко от 15 хидяли долара в сметките си. Сривовете на борсата определено не значат неизбежна рецесия.

Ефектът на доминото в Съединените щати до голяма степен е обясним, тъй като множество корпоративни лидери залагат изключително много на продължаващ с бесни темпове растеж на китайската икономика. Като пример от “Нюзуик” дават два големи производителя, които са записали ръст в продажбите в Китай от 4 до 6 процента през изминалата година. Проблемът е, че очакванията са били за поне 8-10 на сто. И сега тези 2 компании губят пари за първи път от началото на бизнеса си в азиатската страна преди 10 години.
 
За “Нюзуик” обаче американският пазар определено е реагирал панически и му отне известно време, за да осъзнае, че драмата не е чак толкова голяма.

Освен всичко друго, китайският икономически преход най-вероятно ще окаже ползотворно влияние върху глобалната икономика в дългосрочен план. Защото ще доведе до стабилност, а скочилото потребление може да се окаже истински благодат за производителите от цял свят.
 
Разбира се, Китай продължава да има проблеми. Особено с държавния дълг, който е към 280% от БВП към днешна дата. Но с очакваните промени ще се тръгне към стабилизиране, а не към стремглаво пропадане.
 
Китайският бум е към своя край, но Пекин се държи стабилно. Което е добра новина за целия свят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


67
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
6
 
8
 
! Отговори
НФБ преди 8 години
До славянинРусия и Китай да се отказват от долара. .Никакви инвестиции в американски ценни книжа и акции. .Бойкот на долара Шанхай и Хонг Конг са новите финансови центрове изместващи Лондон и Ню Йорк.
16
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Боинг откри във Флорида завод за космически кораби за граждански и търговски полети, предаде Ройтерс."Това е момент от историята, който отразява началото на нова епоха в човешкото усвояване на космоса", заяви изпълнителният директор на Боинг Денис Мюлънбърг на церемония в космическия център Кенеди в Кейп Канаверал в щата Флорида.В хангарите, които едно време НАСА използваше за своите космически совалки, сега ще бъдат сглобявани космическите кораби Си Ес Ти-100 Старлайнър на Боинг.
15
10
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Боинг ще отбележи 100 години от създаването на първия си самолет с нов модел, който ще може да излита почти вертикално. Компанията произвежда самолети вече 99 години, но през 2015 г, ще надмине себе си по повод честването на един век в самолетната индустрия.Последният модел на компанията ще "Дриймлайнер" 787 е с капацитет от 280 пътници и невероятен диапазон от 12 800 км. Това, което го отличава от всички останали е възможността за почти вертикално излитане след минимална засилка.
14
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Серийната версия на електрическия кросоувър Tesla Model X се появи в интернет. Кадрите са изтекли от виртуалния конфигуратор на компанията, който е достъпен за първите клиенти, които вече са подали своите поръчки.Електрическите двигатели са два и са монтирани на двата моста. Мощността на предния достига 259 к.с., а задният разполага с 503 к.с. Ускорението от 0 до 100 км/ч се изпълнява за 3.8 секунди, а максималната скорост е 250 км/ч.Максималният пробег с едно зареждане е 386 км.
13
5
 
3
 
! Отговори
ити преди 8 години
китай още преди нполовин година казаха че ще си сменят икономиката,тъй като от толкова ного заводи вече нямат въздух да дишат..ще намалят производството и ще отпускат кредити,най чистия бизнес..това обаче няма как да се хареса на запада..китай е тихия участник в войната,но никой не смее да ги барне защото световната икономика отива по дяволите...завързано е всичко
12
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Бугара цял ден се тупа по гърдите как най-разбира и най-може , а е на последно място н ЕС това е не защото е най-умен, а точно обратното най-***.
11
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До до 12А ти да си чул, че САЩ имат вътрешен дълг 75 трилиона, над 350% от БВП - САЩ никога не могат да се разплатят с кредиторите си. Само външният им дълг е 19 трилиона - по голям от БВП.
10
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Статията е абсолютна помия!!!!!
9
16
 
9
 
! Отговори
до 12 преди 8 години
А да си чувал нещо за огромния вътрешен китайски дълг? Китайският ръст от 10-11% се дължеше основно на строителството, което беше спонсорирано от правителството с натиск върху банките да отпускат кредити на строителните фирми. В момента има 15-20 милиона построени и непродадени апартаменти в Китай, а също и множество магистрали които са ненужни и не се използват. Всичко това е воденичен камък на врата на китайската икономика. А твоите 35% са дрън-дрън че пляс.
8
20
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Китайските проблеми предстоят. Освен 280% дълг спрямо БВП другото което ще повлече Китай е че в момента около 4 трильона долара са проблемни дългове на гърба на китайските банки, т.е. не се обслужват. Това е балона който може да взриви Китай и световната икономика.
7
2
 
4
 
! Отговори
5 преди 8 години
До Анонимен 6Съжалявам но не търся работа И се опасявам че теб скоро ще те изгонят и от тази на която ме каниш.Но съм сигурен че мястото на чобанин ти се пази на село.Не забравяй произхода си!Ще се наложи да се върнеш някой ден пак там.
6
3
 
5
 
! Отговори
Хъммм преди 8 години
проблемът е че цялата икономика се гради на очаквания , - дадена компания обявява ДОБРИ резултати за първото полугодие , но акциите и падат ,защото не се очаквало да ги подобри през следващото ,
5
21
 
12
 
! Отговори
до 4 преди 8 години
Малко уточнение - Китай не е втората, а първа световна икономика.-Да сме точни - икономика 1 е ЕС, 2 САЩ, 3 Китай.
4
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Доживяхме!!Браво!!*** да коментира какво НЕразбира Уолстрийт.Да се смея ли или да плача.В *** НЯМА борса. Сделки в рамките на джобните пари на играчите от Уолстрийт в *** се обявяват за "маега инвестиции".И ................. спретнат *** с панч уева у ЖобЪт ми обяснява "раз'иаш ли" какво не разбирали на Уолстрийт в стил "Боко-***".
3
5
 
12
 
! Отговори
АТАКИСТ преди 8 години
Едва ли някой българин тук разбира за какво става дума на Уолстрийт в действителност.Просто си пуснете филма "Уолстрийт" от 1987-*** с Майкъл Дъглас и Чарли Шийн на тази тематика и се насладете отново *** шедьовъра. А който не го е гледал е истински късметлия, че ще усети тръпката от него, при положение, че го гледа за пръв път и послуша съвета ми!
2
11
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
V AMRIKA NIAMA DOBRO OBRAZOVANIE--SEGA MLADITE AMRIKANZI OTIVAT DA UCAT V SRI LANKA ,BURUNDI I NEPAL.
1
4
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Американските университети са място, в което руски евреи преподават математика на китайски студенти.