От първо лице: Кое е истина и кое измислица в сериала "Чернобил"

Ликвидатори си спомнят: Не сме пили водка, даваха ни Пепси
Обновена: 11 юни 2019 16:41 | 8 юни 2019 13:56, Елка Василева
264
От първо лице: Кое е истина и кое измислица в сериала "Чернобил"
Владимир Бардалим. Снимка: Дойче веле

Не са носили предпазно облекло, пили са Пепси, а не водка и доброволно се качвали повторно на най-опасния покрив на света - ликвидатори на Чернобил разказват кое е истина и кое е измислица в нашумелия сериал "Чернобил".

„Имаше ред. И никой не се е разхождал около ядрената централа в цивилни дрехи", обяснява 72-годишният Владимир Бардалим, с когото гледаме нашумелия американски сериал "Чернобил", разказва в репортаж Дойче веле.

Бардалим е един от хората, на които навремето е било възложено ликвидирането на Чернобил.

"Палатките приличат на това, което помня", допълва той и още веднъж подчертава, че в района е царяла военна дисциплина.

През 1986 година Владимир Бардалим е майор в инженерно-сапьорните войски и служи в град Каунас, в Литва. На 1 май същата година, само няколко дни след аварията в Чернобил, изпращат батальона му на мястото на инцидента.

Разбрал, че аварията е сериозна, когато видял как заради операцията посегнали към военна техника, която дотогава била пазена в склада като „неприкосновен запас". След използването ѝ тази техника остава завинаги в Чернобил - послужила е за изсичането на горите около централата, чиито дървета първи поемат радиацията.

"Нито сме носили предпазно облекло, нито сме пили водка"

Но да се върнем към сериала, който ни показва военното градче, из което обикалят хора, облечени в костюми за химическа защита. „Никога не сме ходили с такива дрехи - беше толкова горещо, че това не би било възможно. Първоначално ни дадоха специални облекла, нещо като мушами. Но жегата просто не допускаше да ходим с тях - само след седмица ги свалихме и облякохме обичайните си униформи", спомня си Бардалим.

Русия недоволна: Шедьовърът на HBO "Чернобил" е карикатура!

През това време на екрана разтоварват кашони с водка. „Нищо подобно не помня. Още в самото начало, когато пристигнахме, имаше червено вино. Но след това го прибраха и ни даваха само минерална вода и Пепси-Кола", разказва очевидецът на събитията.

По неговите думи по онова време е бил установен сух режим, а селските магазини са имали забрана да продават алкохол на военните. „Войниците търсеха и намираха домашна ракия из евакуираните села - по дворовете, под кучешките колибки. Мнозина от тях бяха местни и знаеха къде да търсят скривалищата. Аз не възразявах, само молех вечерно време да не вдигат шум."

Сериалът, който бие всички рекорди

На най-големия кинопортал IMDB.com сериалът „Чернобил" вече има рекордно висок рейтинг, което се дължи в голяма степен на историческата му достоверност. Владимир Бардалим не оспорва достоверността на продукцията, но не крие, че не е успяла да го спечели.

Още по темата

На друго мнение е Елена Давидова от Минск. Лекарката, която е преглеждала хората в зоната на Чернобил няколко месеца след аварията, харесва сериала.

„Той съвсем не е лош - и с драматизма, и с емоционалността си. Разбира се, глупости не липсват - като например използването на обръщението „другарю" с повод и без повод. Но въпреки това в него има и много истина", отбелязва Давидова.

Посещавала е показаната в сериала знаменита Шеста болница в Москва, където са лежали болните с най-тежка форма на лъчева болест. Филмът представя тази болница напълно адекватно, разказва лекарката и обяснява, че не се дразни от предизвикалия много спорове епизод, в който една от героините трябва да плати подкуп, за да я пуснат при смъртно болния ѝ съпруг.

"Цели пет години се опитвах да забравя"

Една от най-емоционалните сцени в сериала (минута и половина без никакъв монтаж) показва заетите с ликвидацията спасители, които свалят графита от покрива на централата. За тази минута и половина ликвидаторите получават едва ли не критична доза радиация.

Владимир Бардалим също е бил на покрива и твърди, че неразборията е била много по-малка от показаната. Той си спомня, че на територията на централата е бил поставен макет на покрива в реални размери, за да могат хората да се подготвят и да знаят към коя част на покрива да се насочат.

А на връщане долу ги чакали с пачки пари, като размерът на сумата бил в зависимост от чина. Имало хора, които доброволно искали да се качат отново. Разрешавали им и те отивали за още минута и половина, за още една доза. Обяснението за безразсъдството им се крие във факта, че опасността е била невидима. „Радиацията не се вижда. Никакъв стълб, насочен към небето (какъвто е показан във филма), не е имало. Чак по-късно започваха световъртежите, повръщането и всичко останало", обяснява Бардалим.

В неговия батальон още първата година умират една трета от войниците. Бардалим предполага, че се е спасил, защото е отраснал в Кировоград, където се добива уран. Мъжът смята, че покрай това се е сдобил с някакъв имунитет.

Елена Давидова пък няма да забрави колко сплотен е бил екипът, в който е работила. И с какво уважение се отнасяли хората към тях. Но едва на третия път е могла да намери сили да изгледа докрай епизода, в който става дума за лъчевата болест.

За мнозина от ликвидаторите преживяното в онези дни си остава и до днес непреодолима травма. Един от тях прекрати разговора с нас още след първата минута: „Извинявайте, но цели пет години се опитвах да забравя всичко това".

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


264
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
64
5
 
4
 
! Отговори
Мда преди 5 години
Ама Чернобил е в УКРАЙНА бе, какво точно не разбрахте ???
63
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До СериозноЕми то има и хора оживели след Хирошима и Нагазаки.Ама човека ти го казва - една трета от хората от батальона му са умрели през първата година. Един батальон е около 1000 човека. Там са били изпратени десетки батальони с войници. Колкото и неприятен да е филма за руснаците и русофилите, тези които са живяли по това време са наясно, че нещата са се случвали точно по този начин. Некомпетентни хора с амбиции в комбинация с несъвършени технологии са докарвали проблемите по това време.
62
3
 
6
 
! Отговори
бай Спиро преди 5 години
До До 36Май не ме разбра ! Филма е игрален, не документален, т.е. художествена измислица. Ако ще и във филма да има караконджули, които ядат неродени деца, това е право на художествения екип. Но ГЩ на БА писнаха. Защо не знам. А иначе родния ми брат служи в ГВ. За убийства не ми е споделял но намираше мизерията и военната простотия за потресаващи. А ние не сме от семейство на членове на БКП и познавахме мизерия, недоимък и т.н.т..
61
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Колкото повече време минава, толкова по-нелепа става западната пропаганда. Време е да разберат, че тоя стил кино вече не върши същата работа.
60
1
 
6
 
! Отговори
Мда преди 5 години
Това е като американските филми за ВСВ... *** поне колкото съветските уестърни. Едните нямат идея какво е истинската ВСВ, другите какво е Дивият Запад.
59
1
 
6
 
! Отговори
За 61 преди 5 години
Какво смяташ ти е без значение...Прочете ли че една трета от баталиона му са измрели година след взрива?
58
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Когато бяхме с Русия нямахме тоалетна хартия и банани а сега когато сме със САЩ имаме тоалетна хартия и банани.
57
6
 
14
 
! Отговори
По страшния Чернобил преди 5 години
1989г България - 8.9 милиона2017г България - 5.6 милиона
56
12
 
8
 
! Отговори
До 44 преди 5 години
Споделям мнението си за Чернобил! Бях ученик и маршируваха на 1-ви май! Минаха повече от 30 г. и.... съм жив и здрав! Както и децата ми и дано останат такива до дълбока старост. Не познавам човек заболял от радиация. Смятам истерията за силно преувеличена, както и филма!
55
2
 
6
 
! Отговори
Мда преди 5 години
Както казах Чернобил е в УКРАЙНА , не в Русия. Има дневни екскурзийки от Киев дотам и украинците печелят добри пари от любопитните туристи. Ама си тананикайте с балалайката...
54
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Опитах да гледам не ми хареса, прекалено американски стил без дух !Трудно е да си направи филм от човек който и бегла предства си няма от руската глубинка (душа) !
53
9
 
5
 
! Отговори
Когато преди 5 години
Бъглария беше с Русия българите живееха по-добре само от руснацитеДа живее САЩ които ни освободиха от съветско робство!
52
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тоя господин, който е бил командир на батальон и едва ли е поел риска да влезе в зоната на смъртоносната радиация вместо да каже колко хора са останали живи през последните 30 години от неговия батальон ни говори алабализми че това не било така и онова не било така.
51
11
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Когато Бъглария беше с Русия българите живееха добре.
50
2
 
3
 
! Отговори
До 25 преди 5 години
Като гледам какъв език използваш и как се аргументираш баш си експерт по ядрена енергетика. Вземи прочети наистина защо се случва това при Фукушима. А чернобилският тип реактори е с признати дефекти дори от руснаците. Това е военен реактор с основна задача производство на материал за ЯО не е трябвало да се ползва за добив на ел енергия.Друг е въпросът, че ако не беше експериментът нямаше да се случи трагедията.
49
3
 
7
 
! Отговори
Мда преди 5 години
И да не забравяме, че "Чернобил" се намира в Украйна, не в Русия...
48
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
След 50 години ще се разбере, че това е било саботаж на Запада и тогава ще обясняват как са били във сойна с комунизма и това е било наложително.
47
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Впрочем дойче веле кога ще пусне някаква статистика какви са щетите и последствията от Чернобил, колко души са били заразени след това, колко площ, колко са се разболяли, колко деца са родени с проблеми. Дойче велеи не разполага ли с такава статистика, крие ли я или Путин им е хибриднал статистиките?
46
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Никой не коментира че това е ДИВЕРСИЯ. От кого , за кого и защо....
45
4
 
7
 
! Отговори
запознат преди 5 години
Холивудска пропаганда!