Защо бизнесът предпочита да инвестира в Турция, а не в България?

Намирането на 5000 работници у нас е проблем за всеки концерн
Обновена: 25 юли 2019 16:35 | 25 юли 2019 16:10, Камелия Цветанова
211
Защо бизнесът предпочита да инвестира в Турция, а не в България?
Снимка: Reuters, архив

Изходът от борбата между България и Турция за рекордната инвестиция на Фолксваген в размер на около 1,5 милиарда евро изглежда предрешен. По обем на брутния вътрешен продукт турската икономика е осемнадесета в света, докато България е едва на 73-то място. От години задграничните инвеститори посочват дефицита на квалифицирана работна ръка като основен проблем пред бизнеса в демографски топящата се България. А със своето 80-милионно население Турция е в много по-добра позиция, при това не само в количествено отношение, пише Дойче веле.

Проблемът с работната ръка

В България понастоящем на 100 работници и служители на възраст между 60 и 64 години, излизащи в пенсия, се падат по 55 български младежи между 15 и 19 години, навлизащи в трудоспособна възраст. В Турция ситуацията е точно обратната - младите поколения заместват излизащите в пенсия в съотношение две към едно. По данни на Евростат дяловете на професионалистите и на технически подготвените работници и специалисти сред заетите в турската индустрия са два пъти по-големи от съответните показатели за България.

Що се отнася до състоянието на техническата и пътната инфраструктура, в България то е по-добро единствено в сравнение с Румъния и с балканските държави, които не са членки на Евросъюза, сочат резултатите от тазгодишната анкета сред работещите в Източна и Централна Европа германски предприемачи.

Под средните за региона са и оценките за ефективността в борбата срещу корупцията и престъпността, както и за правната сигурност в страната. България е на последно място по качество на висшето образование и на едно от последните места в професионалното обучение, отстъпвайки в това отношение на страни като Македония и Босна и Херцеговина, се посочва още в доклада на обединението на германските индустриално-търговски камари в региона.

В един съвсем нов анализ на Европейската комисия пък се подчертава, че производителността на труда в България нараства три пъти по-бавно, отколкото в съседна Румъния и съставлява едва 45% от средната в Евросъюза. Състоянието на техническата инфраструктура е незадоволително, особено в Северна България. Администрацията продължава да е недружелюбна спрямо бизнеса. Конкурентоспособността на страната в опитите да привлича задгранични инвестиции остава проблематична, изтъкват анализаторите от Брюксел.

Шефът на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев е едър предприемач, свързан с управлението на три големи машиностроителни предприятия. Той е наясно, че ако крайното решение на акционерите на Фолксваген би било в полза на България, концернът навярно би "откраднал" много и от неговите работници и специалисти. Германците биха им плащали повече, отколкото българските работодатели биха могли да си позволят, казва той. Но подобна инвестиция със сигурност би подобрила бизнес-средата в България, въпреки че проблемът с дефицита на работна ръка продължава да набъбва, добавя още Васил Велев.

Българският пазар не може да се сравнява с турския

Икономистът Красен Станчев подкрепя твърдението на индустриалеца, че при 2,2 милиона заети намирането на 5000 работници и специалисти в България би било проблем за всеки голям концерн. Да, страната е политически и макроикономически стабилна, но в конкуренцията за големи инвестиции тя има и редица минуси. Например факта, че темповете на развитие на икономиката са по-бавни от съответния показател за Турция, както и несравнимо по-големият турски пазар, който може да приеме дори част от залежалата продукция на концерна в други държави, например от САЩ. Българският Закон за насърчаване на инвестициите значително ограничава възможностите на държавния бюджет да субсидира капиталовложения като това на Фолксваген, тоест и по този показател страната стои по-зле на фона на стотиците милиони евро, обещавани от Анкара. За разлика от България, Турция може да закупи за своите държавни институции, армия и полиция солиден брой автомобили от новия инвеститор.

Любомир Станиславов е изпълнителен директор на Аутомотив Клъстер, който обединява над 230 фирми с инвестиции в производството на възли, части и компоненти за автомобилната индустрия. Станиславов твърди, че българското предложение за изграждане на завода на Фолксваген до София отговаря на всички технически изисквания на концерна. "Теренът е един от най-добрите индустриални имоти в Европа", казва той, но признава, че и турците са се постарали в това отношение.

"Всички инвеститори в България се притесняват дали ще намерят квалифициран персонал, но в крайна сметка те бързо си го набавят и остават в страната. Инфраструктурата и трудовият потенциал на българската столица са на достатъчно добро равнище за подобен род начинания. Германски производител на автоклиматични системи също се оплакваше, че трудно намирал обучени работници и специалисти, но за няколко години увеличи три пъти производството си в Божурище", казва още Станиславов. Той обаче признава, че рекламната кампания на Анкара е била по-добре организирана от усилията на София да убеди Фолксваген в своите предимства.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


211
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това с пътната инфраструктура изобщо не го споменавайте !! Ако отиват за европа от къде ще минат колите бре ?? През гърция италия или русия или през македония албания и косово
10
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
не съм сигурен че държавата ни има по-добра инфраструктура от държави които не са в ЕС. Бил съм в Северна Македония и Албания и пътищата са в пъти по-добри от нашите.
9
8
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Всичко това преди 30 години не беше така, но политици работещи за чужди интереси прогониха младите българи от страната. След това на власт дойдоха мутрите, които се грижат само за мутренския си бизнес и превърнаха държавата в инструмент за рекет. И сега българската държава необратимо върви към ликвидация, въпрос на време.
8
4
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За Турция е ясно има 18икономика в света но за Румъния не разбирам как била след нас като там инвестициите са в пъти по големи от нас.Там се произвеждат коли и камиони а тук само части.
7
5
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За да имаш бизнес ти трябват десни партии, а не човек който е търкал ушите на Тодор живков
6
3
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да не е луд бизнеса? Корупция - на супер високо ниво, бие по ***, хакери и данъчни измами всички.Презастрояване, слаба полоция, съд зависим от властта, липса на образование, липса на качествено здравеопазване, тежка администрация...... Какво можем да предложим в сравнение с турция?
5
8
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ами щото комшиите са работари, а не мръзливи соц-ла"""ри.
4
7
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
ЗАЩОТО БЪЛХ.АРИЯ Е КОРУМПИРАНА СТРАНА!
3
4
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защо бизнесът предпочита да инвестира в Турция, а не в България?Защо всеки закъсал здравословно българин се лекува в Турция? Защото България е превърната в Лай..рия от българските родолюбци в нея! Това е!
2
23
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Платена статия
1
8
 
50
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защото България е една прогнила корупционна яма, където куче влачи рейс ...Инвеститорите се рекетират, заплашват и накрая им се взима печалбата.Затова скоро никой няма да дойде, а и тези които са дошли, скоро ще си отидат ...