Либийската карта: Може ли сметките на Ердоган да се окажат без кръчмар?

Как целият арабски свят се разгневи на Турция
20 яну 2020 21:00, Елка Василева
103
Либийската карта: Може ли сметките на Ердоган да се окажат без кръчмар?
Файез ас Сарадж и Реджеп Ердоган. Снимка: архив, БГНЕС

Съюзът между турския президент Ердоган и либийския премиер Файез ас Сарадж предизвиква огромно възмущение в целия арабски свят. А тънките сметки, които си прави Ердоган, са твърде рисковани.

Тези дни турският президент Реджеп Ердоган решително заяви, че страната му „възможно най-скоро" ще започне да търси природен газ в уговорен с Либия район. Ердоган се позова на споразумение, сключено с либийското правителство в Триполи през ноември миналата година, което променя морските граници, съществуващи между двете държави. Според споразумението част от находищата на открития преди няколко години в Средиземно море природен газ вече се намират в турски, а не в либийски води. По този начин Турция се надява да си осигури дял в експлоатацията на газовите находища, пише Дойче веле.

Либийската карта

В спора за газовите залежи Турция разчита предимно на Либия. В замяна на коригираните морските граници Анкара подкрепя правителството на либийския премиер Файез ас Сарадж, който е изложен на сериозен натиск от страна на войските на генерал Хафтар.

Още по темата

Подкрепеното от Хафтар правителство в Тобрук спечели изборите през 2014 г., но не беше признато от международната общност. Повечето западни държави, както и ООН, смятат Сарадж за единствения законен министър-председател на Либия. Въпреки това той е изправен пред сериозен проблем: Сарадж трудно може да разчита на военна помощ от чужбина. Единствено Турция и нейният политически съюзник Катар му предложиха подкрепа.

Откакто през лятото на 2017 г. няколко държави, водени от Саудитска Арабия, обявиха бойкот на Катар, контактите между Доха и Анкара станаха още по-тесни. Подобно на Турция, и Катар подкрепя Мюсюлманското братство. От гледната точка на Катар Либия е страна, която косвено може да се противопостави на Саудитска Арабия и да осуети нейните планове в региона. Затова Катар се опитва по всякакъв начин да увеличи разходите, които неговите противници правят, за да го бойкотират.

Преди няколко дни Саудитска Арабия също разкритикува турския ангажимент в Либия. Външното министерство в Рияд оповести, че кралството осъжда “скорошната ескалация в Либия с турско участие” и смята, че тя представлява „заплаха за сигурността и стабилността в Либия, а и за целия регион”.

Подкрепата на Мюсюлманското братство е една основните причини, поради които Египет силно се противопоставя на присъствието на турски войски в съседна Либия, казва Джанан Атилган от фондация “Конрад Аденауер” в Тунис. Според него идеологическото напрежение между Египет и Турция има и политически елемент: "Египет е силно заинтересован от това сигурността в Либия да бъде гарантирана по военен начин. Основната грижа на Кайро е да защити своите граници, така че през тях да не проникват ислямисти и членове на Мюсюлманското братство или на други религиозни екстремистки групировки”, казва Атилган.

Египетските медии, които пряко или косвено се намират под контрола на правителството, също критикуват турското присъствие в Либия. То е "част от опита на турското правителство да разшири властта си над региони, които някога са принадлежали на Османската империя", написа вестник "Ахрам": С ангажимента си в Либия Ердоган поема огромен риск заради международния отпор, който се очертава. Турският президент може да очаква не само дипломатическа съпротива, а дори и военна.

Либия - арена на задочна война?

Ако подкрепеният от Турция премиер Сарадж загуби борбата за властта в Либия, Ердоган ще загуби надиграването за находищата на природен газ в Средиземно море. Защото договорите между Турция и Либия ще останат в сила, само ако правителството на Сарадж оцелее. Ако надделее Хафтар, една от първите му задачи ще е да обяви споразумението с Турция за недействително. От правна гледна точка това няма да е трудно, защото парламентът в Тобрук не е давал одобрението си за турско-либийското споразумение. Освен това съществуват и сериозни международно-правни съмнения относно валидността на договора между Анкара и Триполи.

„Всичко зависи от това как ще се развият сега събитията в Либия", смята турският експерт Сонер Чагаптай от Вашингтонския институт за близкоизточна политика. "Ако това правителство падне, договорът за Средиземно море ще изгуби всякаква стойност. Ето защо Либия се превръща във все по-сериозна арена на задочни войни."


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


103
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
46
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Явно, си тотално неинформиран"Лента..та не е от "медиите" които чета.
45
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"А ако смяташ, че Комсомолск на Амур е голям руски град много се лъжеш"Много държа да ти кажа колко много не ми дреме нито за кОмсомолск, нито за аМур.......още по-малко за теб каскет.
44
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
71Али, та казваш, че инфраструктурата в блатная е бил решен още от времето на сТалин..........напротив..........останало е такова.....блатное без пътища .
43
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Няма по глупава нация от рушката.
42
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 68 - Смятай, че още по времето на Сталин въпроси като канализация в големите градове, метра, трамваи, речни канали, комуникации и инфраструктура, блгоустрояване са били решени и вече забравени. А ако смяташ, че Комсомолск на Амур е голям руски град много се лъжеш - това е в общи линии дълбоко провинциален град в Далечния изток. Преди него има поне 250 по-големи руски градове, въпреки, че и той е промишлен център и има няколко театъра и т.н. Старата ти е информацията
41
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Сега както спряха патоците ва тниците ще минават на ледени близалки.
40
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 67 - Строят ги и в тези проекти са се включили големи китайски и френски компании като Тотал. Явно, си тотално неинформиран, ама дай да си чешеме езиците и да летят плюмки, май и ти си помачеро?
39
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А централна канализация в големите градове кога ще сделат?
38
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Руснаците в момента строят 5-6 линии "Знам, знам.......и не са 5-6, а са 50-60........И ЩЕ бъдат готови след 50-60 години ......лягай на печката каскет.
37
0
 
2
 
! Отговори
postradal pasi преди 4 години
До Анонимен който се смее последен най добре се смее
36
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 64 - Руснаците в момента строят 5-6 линии за втечнен газ на брега на Арктика, а няколко пуснаха и вече изнасят втечнен газ, включително за Евтропа, но и за САЩ, Китай и Индия. Като не знаеш по-добре да си траеш, че се излагаш, вонлив чорап
35
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"това ще й даде възможност да изнася газ не само в Европа, но и в целия свят."Ми ри злиФците не могат да минат на собствен ход Босфора.......но щели уж да изнасят газ в целия свят........не е ясно.......нашият или техният свят?
34
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Тя вече все по-малко разчита на тръбопроводния газ и увеличава мощностите си за втечнен газ."И за троол си слаб......каскетите на стават дори за му жици вече.
33
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 59 - Добивът на газ от дъното на морето е сравнително скъпо удоволствие, та не знам какво ще загуби Русия. Тя вече все по-малко разчита на тръбопроводния газ и увеличава мощностите си за втечнен газ. А това ще й даде възможност да изнася газ не само в Европа, но и в целия свят.
32
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Чесно казано за мен е важен Българския интерес в цялата тая работа ...А той е доста дребен но като цяло го има при това Ако на Ердо му станат нещата ще плаща такси през наш газо провод Ако пък станат Гръцко Евредките Пак същата работа самоче от Гърция вместо от Турция ...Най общо казано губещ е газпром и раша
31
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Без кръчмар, което ще рече без евреите. Що не си пишете нещата в прав текст?
30
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 52Спокойно бе дзурлло крива, че си се оссралл до ушите пак! Като си такъв бабаит не чакй някой друг да го смачка Ердоан, ами го смачкай ти, дииба и тсарвуллана му неден умнокрасив и строен!!
29
6
 
8
 
! Отговори
Сата НАТО преди 4 години
Което е добро за Турция, е добро и за България.
28
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ердоган си осигури буферна зона в Сирия с помощта на глу пака Путин, а сега и ще изтреби руските идьоти в Либия.
27
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Трепе вагнери Най вече няколко човала груз 200 вече заминаха ..А какво ще излезе от Египетско Саудитско Турския възел там си е нещо на което трудно може да се каже Най малкито незнаем кой какви сили ще задества

Спонсорирани публикации