Брюксел проверява свободни ли са медиите в ЕС

Поводът: Скандалният медиен закон в Унгария
Обновена: 19 яну 2011 15:36 | 19 яну 2011 12:43,
23
Брюксел проверява свободни ли са медиите в ЕС
Снимка: Булфото

Скандалът с новия медиен закон в Унгария може да стане повод Европейската комисия да провери медийното законодателство във всички страни членки. 

Идеята се оформи по време на дебат в комисиите за култура и за граждански свободи на Европейския парламент в Страсбург. 

Будапеща, която в момента председателства ЕС, предизвика Брюксел с новия си медиен закон, задължаващ всички медии, включително онлайн медиите, блоговете и читателските форуми, да се регистрират, за да могат да работят. 

Освен това те са задължени да отразяват "балансирано" националните и европейските новини, а назначен от премиера орган следи дали те спазват политическата коректност при отразяване на събитията. 

Законът предвижда и задължението журналистите да разкриват източниците си при определени обстоятелства.

Еврокомисарят за цифровото общество Нели Крус отказва да предприеме действия срещу Унгария, преди да е сигурна, че европейските стандарти за журналистическа свобода се спазват в останалите страни.

"Моите експерти са запознати с националното право в страните и ние няма да предприемем действия срещу Унгария, затваряйки си очите за правилата в другите страни, защото това би било нечестно", каза Крус пред евродепутатите. 

Европейската комисия е подложена на силен натиск от Европейската народна партия (ЕНП), която има мнозинство в Европарламента, да не предприема едностранни действия срещу Унгария. 

Германският християндемократ Манфред Вебер предложи Еврокомисията да провери медийното законодателство във всичките 27 членки на ЕС. 

Партиите от политическото семейство на Европейската народна партия настояват атаките срещу Унгария да бъдат преустановени или отложени до приключване на инспекцията на Еврокомисията, тъй като смятат, че те са политически мотивирани и отмъщение за загубата на последните избори в страната. 

В същото време лидерът на социалистите, втората по големина група в Еворпейския парламент, Мартин Шулц писа на унгарския премиер Виктор Орбан с призив да оттегли закона, обвързвайки този акт с успеха на унгарското председателство.

Повечето депутатите извън ЕНП настояват за същото, тъй като се опасяват, че той ще сложи край на разследващата журналистика в Унгария. 

Либералът София Ин т 'Велт коментира, че ЕС не бива да спира до Унгария и че трябва да използва случая да се захване по-сериозно с наблюдението на ситуацията със свободата на словото в страните членки и по-специално с гаранциите за избягване на самоцензура вследствие на недостатъчна защита на журналистите в медийното законодателство.

Еврокомисарят обеща да провери дали Брюксел има възможности да задълбочи мониторинга върху ситуацията със свободата на медиите в ЕС. 

Според датския либерал Мортен Локехаард, който е докладчик за свободата на медиите, Брюксел няма технически възможности да мери свободата на словото.

Още по темата

Очаква се проблемът с медийните свободи в Унгария да превземе напълно насрочения в сряда в Страсбург дебат за приоритетите на унгарското председателство на ЕС, засенчвайки дискусиите по разширяването на Шенген. 

Приемането на България и Румъния в безвизовото споразумение е една от главните цели, които Будапеща си поставя за шестмесечното си президентство на ЕС.

Пред депутатите в Страсбург Нели Крус разкри първите изводи от проверката на Европейската комисия на новия медиен закон в Унгария. 

В тях се посочва, че са открити проблеми и несъответствия и че те са свързани най-вече с процедурата за регистрация на медиите, с неясни дефиниции и с политическата обвързаност на членовете на медийния орган. 

Крус посочи, че корекции в закона ще се наложат, за да отговори той на европейските стандарти, и призова унгарския премиер Виктор Орбан да изпълни обещанието си да ги направи. 

Според унгарския вицепремиер Тибор Наврашиш, който също участва в дебата в Страсбург, изтъкнатите от Еврокомисията проблеми са били известни на унгарските законодатели още преди те да приемат закона. 

Будапеща обаче е готова да коригира най-неприемливите текстове. 

Вицепремиерът защити закона, настоявайки, че медиите, които не са доволни от решенията на правителствения орган, могат да обжалват пред съда.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


23
Още по темата: УнгарияЕСЕК
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
0
 
0
 
! Отговори
Даола преди 13 години
Напълно свободни, но за онзи който ги притежава и плаща издръжката им.Така де: той поръчва музиката.Така е в целия свят.
20
0
 
3
 
! Отговори
Гарантирано от ГЕРБ преди 13 години
НЕ, НЕ СА СВОБОДНИ
19
0
 
4
 
! Отговори
Pfff преди 13 години
Да влезат в простия ви сайт - да видят в България колко са "свободни" медийте :D :D
18
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Докато Батман се хвали с магистрали,държи студента на студено и се гаври с българския учен,нивото на българската журналистика ще пада.Докато хулим лекари и магистрати,а *** кадруват по телефона,свободата на словото няма да е актуален въпрос.Такъв ще бъде съществуването на словото.
17
2
 
1
 
! Отговори
КРАТКО преди 13 години
В България няма нужда от проверка - Галерия е пашитна е се държи от Мафията,ДНЕС.БГ от ДС+ДПС,Телеграф от Турските Специални Служби,БТВ+НТВ от Мафията и т.н.Няма свовода на словото в истинския смисъл.
16
0
 
5
 
! Отговори
Плъх преди 13 години
Чело коте, чело коте, чело коте книжки (в случая вестници), как се хващат, как се хващат малки сиви мишики...
15
0
 
5
 
! Отговори
Гражданин преди 13 години
Мачката пази вестниците от мишки.
14
0
 
7
 
! Отговори
Селянин преди 13 години
Добре де, а мачката кво общо има с целата работа?
13
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Костов е виновен! Проверката неслучайно се инициира точно в момент, в който той е извън центъра на събитията!
12
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Името на премиера Бойко Борисов е било най-споменаваното в медиите през 2010 г. и отношението към него е положително, но към правителството и партия ГЕРБ е негативно. В интернет обаче министър-председателят е антигерой. Медиите стават все по-зависими от политиците, но процесът е двустранен. Медиите са все по-склонни да чистят имиджа на компрометирани личности.Това сочат данните на социологическата агенция "Маркет линкс" и изследване на експерта Марина Кирова от лаборатория "Медиен мониторинг". Двете проучвания бяха представени на конференцията "Медиите и политиката", организирана от фондациите "Медийна демокрация" и "Конрад Аденауер".
11
2
 
3
 
! Отговори
Запознат... преди 13 години
Сашо Диков слугува на този, който му плати! Така че не го давай за пример. С очите си съм виждал как си променя мнението на 180 градуса веднага щом му предложат матерален стимул...
10
2
 
5
 
! Отговори
Борко преди 13 години
А Сашо Диков не е ли поданик на платени репортажи, за потомството на несвободната журналистика, за подриване на общественото мнение?
9
0
 
2
 
! Отговори
силистра преди 13 години
В Силистра вече се хваща с обикновена антена телевизия ВВТ на мястото на Pro Bg.
8
3
 
11
 
! Отговори
Марти преди 13 години
В БЪлгария медиите са напълно свободни...Бойко Борисов ги е освободил от правото да имат собствено мнение.Има един -двама,като Сашо Диков,ама те са на изчезване....
7
0
 
9
 
! Отговори
koko преди 13 години
Журналистиката е бизнес в България, така че въпросът е некоректен! Студентите по журналистика явно ги учат да си намерят работа в някоя партия или в някоя организирана престъпна група. Още не мога да разбера факта че в момента уж всичко пищи и стачкува. А предишните 20 години въпреки очевидните далавери, разни политолози, социолози и журналисти си чешеха езиците кое било, ляво, дясно, центриско и т.н. Дори Доган беше издиган в култ.
6
6
 
3
 
! Отговори
болярин преди 13 години
Само Етър, оле!
5
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Колко са свободни медиите у нас,щом БНТ нарича все още Куба "Островът на свободата"?Това е обществена телевизия,в държава член на ЕС и НАТО,21-ви век!Това е подигравка със стотиците и хиляди политически затворници там!
4
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Как да не са свободни у нас - при готвен вот на недоверие централна новина е курсът на петрола на световния пазар и без анонс след средата на новините се появява тази новина.Толкова са свободни у нас медиите, че никой не знае истинските им собственици и финансисти.Тази проверка ще е само върху нормативната база - у нас тя е добра. Проблемът е,че като всяка друга сфера мършата не сака свобода - сака пари. Огромна отговорност за сегашната ситуация имат медиите, но никой няма да я потърси.
3
6
 
8
 
! Отговори
Истината преди 13 години
Смешно е Европейската Комисия да пита дали медиите в българия са свободни. Те, с много малки изключения, са от край време инструмент на червената ДС-мафия за манипулиране на обществото. Типичен пример - тъй нареченото шоу на Слави по БТВ, телевизия "СКАТ", вестник "Труд" и т.н.
2
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Чишкай чишкай котенце,тъкмо на правилното място!