Скокът на зелената енергия оставя без работа европейските АЕЦ

Вятърните и соларните паркове произвеждат повече ток от всякога
10 апр 2024 21:45, Анисия Иванова
57
Скокът на зелената енергия оставя без работа европейските АЕЦ
Снимка: БГНЕС

Стремежът за насърчаване на възобновяемата енергия затяга условията за европейската ядрена индустрия.

Докато произвеждането на електричество без изкопаеми горива никога не е било по-спешно, нарастващите възобновяеми енергийни източници и спадът на цените на електроенергията подкопават работата на атомните централи, които все още са крайъгълният камък на електрическите мрежи в няколко части на континента.

Признаците са, че им предстоят трудни времена. Търсенето не се е възстановило напълно след енергийната криза и вятърните и соларните паркове в региона произвеждат повече енергия от всякога, което изяжда дела, който ядрените и въглищните централи изпращат към националните мрежи.

"С настоящите цени на електроенергията традиционните централи за базово натоварване ще имат трудности, освен ако не се сблъскаме с по-дълги периоди с много неблагоприятни слънчеви и ветрови условия, суша или силни горещини“, каза Сигурд Педерсен Лий, старши анализатор в StormGeo Nena A/S в Осло.

В по-дългосрочен план това е предупредителен знак, че реакторите може да бъдат все по-изтласкани от пазара, дори когато страни като Франция и Обединеното кралство планират да похарчат огромни суми за нови централи, след като са идентифицирали технологията като ключов елемент в борбата за ограничаване на глобалното затопляне. На срещата на ООН за климата в Дубай в края на миналата година към тях се присъединиха повече от 20 държави, включително САЩ, Обединените арабски емирства, Япония и Южна Корея, в призива си за утрояване на глобалното производство на ядрена енергия до средата на века.

Electricite de France SA, която тъкмо връща флота си от ядрени централи в релси след години на продължителни прекъсвания за ремонти и проверки, вече трябваше да намали производството и да спре централите или да удължи спиранията. През уикенда фирмата затвори половин дузина рекатори, тъй като цените станаха отрицателни.

На юг в Испания цените на електроенергията за петък паднаха до най-ниското си ниво от 2013 г. и едва се установиха над нулата от седмици. Реакторите Asco I и Asco 2 в страната намаляваха редовно производството си през последните пет седмици. В скандинавския регион операторите също по-често ограничават производството.

Докато реакторите на EDF са проектирани с известна степен на гъвкавост, компанията гледа на текущите събития „с изключително внимание“, каза Седерик Левандовски, ръководител на компанията за ядрено и топлинно производство, на изслушване в Сената в четвъртък.

Държавите от Европейския съюз добавиха рекорден капацитет от вятърна енергия миналата година. Ръстът на слънчевия капацитет надхвърля 40% за трета поредна година, показват данни на лобистка група.

Не е необичайно ядрените оператори да намалят мощността, когато търсенето е ниско и доставките на слънчева и вятърна енергия нарастват, но пълното спиране на блоковете е рядкост поради времето, необходимо за възстановяване на мощността, и свързаните с това усложнения.

 "Това, от което се страхуваме най-много, е спирането на реакторите“, каза Левандовски. „Ако трябваше да имаме по-чести спирания, свързани с възобновяеми енергийни източници, изменение на климата и т.н., ще трябва да разгледаме това много внимателно“, допълни тойу цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.

Натискът за ограничаване на ядреното производство, който често се материализира, когато индустриалната активност се забави през уикендите и празниците, може да се появи отново скоро. Потреблението във Франция е спаднало до само 33 гигавата в часовете преди разсъмване в неделя, според данни от мрежата на Bloomberg. Модел на Bloomberg показва, че използването отново ще падне под 35 гигавата следващия уикенд. Това е по-нормално ниво през май, когато времето е по-топло.

От четвъртък френските цени за ден напред са под 10 евро за мегаватчас, в допълнение към това, че станаха отрицателни за събота на търг на Epex Spot SE в Париж.

Според Сабрина Кернбихлер, водещ енергиен анализатор в Energy Aspects Ltd., EDF се нуждае от цена около 22 евро на мегаватчас на пазара на едро, за да работи икономично. EDF отказа коментар.

Не само ядрените централи ще пострадат. Според Лий от StormGeo някои германски въглищни станции също ще се сблъскат с месеци без работа за сметка на газови централи, които са по-евтини след рязък спад в цената на това гориво.

Настоящите опасения за производителите също са изострени от меката, ветровита и дъждовна зима, която принуждава водноелектрическите оператори да изпразват резервоари, за да направят място за топящата се снежна покривка, каза Емерик де Виган, вицепрезидент за енергийните пазари в индустриалния консултант Kpler SAS.

Проблемът с ядрените генератори ще става все по-остър с продължаването на зелената експанзия, особено ако търсенето на електроенергия остане по-ниско за по-дълго време. Целта на Европейския съюз за 42,5% дял на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс на ЕС до края на десетилетието повишава допълнително залозите за традиционните централи, вариращи от ядрени до въглищни и дори газови.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


57
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
0
 
23
 
! Отговори
AMG 550 преди 1 месец
Пиччаги карам си Е-classe E55 W212 стара внесена от L.A. California с кораб,388кончета и си поря по магистралата с 150-160км/ч. Не че колата не може повече, ама все пак има правила, а тия с електричните ги задминавам като пътни знаци, щото карат с 80км/ч!!!що карат така?!?! Щото ако карат по бързо, батерията пада и ще викат пътна помощ.Тия коли са само за градско!!!!
25
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Зад такива статийки "светят" политици, а зад тях стоят върволици, готови да се докопат до властта. Медиите пък просто правят вятър от всичко. От там идва и заблудата. Сега разбираме, колко много сняг имало след меката и ветровита зима !?!, та чак им се наложило да изразват водоеми на ВЕЦ-ове, че да се подготвят за топенето... Боже!
24
0
 
4
 
! Отговори
Христо Христов преди 1 месец
Ако изригне вулкан, както през 536та година, ЕС ще строи атомни електроцентрали за 3 месеца.
23
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Въх! Зелените източници нараствали едва ли не главоломно, пък цената на енергията намалявала и дрън-дрън. Цените на енергията продължават да растат, възобновяемите източници продължават да се дънят. Тая статия е някаква бясна пропаганда, каквато съм виждал само по комунистическо - големи приказки, но неистини.
22
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Bloomberg: Диагнозата за "болестта" на икономиката на Германия всъщност се нарича рецесия и тя се разпространява бързо в целия Европейски съюз.
21
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Зелените дебuли продължават активно да прокарват плана за "енергиен преход", въпреки факта, че той вече доказа пълния си провал през 2022 г.
20
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
А росия без нефт какво ше произвежда като те нищо не умеят
19
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Администрацията на Шолц възнамерява да инсталира около 625 милиона слънчеви панела и 19 хиляди вятърни турбини до 2030 г. (фантастична и трудно осъществима инициатива, приета под натиска на "Зелените" партньори от "коалицията на светофара"). Горчивата реалност е, че ресурсите за генериране на нужното количество чиста енергия са ограничени в Германия поради сравнително малката брегова ивица и липсата на слънце. Освен това в страната практически няма съоръжения за съхранение, които да осигурят отказоустойчивост. И всичко това изисква пари, които остро липсват.
18
0
 
5
 
! Отговори
JUST STOP OIL преди 1 месец
Пак ще цапаме картини!
17
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
16 милиона дървета са изсечени заради ветрогенератори в Шотландия.
16
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Катастрофа за европейската вятърна енергия Der Spiegel. Производителят на вятърни турбини Siemens пропуска близо 5 милиарда евро печалби поради лошо качество на вятърните турбини и повтарящи се разходи за поддръжка.
15
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Въпрос към евроидиотите: eвpоидиоти, какво става със зелената сделка, ЕС мина ли на зелени енергии от вятърни мелници и слънчеви панели. А бегеидиотите се поведоха по евроидиотите и си съсипаха енергетиката, България беше една от малкото страни в света които са енергийно независими, имаме ТЕЦове, собствени въглища, АЕЦ и евтино гориво от Русия. И всичко искат да унищожат!
14
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
ЕС щял да забрани бензиновите и дизелите от 2030 и да мине на електрички по 1 милион евро колата, защото натам вървят ценните на електрическите коли. За да спаси планетата от климатичните промени. Е да, но нито Китай, нито Русия, нито Бразилия, нито Индия смятат да ви се връзват на идиотщинитe и да се отказват от бензина и другите енергии. И как тогава eвроидиотите ще спасят Планетата?
13
0
 
0
 
! Отговори
Не ти се отдава . . преди 1 месец
До 5. Анонимен. Трилионите инвестиции, направени във възобновяеми. . . . . . Термодинамиката не силата ти! Остави съветите и отглеждай домати, но и това е сложно за такива специалисти като тебе!
12
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
А нощем ток - да си зареждат електричките - от къде?!?
11
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Всички компоненти за вятърни перки и слунчеви панели са от Китай. ЕС няма нито суровини, нито технологии да ги произвежда.
10
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Продажбите на електрички в Германия се сринаха с 54% след като спря субсидирането и бонуса който Шолц и сие плащаха преди това, за да стимулират продажбите. За март 2024 г. само 31 хиляди електрически превозни средства са напуснали салоните, което е с 29% по-малко, от март 2023. Фирмите правят отстъпки, но това не помага. Настроението сред производителите на автомобили е мрачно: Audi, Mercedes-Benz, Opel и VW губят пари и им липсват старите, обикновени автомобили и се страхуват от стагнация. Ето как ерата на електрическите автомобили завършва в Германия, дори преди да е започнала.
9
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Западните фантазии за изоставяне на петрола и газа се сриват. Стратегията за енергиен преход и изоставяне на петрола и газа се проваля. Това, че Западът иска да се откаже от традиционните въглеводороди, не означава, че светът ще го последва.
8
0
 
8
 
! Отговори
зелените идиоти преди 1 месец
Въпреки че светът е инвестирал повече от 9,5 трилиона долара във възобновяема енергия през последните две десетилетия, вятърната и слънчевата енергия осигуряват по-малко от 4% от световната енергия, а общото навлизане на електрическите превозни средства е по-малко от 3%.
7
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Повишаването на ефективността на енергоизточниците базирани на нефт през последните 15 години намали глобалното търсене на енергия с близо 90 милиона барела петролен еквивалент. Докато вятърната и слънчевата енергия са заменили само 15 милиона барела за същия период.