Частните училища да се отворят за средната класа, зоват експерти

Школа̀та били заинтересовани да намалят таксите
Обновена: 15 фев 2012 09:31 | 15 фев 2012 08:46,
95
Частните училища да се отворят за средната класа, зоват експерти
Снимка: архив, Булфото

Частните учебни заведения, ако искат да съществуват и да се развиват, трябва да се отворят за средната класа, коментира за БТА Асен Александров директор на 51-во СОУ и съветник за средното образование на министъра на образованието. 

Експертът се надява частните училища у нас да станат достъпни и за средната класа. Те трябва да са заинтересовани да намалят таксите си и да отворят по-широко вратите си за повече ученици, каза Асен Александров. Той заяви, че подкрепя предложението за финансирането и на частните училища, и отбеляза, че това наистина е европейска практика.

Тя е свързана с финансирането на тази част от издръжката на ученик в частно училище, която е за неговото обучение. Сега правим това, което се прави в другите европейски страни, но понеже сме по-бедна държава, нормално е тази идея да се посреща с известни резерви от нашето общество, коментира Александров пред БТА.

Заместник-министърът на образованието, младежта и науката Милена Дамянова при представянето вчера на
проекта на Закона за предучилищното и училищното образование съобщи, че от учебната 2013/2014 година се предвижда държавата да осигурява средства за единния разходен стандарт за издръжка на учениците и в частните училища.
 
Чрез тези средства частните училища ще финансират само дейностите за учебния план, а допълнителните разходи ще продължават да се плащат от родителите на учениците в тези училища, обясни главният секретар на МОМН Красимир Вълчев. По думите му средният стандарт за издръжка на учениците в общинските и в държавните училища сега е около 1 200 лева годишно. 
 
Частните училища в България сега са 165, а детските градини, с разрешение и със заповед на министъра на
образованието, са около 45.  Броят на учениците в частните училища, които сега са в задължителна училищна възраст, е около 8 000. Около 2 000 са децата в частните детски градини в страната. Сумата от бюджета, която ще е необходима за единния разходен стандарт за учениците от частните училища, е 10-12 милиона лева. 
Още по темата
 Сега таксите за началните и за основните частни училища, и за частните детски градини, са от 3 500 до 4 000 евро годишно, тъй като те са на целодневен режим и имат разходи за хранене и за транспорт, съобщи Милка Славчева.
 
Тя отбеляза, че в частните гимназии се учи на една смяна и годишните такси там са от 2 200 до 2 500 евро годишно. Учениците в частните училище са от 10 до 15 в паралелка. 
 
От парите за стандарта, нито лев няма да влезе в общата каса, а ще бъдат по специална сметка, обещава председателят на Българската асоциация на частните училища /БАЧУ/ Милка Славчева.
 
Тези пари ще подлежат на стриктен контрол, като на три месеца ще се правят касови отчети, които ще се предават в общините. Славчева прогнозира, че след две-три години, като премине кризата, ще може малко "по-широко да се отворят вратите" на частните училища и на детските градини.
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


95
Още по темата: частни училища
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
5
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Как да стане това, като таксата е около 4 хил. евро, в зависимост от училището??? Що за лобизъм и подигравка с хората? Има държавни училища, който иска, да плаща на частно, да плаща. Неговото дете няма да е лишено от държавната помощ, ако учи в държавно училище, но щом изборът му е такъв, да си плаща, без държавна помощ!