Търговската война на Турция: Заплаха или възможност за България?

Напрежението може да има значителни последици за българската икономика
19 авг 2018 20:50, Екип на Investor.bg
199
Търговската война на Турция: Заплаха или възможност за България?
Снимка: Reuters

2018 г. вероятно ще остане в новата икономическа история като годината на търговските войни и постоянната размяна на икономически заплахи. Последната страна, озовала се във водовъртежа от ескалиращи мита и високопарни изказвания, доминиращ търговската политика на САЩ през последните месеци, е Турция, пише в свой анализ Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Още по темата
За разлика обаче от търканията с Китай, страните от NAFTA и Иран, този конфликт може да има по-силно отражение както на Балканите, така и конкретно в България.

Поредната митническа битка

Без да се впускаме в подробности, поводът за размяната на залпове между Вашингтон и Анкара беше задържането на американски пастор в Турция, обвинен в шпионаж и тероризъм още през 2016 г. и отказът на властите да го освободят.

По-рано Турция вече беше въвела насрещни мита в отговор на повишаването на тези върху внасяните в САЩ алуминий и стомана. Последната седмица обаче администрацията на Доналд Тръмп реши, че политическата криза между двете страни следва да се разрасне и в посока на икономическо противоборство и обяви увеличение на митата върху металите от Турция.

В отговор президентът Реджеп Ердоган обяви рязко повишаване на митата върху вноса на американски автомобили и алкохол, и ако съдим по поведението на американската администрация в последните няколко търговски конфликта, ескалацията няма да спре дотук. В политически план конфронтацията с Турция изглежда рискова. Въпреки че страната е членка на НАТО, а икономиката ѝ е силно обърната на запад, през последните години Ердоган флиртува с Москва и продължителен търговски конфликт може да я тласне още по-близко в руската орбита.

Ефектите върху България

Геополитиката и последствията от нея настрана, тази нова конфронтация може да има значителни последици за българската икономика, тъй като Турция е сред най-големите ни търговски партньори, а и важна дестинация за български туризъм.

За 2017-та година, според данните на БНБ, Турция е четвъртият по големина пазар за българския износ, нареждащ се зад Германия, Италия и Румъния и отчитащ общ обем на износа от 2,1 милиарда евро. Този обем е относително постоянен, като е нараснал с 3,7% спрямо 2013 г., но страната като цяло държи стабилно четвъртата си позиция през целия период.

Вносът от Турция от своя страна за същия период е нараснал значително –от 1,4 милиарда евро до 1,9 милиарда евро или с 36%. Тъй като един от най-значителните ефекти от турската криза е рязкото обезценяване на лирата спрямо долара и еврото, тя заплашва да промени търговския баланс, тъй като вносът от Турция става значително по-евтин, а износът за южната ни съседка – доста по-скъп. Трябва да имаме предвид обаче, че обезценяването на турската валута започна още в началото на годината и по тази причина е възможно да проверим наличието на такъв ефект в данните за търговския баланс по месеци.

Месечните данни ясно показват влиянието на обезценяването на турската валута както в ръста на вноса от Турция, така и в спада на износа на България към този пазар. Българският износ спада с  18% за първите 6 месеца в левово изражение (според данните на НСИ), но за сметка на това вносът на турски стоки бележи едни от най-високите си стойности през първото тримесечие на 2018 г. Видно е, че обезценяването на лирата от последните няколко месеца се е отразила на търговския обмен между двете държави и това ще продължи да се вижда и в данните за летните месеци, предвид това, че темпът на обезценяване се ускори през август. (

Отчитайки това е в реда на нещата да очакваме обръщане на баланса и дори генериране на търговски дефицит там, където доскоро е имало значителен излишък, пише в анализа.

Целият анализ прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


199
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
50
6
 
2
 
! Отговори
ZULU преди 5 години
MACHKAY FESOVETE TRAMP,LIRATA TREBVA DA STANE TOLETNA HARTIYKA.TRIGNAL IMAMINA SRESTU USA HA HA SAMO AKO PRIDNAT YANKITE NAPRAVO STE GI VKARA V MISA DUPKA ANADOLSKITE OVTSE.
49
3
 
4
 
! Отговори
Су 34 преди 5 години
Компанията производител на самолети F35 е взел решение да достави поръчаните самолети от Турция,2 самолета са връчени на турската страна,Тръмп пак изяде шамара беше замразил доставките--------Това е лъжа, не компанията производител взима такива политически решения, а Конгресът или Президентът.
48
8
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Смърт за чалмитее
47
0
 
1
 
! Отговори
Смешник преди 5 години
И ся кво поскълнал ли е живота в турция кво може да се вземи със 1 евро тука и там
46
5
 
4
 
! Отговори
??? преди 5 години
сега му е времето да им го турим на фесовете___________________________________________Kak?
45
4
 
8
 
! Отговори
Говорихме си преди 5 години
Лафихме си с бат ицо в цеха ония ден , и той спомена за едно устройство на булсат което може да гледаш и през телефона си тв спомена че е около 200 лв аз отговорих колко една българска пенсия а бат ицо добави - увеличена българска пенсия! тъжно но факт.. БЯГАЙТЕ ТОВА Е ПРОСТО ТЕРИТОРИЯ ВСИЧКО Е ПРОДАДЕНО
44
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това, че "приятелски" страни дават спешна помощ на Турция спасява само от моментния колапс, а проблема си остава. Моментното спасяване на ситуацията даже може да се окаже по-вредно, защото отлага вземантето на очакваните от инвеститорите решения. Турския кредитен рейтинг продължава да е в категория джънк, а инвеститорите се изтеглят. Приятелските кредити също трябва да се връщат!
43
7
 
8
 
! Отговори
нищо лично преди 5 години
Като оставим настрана пропагандата, от разговори с турци от турция знам че работите там вървят на зле.Това не е за да оборвам или да споря. Просто за да може всеки да си направи сам сметката и да няма изненадани.
42
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ДРУГАТА СЕДМИЦА ИСКАМ КУРС 7 ИЛИ 8 ТУРСКИ ЛИРИ ЗА ДОЛАР А АКО Е ПОВЕЧЕ ОЩЕ ПО-ДОБРЕ :D
41
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кого лъжеш пиле,С две висши образования, докторантури и други регалии, да си губи времето в форум ?Не чуеш, аз за соя ти казах, и длъжността ти знам. А проблема е, че за тези пари дето получаваш толкоз можеш, щото зад коментарите ти сърце няма, а само професионално задължение. Не тежиш пред четящите и свободни Българи. И пред свободните Български Турци не тежиш. Аз лично бих те върнал да си дописваш академичните титли, ама си избягал, щото и там парите за слуги свършиха.
40
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
СРИВА НА ЛИРАТА Е, ЗАЩОТО ЕРДО СЕ СКЪСВА ДА ПЕЧАТА ПАРИ!ПИШЕ, ЧЕ ОБЩИЯ ДЪРЖАВЕН ДЪЛГ НА ТУРЦИЯ Е 1 ТРИЛИОН И 600 МИЛИАРДА ТУРСКИ ЛИРИ И ТОВА Е БИЛО ПРИ КУРС 4 ЛИРИ ЗА ДОЛАР!ЗА УПРАВЛЕНИЕТО СИ ОТ 2002 Е КАЧИЛ БРУТНИЯ ВЪТРЕШЕН ПРОДУКТ 4,5 ПЪТИ НО И ЗАЕМИТЕ СА СЕ КАЧИЛИ НАД 10 ПЪТИ НА ДЪРЖАВАТА А ПАРИТЕ В ОБРЪЩЕНИЕ ЕДИН БОГ ЗНАЕ С КОЛКО СА СЕ УВЕЛИЧИЛИ!
39
6
 
19
 
! Отговори
Нико преди 5 години
Лоша или добра турция ни е съсед а съседа е по близък и от брат .
38
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Всеки си има и добрите страни и кусурите,не може да наречеш цял народ такъв или онакъв,само защото някой отделен индивид(и) си има недостатъци!Това се отнася и за двете страни.
37
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В предвид, че си на държавна заплата, само показва какво имам в предвид. .Не бе пиле златно, не съм на държавна заплата. Мислиш ли, че човек с две висши образования и няколко докторантури и специализации ще се остави на държавна заплата? Това беше отдааавна, за трамплин. Нямам го този сой, позна...
36
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Колкото и да разчленяваш поста и да се правиш на умен, нямаш соя за който говоря. .Прав си, не съм ***.
35
10
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
КУРСА НА ТУРСКАТА ЛИРАТА ТРЯБВА ДА СТАНЕ 10 ЛИРИ ТУРСКИ ЗА ЕДИН ЩАТСКИ ДОЛАР ЗА ДА МОЖЕ ТУРЦИТЕ ДА ЗАПОЧНАТ ДА СЕ ЧУВСТВАТ ПО ЗЛЕ ОТ НАС :D
34
6
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тоя инвестирал милиарди, оня инвестирал милиарди. Халал да са им.Лично аз предпочитам да нямаме никакво вземане даване с тия. Свят широк, държави бол.
33
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Колкото и да разчленяваш поста и да се правиш на умен, нямаш соя за който говоря. В предвид, че си на държавна заплата, само показва какво имам в предвид. Да реалността е, че сме под шапката на САЩ, но ние знаем как да постигаме своето и в тежки ситуации. Доказали сме го.Който искаше да е слуга на богат господар, си намери пътя, останалите живеем с собствен труд, но с определена свобода, която е в пъти повече тук отколкото в югоизточната ни съседска държава. И така е било откакто свят светува.
32
22
 
22
 
! Отговори
Да живеееее СУЛТАНА преди 5 години
Пропадналата и изчезващата България 140 години мечтаеше за политик и държавник като СУЛТАНА,но за голямо съжаление от бай *** нищо не става и гледа като дойде на власт да си краде милиониииииии и милиардиииии и да мачка собствения си народ,затова България славно и бавно изчезва от картата на света....СУЛТАНАе съхранил Българския дух в продължения на векове насам-цели 500 години и за 28 години фалшива демокрация БГ стадо се стопи плачевно...ЗАЩООООО....вечно ви са виновни турците,ромите,бежанци
31
8
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Само Германия е инвестирала 100 млд евра в Турция.Да,но трябва и капацитет от грамотни турски инженери..Да бе, те германците са глупави, инвестират там където няма инженери. Що не инвестират в България глупавите германци където всеки втори е инженер и то грамотен?Истината е, че в турция има в пъти по-рано ти инженери от България. В пъти!!!!!