Равни или намаляващи вноски по кредита - как да изберем

Първият вариант е подходящ, ако чакате ръст на доходите, а вторият - при спад
Обновена: 14 сеп 2012 16:50 | 14 сеп 2012 12:40,
50
Равни или намаляващи вноски по кредита - как да изберем
Снимка: архив, Булфото

В поредица от статии ще дадем отговор на основните въпроси, които трябва да си задаваме преди да изтеглим ипотечен кредит.

Мнозина дори не си задават някои въпроси, а именно цената на довършителните работи, мебелите, оборудването, които за стандартен апартамент може да бъдат няколко десетки хиляди лв.

Въпросите, които ще засегнем, са:

- Дали да изплащаме на равни (анюитетни) или намаляващи вноски?
- Какъв процент да бъде самоучастието ни?
- Колко пари трябва да се предвидят за довършителни работи, мебели и оборудване?
- В каква валута да бъде кредитът - левове или евро?
- Застраховката на жилището?
- Какво е ГПР и какви такси и лихви влизат в него?
- Плаващи или фиксирани лихви да изберем?

Равни или намаляващи вноски за изплащане на кредита?

Влияе ли възрастта на кредитополучателя

Ако сте по-млад, се препоръчват равни вноски, докато в по-зряла възраст за предпочитане са намаляващите. Причината е, че младите хора очакват увеличаване на доходите си с развитието на кариерата им, докато по-възрастните трябва да трупат спестявания за пенсионирането си и не е удачно в годината на пенсиониране да плащат висока вноска по кредит. Още повече че рискът от загуба на работа или трайната неработоспособност в годините преди пенсия в комбинация с вноски по кредит са ужасяващ сценарий.

Все пак отговорът на въпроса равни или намаляващи вноски зависи от личните предпочитания. Мнозина предпочитат да погасят кредита си по-бързо, като за целта желаят да плащат по-високи вноски в началото.

Предсрочно погасяване

Разликата между равни и намаляващи вноски на практика не е ясно поставена поради няколко особености.

На първо място има кредити, позволяващи погасяване на част (например две месечни вноски годишно) или цялата главница без наказателна такса. Така един анюитетен кредит веднага може да се превърне в такъв с намаляващи вноски, ако бъде погасена част от главницата.

Плаващи лихви

И при двата погасителни плана лихвите са плаващи, като изключим изолираните банкови продукти с фиксирана лихва за кратък срок до 5 или 7 години. Традиционно жилищните кредити са 20-30 годишни и съвпадат с продължителността на активната трудова дейност.

Когато лихвите се променят, това ще промени вноските ви, както по кредит с равни, така и по такъв с намаляващи вноски и ще се отрази на бюджета ви, било то позитивно или негативно.

Доходите, инфлацията и поскъпването на недвижимите имоти

Същественото при избор на типа вноски (равни или намаляващи) е очакването за личните доходи, цената на имотите, както и очакването за увеличаване или намаляване на инфлацията.

Ако очаквате да имате силен ръст на доходите в бъдеще, ако очаквате ръст в цените на наемите, инфлационни процеси и ръст на цените на имотите, би трябвало да предпочетете равни месечни вноски по кредита.

По този начин, ако сега получавате 2 000 лв. на месец и вноската по кредита ви е 800 лв., след време доходите ви ще са 4 000 лв., а вноската ще остане 800 лв. Същевременно жилището ще е поскъпнало с например 50% за 20 години.

Ако изберете кредит с намаляващи вноски, при заплата от 2 000 лв. вноската ви в началото  може да е 1600 лв. на месец, а когато доходите ви станат 4 000 лв. на месец ще плащате по 400 лв./месец. Тоест избирайки намаляващи вноски, пренасяте цялото бреме върху сегашния момент, което води до рискове и напрежение.

Очаквания за нивата на лихвите

Много важно е какви ще са лихвите в бъдеще. Ако сега те са 8%, но в бъдеще станат 4%, то вноската ви ще намалее почти двойно, защото при дългосрочните кредити основният разход е за лихви. В този случай е добре да имате равни вноски.

Ако сега лихвата е 8%, а в бъдеще очаквате да стане 16%, е по-добре да сте заложили на намаляващи вноски, защото така по-бързо ще изплатите главницата и повишаващите се лихви няма да доведат до удвояване на месечната вноска.

Оптималният вариант

Кредитът с равни вноски е оптимален вариант, ако очаквате ръст на доходите, ръст в наемите, ръст в цените на жилищата и висока инфлация. Този кредит е подходящ и при спад в лихвите по кредитите, като е добре да върви в комбинация с клауза за предсрочно погасяване (вкл. частично) без наказателни такси. Подходящ е за млади кредитополучатели.

Кредитът с намаляващи вноски е оптимален вариант, ако очаквате ръст на лихвите, в комбинация с намаляване на доходите ви. В този случай вие ще сте погасили голяма част от кредита и лесно ще посрещате бъдещите месечни вноски. Подходящ е за по-възрастни кредитополучатели.

Изводът

В крайна сметка дали ще изберете равни или намаляващи вноски зависи както от очакванията за личните ви финанси, така и от общите икономически процеси, като доходи, лихви, цени на наеми и жилища.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


50
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
35
0
 
2
 
! Отговори
Айнщайн преди 11 години
Всичко е относително.
34
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
v ITALY lihvata za ipote4en kredit e 4%
33
0
 
6
 
! Отговори
b преди 11 години
е човек ако знае какво ще стане ще си изкопае сам гроб. винаги има доза риск и въпроса е колко може да понесеш. банката при всички положения си взема своето.
32
4
 
4
 
! Отговори
някой си собственик преди 11 години
До Поръчкови писачи5а факта че след 10-20 години цената на имота расте?! на практика парите непрекъснато намаляват своята покупателна способност... тез сметки дет ги правиш не са верни...дългосрочно...между другото освен на имоти аз съжалявам че не съм купувал и земеделски земи достатъчно.
31
0
 
4
 
! Отговори
СПЛД преди 11 години
Поредната поръчкова простотия... това би било вярно ако се усеща ОСЕЗАЕМО пдобрявне на положението от финансова гледана точка при средната(макра и малобраойна) класа и млакия до среден бизнес...
30
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Аз не мисля че с нетен доход от 2000 лева мога да си позволя кредит с 8% лихва. Прекалено скъпо ми идва. Ще си спестя може да отнеме повече време, но поне няма да плащам на банките хиляди евро лихви
29
5
 
13
 
! Отговори
г преди 11 години
до 37 виж нито съм инженерче, а и в панелка не живея, от 10г. работя и живея извън БГ , купих си КЕЩ апартамент на нашето черноморие ,та нито кредити нито лихви ме интересуват, но хората в бг са подложени на пладнешки обир от банките, това е!
28
7
 
3
 
! Отговори
do 35 преди 11 години
Супер, ти си роден мениджър. С вила в Марсилия и къща в Бояна, пентхаус на Витошка. Пардон, недооценено инженерче, живуркащо в панелка и плюещо по имащите. Не, че съм 34, но и аз работя в ИТ фирма и, за да вземат човек без опит за толкова пари, говорим за много сериозен потенциал. Кадърен човек с ниска заплата няма.
27
0
 
8
 
! Отговори
Прекаран преди 11 години
Каквито и да са вноските все сме прекарани, какво ми трябваше да купувам вместо да си живея на наемче
26
3
 
6
 
! Отговори
г преди 11 години
до 34 ти сигурно си от *** в компанията, в БГ може би сме 5 милиона за българи говоря, и много голяма част упражняват професии които не са за срамни но заплатите които получава са за срам, за тях става въпрос, а ит-мениджърите са капка в морето, ти си срам за компанията в която работиш, трябва да те изгонят акъл нямаш а дипломата сигурно си я купил, калинка трябва да си !
25
10
 
7
 
! Отговори
до 17 преди 11 години
Ами, човече, аз работя в ИТ компания (не българска псевдо-фирма, разбира се) и взимам заплата 2500лв. бруто (точно 2000 и малко чисто) с опит точно 2 години. Смешно е да се твърди, че няма хора с такива доходи. За пример- мениджърските позиции в компанията, в която работя са с около 10000лв. нетно възнаграждание. Познавам десетки хора с доходи над 10к лв.. Говорим за хора с акъл и образование, не ***.
24
0
 
5
 
! Отговори
Vapros? преди 11 години
До до Но.29Merci za otgovora! I vse pak e stranno che tolkova hora viarvat na tozi bezumen mit, to ako vseki jivee pod naem, nali vse pak niakoi drug triabva da gi pritejava tezi kasti? Dori roditelite mi uspiaha bez problem da kupiat imot, taka che ne vijdam zasto "chujdenzite" deto si rabotiat i jiveiat ot krai vreme v EU strana da ne mogat...Mislete mili hora v BG...ne biva da se viarva na vsiaka chute nedochuta glupost, samo ot zloradstvo
23
0
 
14
 
! Отговори
Избрал съм преди 11 години
Не тегля,за да не съм роб на банките,да ми смучат кръвчицата!!!!!!
22
3
 
10
 
! Отговори
Vapros? преди 11 години
Samo ne moga da razbera zasto vinagi po forumite se govori che v "chujbina" horata jiveeli samo pod naem, ne pritejavali nisto i v BG nai-mnogo hora sa sobstvenizi na kasti?...palni izmislizi, az jiveia v "chujbina" (4 razlichni darjavi) ot dete, vsichki pritejavat sobstvenia si dom, plus oste nasledstva ot babi/roditeli plus oste nesto ako kupiat za da go davat pod naem ili da si investirat parite. Taka che molia vi ne govorete takiva bezmislizi bez naistina da znaete za kakvo stava vapros :)
21
0
 
13
 
! Отговори
Опарил се преди 11 години
Равни или намаляващи вноски? Що за въпрос? Още ли не са разбрали банките че за да се вземат кредити хората трябва да знаят колко трябва да платят накрая, т.е. трябва да разпитат клиента и на база на това което тои каже, да му направят калкулаця и за двете. Което е по-евтино това ще вземе клиента.Съвет към банките, или намалете и фиксирайте лихвите, или се откажете.Булбанк предлага плаваща лихва за първата година и после фиксирана. Е да ама знаете ли първата година каква секира е?
20
0
 
8
 
! Отговори
* преди 11 години
Абсолютно няма смисъл. Ако не можеш в България да ги изкараш, бягай на запад и ги спечели там.А там дори банките са по-човечни и не си правят каквото си искат.
19
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Абе не почнеш ли още на 18 да си плащаш ипотека и до към 40 да я приключиш няма смисъл.
18
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До работодателмит може да е в твоята фирма. аз работя с цифри и справки в НОИ. потвърждавам казаното. за София - клонят към 10%
17
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До АнонименПри равни лихвени условия и срок, първата вноска при намаляващите вноски е с 20-ина % по-висока от тази при анюитета за същите лихва и срок.Това изисква по-високи доходи за обслужването на такава вноска, което прави и този кредит относително по-трудно достъпен за хората.При определени условия и нужди анюитетът може да бъде по-изгодния погасителен план, не е нужно да се абсолютизира кое е най-добро.
16
3
 
4
 
! Отговори
До 10 преди 11 години
Написал си голяма глупост. Когато си купиш жилище и го изплатиш ти ще притежаваш някакъв актив, чиято стойност е нарастнала.