Китайската икономика е в затруднение. Какво се обърка?

За втори път от десетилетия тя има проблем
Обновена: 22 авг 2023 18:51 | 22 авг 2023 18:45, Стела Стоянова
95
Китайската икономика е в затруднение. Какво се обърка?
Снимка БГНЕС, архив

Китай отдавна е двигател на световния растеж.

Но през последните седмици икономическото забавяне на Китай разтревожи международните лидери и инвеститори, които вече не разчитат, че Китай ще бъде защита срещу слабостта на други държави. Всъщност за първи път от десетилетия насам втората икономика в света сама по себе си е проблем.

В петък индексът Hang Seng (HSI) в Хонконг спадна с повече от 20% от достигнатия през януари връх. Миналата седмица китайският юан падна до най-ниското си ниво от 16 години насам, което накара централната банка да предприеме най-мащабната в историята си защита на валутата, като определи много по-висок курс към долара от приблизителната пазарна стойност.

Проблемът е, че след бързия скок на активността в началото на тази година, последван от отмяната на блокирането по време на Covid, растежът се забавя. Потребителските цени падат, кризата с недвижимите имоти се задълбочава, а износът е в спад. Безработицата сред младежите е толкова голяма, че правителството е спряло да публикува данни.

За да се влошат още повече нещата, през последните седмици голям строител на жилища и известна инвестиционна компания пропуснаха да извършат плащания към своите инвеститори, което събуди отново опасенията, че продължаващото влошаване на състоянието на жилищния пазар може да доведе до повишаване на рисковете за финансовата стабилност.

Още по темата

Липсата на решителни мерки за стимулиране на вътрешното търсене и опасенията от разпространение на болестта предизвикаха нова серия от понижения на растежа, като няколко големи инвестиционни банки намалиха прогнозите си за икономическия растеж на Китай до под 5%.

"Намаляваме прогнозата си за растежа на реалния БВП на Китай, тъй като спадът в сектора на недвижимите имоти се задълбочи, външното търсене отслабна допълнително, а политическата подкрепа беше по-малка от очакваното", пишат анализаторите на UBS в изследователски материал от понеделник.

Преди това изследователите на Nomura, Morgan Stanley и Barclays намалиха прогнозите си.

Това означава, че Китай може значително да се размине с официалната си цел за растеж от "около 5,5%", което би било срамно за китайското ръководство под управлението на президента Си Дзинпин.

Това е далеч от глобалния финансов срив от 2008 г., когато Китай стартира най-големия пакет от стимули в света и беше първата голяма икономика, излязла от кризата. Това е и обрат в сравнение с първите дни на пандемията, когато Китай беше единствената голяма развита икономика, която избегна рецесията. И така, какво се обърка?

Проблеми с недвижимите имоти

Китайската икономика е в застой от април насам, когато инерцията от силното начало на годината отслабна. Този месец обаче опасенията се засилиха след неизпълнението на задълженията от страна на Country Garden - някога най-големия строителен предприемач в страната по продажби на имоти, и Zhongrong Trust - водеща доверителна компания.

Съобщенията за пропуснати лихвени плащания по две облигации в щатски долари изплашиха инвеститорите и събудиха спомени за Evergrande, чието неплащане на дълговете през 2021 г. бе сигнал за началото на кризата в сектора на недвижимите имоти.

Докато Evergrande все още е в процес на преструктуриране на дълга, проблемите на Country Garden породиха нови опасения за китайската икономика.

Пекин предприе редица мерки за подкрепа, за да съживи пазара на недвижими имоти. Но дори и най-силните играчи вече са на ръба на фалита, което подчертава предизвикателствата, пред които е изправен Пекин, за да овладее кризата.

Междувременно неизпълнението на задълженията на строителните предприемачи изглежда се е разпространило и върху инвестиционния тръст в страната, който е на стойност 2,9 трилиона долара.

Zhongrong Trust, който управлява средства на стойност 87 млрд. долара за корпоративни клиенти и богати физически лица, не е успял да изплати серия от инвестиционни продукти на поне четири компании на стойност около 19 млн. долара, според изявления на компанията от началото на този месец.

Според видеоклипове, публикувани в китайски социални медии, гневни демонстранти дори са протестирали неотдавна пред офиса на тръстовото дружество с искане за изплащане на високодоходни продукти.

"Има опасност по-нататъшните загуби в сектора на недвижимите имоти да доведат до по-широка финансова нестабилност", казва Джулиан Еванс-Причард, ръководител на отдела за икономика на Китай в Capital Economics.

"Тъй като местните средства масово се насочват към сигурността на държавните облигации и банковите депозити, все повече небанкови финансови институции могат да се сблъскат с проблеми с ликвидността", добави той.

Дългът на местните власти

Друга сериозна тревога предизвиква дългът на местното правителство, който нарасна до голяма степен поради рязкото намаляване на приходите от продажба на земя, породено от спада на пазара на недвижими имоти, както и от продължаващото въздействие на разходите за налагане на пандемичните забрани.

Силният фискален стрес, който се наблюдава на местно равнище, не само създава големи рискове за китайските банки, но и ограничава възможностите на правителството да стимулира растежа и да разширява обществените услуги.

Досега Пекин разкриваше непрекъснато и постепенно мерки за стимулиране на икономиката, включително намаляване на лихвените проценти и други стъпки за подпомагане на пазара на недвижими имоти и потребителския бизнес.

Но той се въздържа от предприемане на сериозни мерки. Икономисти и анализатори заявиха пред Си Ен Ен, че това е така, защото Китай задлъжнял твърде много, за да напомпа икономиката, както преди 15 години по време на световната финансова криза.

Тогава китайските лидери разгърнаха фискален пакет на стойност четири трилиона юана (586 млрд. долара), за да сведат до минимум въздействието на световната финансова криза. Но мерките, които бяха насочени към инфраструктурни проекти, ръководени от правителството, доведоха и до безпрецедентна кредитна експанзия и масово нарастване на дълга на местните власти, от което икономиката все още се бори да се възстанови.

"Макар че в настоящия спад има и елемент на цикличност, който оправдава по-големите стимули, политиците изглеждат загрижени, че традиционният им политически подход ще доведе до по-нататъшно нарастване на равнището на дълга, което ще им се отрази в бъдеще", казва Еванс-Причард.

В неделя управляващите в Пекин потвърдиха, че един от основните им приоритети е да ограничат системните рискове от дълга на местните власти.

Народната банка на Китай, финансовият регулатор и регулаторът на ценни книжа обещаха да работят заедно за справяне с това предизвикателство, се посочва в изявление на централната банка.

Демографски спад

Освен това Китай е изправен пред някои дългосрочни предизвикателства: демографската криза и обтегнатите отношения с ключови търговски партньори като САЩ и Европа.

Според неотдавнашен доклад на държавния сайт Jiemian.com, в който се цитира проучване на звено на Националната комисия по здравеопазване, общият коефициент на плодовитост в страната - средният брой деца, които една жена ще има през живота си, е спаднал до рекордно ниското ниво от 1,09 през миналата година спрямо 1,30 само две години по-рано.

Това означава, че раждаемостта в Китай сега е дори по-ниска от тази в Япония - страна, която отдавна е известна със застаряващото си общество.

По-рано тази година Китай публикува данни, според които населението му е започнало да намалява миналата година за първи път от шест десетилетия насам.

"Застаряването на населението и демографската ситуация в Китай представлява сериозно предизвикателство за потенциала за икономически растеж", заявиха анализатори от Moody's Investors Service в изследователски доклад миналата седмица.

Намаляването на предлагането на работна ръка и увеличаването на разходите за здравеопазване и социални услуги може да доведе до по-голям фискален дефицит и по-висока дългова тежест. По-малкият брой на работната сила би могъл да доведе и до намаляване на вътрешните спестявания, което ще доведе до по-високи лихвени проценти и намаляване на инвестициите.

"Търсенето на жилища ще намалее в дългосрочен план", добавиха те.

Демографските процеси, наред със забавянето на миграцията от селата към градовете и геополитическото раздробяване, са "структурни по своя характер" и до голяма степен извън контрола на политиците, каза Еванс-Причард.

"Общата картина е, че тенденцията на растеж е спаднала значително от началото на пандемията и изглежда ще продължи да намалява в средносрочен план", каза той.

Анализ на Лаура Хи за Си Ен Ен. Авторът е репортер и дигитален продуцент в CNN Business

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


95
Още по темата: Китайвалутаикономика
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
46
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Вие по добре погледнете прогнозите на американските банки за бъдещето на световните икономики.През 2150та година топ икономиките ще са Индия,Китай,Нигерия,Индонезия и петата ще е Конго.Шестата САЩ,Русия а след тях ще са една дузина африкански страни.Интересна ще е в бъдеще картината по света.
45
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Властите и населението на ЕС предприемат мерки за икономии: някои европейци преминаха към отопление на домовете си с дърва, температурата в домовете се огриначава, а европейските власти също заменят производството в ТЕЦ от газ на въглища, особено в Германия и Полша. Европейската икономика спадна с около 30%. Така, ако миналата година Европа е живяла без 70 милиарда кубически метра руски газ, то със сигурност ще може да живее през следващите години без 15-18 милиарда кубически метра руски газ, които сега минават през Украйна.
44
1
 
1
 
! Отговори
Китай инвестира преди 8 месеца
Много в зелени технологии, объркал си се Другарю
43
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Катастрофалният сценарий, когато хората мръзнат в домовете си, и прекъсвания на тока, няма да се случи. Но, разбира се, това е за сметка на икономиката. Цената е висока разбира се. Това са спад с една трета в промишлеността, милиарди евро, похарчени за поддържане на цените на газа за домакинствата под контрол, рекордна инфлация, с която ЕЦБ се бори с повишения на лихвените проценти, забавяне на европейската икономика и надвисналата заплаха от рецесия в еврозоната следващата година. В Германия икономиката вече се плъзна в отрицателната плоскост на рецесията.
42
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
А как е немската икономика?
41
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Вчера един приятел се върна от назапад и разправя че назапад заведенията са пълни, инвеститорите наливат милиарди в стартапи, безработица нула, заплатите растат, хората си карат новите коли по магистралите, хотелите са пълни, няма никаква криза.
40
0
 
0
 
! Отговори
ПЯСЪЧНИ преди 8 месеца
КУЛИ
39
2
 
5
 
! Отговори
Ех преди 8 месеца
Другари другари и Кси нема да ви спаси от лошия запад. Чекайте валутата на БРИКС, другия Четвъртък
38
1
 
0
 
! Отговори
До30 преди 8 месеца
Такава каша ти е в главата,че не е лошо да спреш да се излагаш,коментирайки неща от които нямаш Хал-Хабер!
37
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Хич не ги мислете Китай,нямат зелени сделки и пъpдящи кравии.
36
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Нямам уважение към хората плюещи ЕС и САЩ поради една проста причина. Защото не живеят според принципите си. Отидете да живеете в Китай и ще ви уважавам. Спестявайте в ренмимби и ще ви уважавам. А вие какво - живеете в ЕС, спестявате в левове които са във валутен борд с еврото, в евро и в долари и пишете по форумите колко са велики русия и Китай. Докато не почнете да живеете според вижданията си, сте нищо друго освен жалка картинка будеща погнуса и съжаление.
35
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
А как е икономиката на Франция?
34
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Неграмотни хора,правите ли разлика между йена и йоан?
33
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
А как е икономиката на САЩ?
32
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Брикс набира сила а САЩ отслабва.Не сте наясно че ако Украйна загуби край с господството на Америка.Щом помагат с толкова пари и оръжия а протежето им Украйна губи значи няма смисъл да с Америка останалите страни по света.В Африка вече се вижда ориентацията към Русия и Китай.А че Китай дава огромни заеми на Русия се знае от началото на СВО.
31
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Рейтингът на Световната банка: по отношение на БВП Русия изпреварва Германия за втора поредна година, влизайки в петте най-силни държави през 2022 г. и става първа икономика в Европа. Рейтингът се изчислява по паритет на покупателната способност. БВП на Русия по паритета на покупателната способност възлиза на 5,51 трилиона долара. Русия изпревари не само Германия, но и Италия, Франция, Великобритания и Канада. Напред са само Япония, Индия, САЩ и Китай. Засега.
30
6
 
8
 
! Отговори
SuCkMyD1Ck преди 8 месеца
Само бедняк, който не е стъпвал никога през живота си в Барселона, Париж, Южна Италия и Южна Франция, както и Алпите, може да се възхищава на бетона в Шанхай и Дубай. ХАЙАХАГАЙАХАХГАХАХАХАХХСЙАХА
29
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До До15 Китай е рожба на западът и западът може да спаси Китай. Търговията между Китай и русия е жизненоважна за русия и комар за Китай. На русофилите не ви харесва да гледате истината в очите, но Китай бе една изключително бедна държава и тръгна напред в момента в който САЩ решиха да търгуват с Китай. САЩ можеха да изберат друга бедна държава и да оставят Китай да гладуват, но избраха Китай защото си мислеха, че така имат по-добър шанс за това Китай да е съюзник срещу СССР.
28
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
КИТАЙ Е НА 2 МЯСТО СРЕД НАЙ МОЩНИТЕ ИКОНОМИКИ И НА 79 МЯСТО ПО ИНДЕКС НА ЧОВЕШКО РАЗВИТИЕ И СТАНДАРТ НА ЖИВОТ, ПРЕДИ КИТАЙ СА СЪРБИЯ, АЛБАНИЯ, БЪЛГАРИЯ...
27
1
 
10
 
! Отговори
Фалшиви новини преди 8 месеца
Фалш..мизерия. На територията България за 30 години една болница не е построена, а са разрушени десетки!!!!!

Спонсорирани публикации