Българинът одобрява действията на щаба, но търпението му срещу мерките намалява

Все повече хора искат отворени паркове и свободно движение между градовете
24 апр 2020 14:23, Красимир Ангелов
313
Българинът одобрява действията на щаба, но търпението му срещу мерките намалява
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Висока тревога от разпространението на коронавируса и подкрепа за щаба и правителството, но и намаляващо търпение на българите – това са основните изводи от социологически сондаж на "Галъп интернешънъл", проведен сред 915 души чрез телефонно интервю между 21 и 23 април.

Проучването отчита, че тревогата за болестта у нас остава все още висока, но все пак се регистрира спад на стойностите ѝ. Расте обаче значително тревогата за работното място.

Още по темата
Одобрението за действията на правителството се запазва силно, макар и вече не в много високите стойности, регистрирани в началото на извънредното положение. Почти всички българи са убедени, че страната ни се справя по-добре със спирането на разпространението на болестта в сравнение с Европа като цяло. Докато в средата на март 87% от българите са били убедени, че се справяме по-добре от другите страни в ЕС, в средата на април този процент е 93.

Вероятно и заради този успех и отчетливо ниските нива на заболеваемост у нас, расте и нетърпеливостта за облекчаване на мерките, особено по отношение на достъпа до парковете и пътуванията между градовете.

Ако през средата на март 66% от българите са смятали мерките на щаба и правителството за достатъчни, в средата на април този процент е 62%. Сериозен скок обаче има на хората, които определят мерките като прекалени – 28% сега, при 17% в средата на март. В момента едва 2% от българите определят мерките като недостатъчни, при цели 15% в средата на март.

Според мнозинствата, моментът за сериозна демобилизация все пак още не е дошъл, но те не биха желали и удължаване на извънредното положение след средата на май. Обществото вече оценява по различен начин различните мерки. Хората очакват ясна работа на държавата за запазване на икономиката, а мерките досега се оценяват като не достатъчно ефективни и работещи.
 
Тревога и надежда
 
Обществената тревога остава висока, но намалява в сравнение с предходния месец, отчитат социолозите. Белезите на намаляване ясно личат в реакциите на хората на самата епидемия – тези реакции се разбиват на три групи:
 
паническата група (приемат, че това е смъртоносна опасност за човечеството и едно от най-страшните неща, които хората са преживявали) се запазва: 24% сега, само с два пункта по-нисък преди месец. 
 
тревожната (приемат, че коронавирусът е опасен, но в крайна сметка е просто силен грип) намалява със седем пункта до 57%, а
 
спокойната (приемат, че ситуацията не е опасна и е свързана с повече шумотевица) се увеличава с 6 пункта до 18%.
 
Като цяло 35% от българите казват, че лично те се страхуват от вируса. Преди месец те бяха пак толкова и дори малко повече - 37%. Една трета пък намират за напълно реална възможността да умрат от тази болест, а 55% смятат, че същото се отнася за близките им.
 
Остава надеждата, че скоро ще има лекарство: 46% я споделят, но 42% - не. Останалите се затрудняват да отговорят.
 
Общата оценка на обществото за действията на властта
 
93% приемат, че България се справя добре на фона на останалите европейски страни. Това е много висок атестат за изминатия до този момент път и се регистрира дори ръст - преди месец този дял бе 87%.
 
Одобрението на оперативната власт остава високо. Заедно с това, наблюдава се и закономерното отдалечаване от екстремните стойности. Доверието в различните звена на правителството, Щаба, премиера Борисов и т.н. е в диапазона между 60 и 80%, а неодобрението – от една пета до една трета.

Преди месец одобрението на властта изглеждаше и по-добре, но и сега остава много по-високо от доверието, което тя получава в обичайни обществени ситуации. Затова и постоянно трябва да се има предвид, че днешните оценки за правителството и неговите инстанции не са обичайният рейтинг, е временни, кризисни оценки по отношение най-вече на ситуацията с коронавируса. Затова и с общественото успокояване, тези оценки също напускат пиковите равнища, отчитат от "Галъп интернешънъл".
             
Мнението, че мерките са адекватни, продължава да преобладава решително, но за последните седмици има осезаем ръст в дела на отговора "прекалени". Очевидно, заради успешните мерки досега и някои положителни сигнали от Европа, настъпва и желание за облекчаване на мерките – подсилено и от все по-хубавото време. 
 
Въпреки всичко, българите остават съзнателни: "Вече съм доста изнервен от ограниченията“ казват 31%, но 69% казват "приемам ограниченията, без да се изнервям". И попитани дали е време ограниченията да започнат да намаляват, 52% казват "рано е". Има обаче и 44%, които смятат, че е време - тоест обществото ни вече е реално разделено по този въпрос.

Нетърпеливостта още не преобладава, но явно вече не е за подценяване. Може би и затова мнозинство от 53% намира, че извънредното положение не трябва да бъде удължавано и след 13 май. 30% все пак са на обратното мнение, а останалите се колебаят. 
              
Конкретните мерки – за/против
 
Различните досегашни мерки продължават да се оценяват високо, но като че ли мобилизацията и по този показател спада спрямо предходния месец. Например, забраната на публични събирания като кино, ресторанти, фитнес-зали и т.н. се подкрепя сега от 86% (при 94% преди месец). Спирането на достъпа на чужденци събира 81% подкрепа днес, при 90% преди месец. Забраната за пътуване на българи в чужбина: 75% подкрепа сега при 88% преди месец.
 
Забраната за пътуване между градовете обаче вече не получава подкрепа сред мнозинство – преди месец я подкрепяха 56%, 40% не я подкрепяха, а останалите се колебаеха. Сега картината е обратната: 53% казват, че затварянето на движението между градове не е правилно, а 40% смятат, че е правилно. Останалите се затрудняват да отговорят.

Вечерният час, например, преди месец събираше подкрепа от 59%, а 39% бяха на обратното мнение. Сега структурата на мненията е коренно различна: 69% са против, а 27% са за. Останалите се колебаят.
 
Сериозна критика среща и затварянето на парковете: 59% са „против“, а 39% са „за“. Останалите се затрудняват да отговорят. На другия полюс пък са мненията по отношение на ограниченията за Великден: 77% ги одобряват, при 21% не ги одобряват.
 
За икономиката 
 
Расте обаче страхът на българина от загуба на работно място или доходи. Доходите ми намаляха, твърдят 47% сега, при 36% преди месец. 9% в средата на април твърдят, че са загубили работата си при кризата, приз 3% предния месец.
 
14% пък казват, че им предстои да загубят работа, при 12% преди месец.
 
Според социолозите в някои случаи безпокойството от загуба на работата вече започва да надделява над безпокойството от заразата. 7% са вече хората, които по свое решение не ходят на работа, при 11% преди месец. 28% пък са сега самокарантиниралите се, при 36% преди месец. Хората са давали повече от един отговор – станали са потърпевши от различни проблеми и са предприемали различни мерки. 
 
Преди месец, 29% се опасяваха, че няма да могат да си плащат кредите. Сега 9% твърдят, че вече са спрели да ги плащат. 5% казват същото за  лизингите.
 
56% още не са усетили ясен план или въобще не са доловили план на държавата за преодоляване на икономическите последици след края на пандемията. 38% вярват много или малко в обратното, а останалите не могат да преценят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


313
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
261
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до момента загиналите са колкото от стандартен грип. ако нещата вървят така едни хора, които са всеки ден телевизиите да всяват истерия и паника, трябва да полежат в затвора.
260
3
 
5
 
! Отговори
Бай Тодор преди 4 години
Това за Българина добре, ама Бай *** ко праи.....
259
2
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Георги А ония, с много мозък ,дето говорят за трупове ,хладилни камиони с трупове , за хладилниците с трупове , чувалите за трупове дето свършили ,за градинките превърнати в морги ,дето пускаха снимки с удавниците от Лампедуза и жертвите на земетресенията ,дето не спазват мерките и умишлено внушават с лъжи страх и неправдоподобни неща на обществото ,с тях ,какво ще правим ? Че то повече са загинали от катастрофи ,отколкото от митичният вирус .
258
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен245Ама ти какво си мислиш ? Че с полицейските блокади ,наречени карантина ,по малко умират в България ли ? С тях или без тях ,и тази година ще сме Първи по смъртност в света .Гарантирано от Сърп и Герб!
257
7
 
6
 
! Отговори
Георги преди 4 години
Смятам,че след 13 май е редно постепенно всички да се върнат по работните места като се запазят мерките за сигурност заедно с носенето на маски и дистанцията при пазаруване и друго естество. Съответно , които има малко мозък в главата ще спазва мерките , за да може икономиката на страната да не търпи толкова много загуби вече.
256
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен "да иде да си нагледа имота" е важно, защото се краде, много се краде, има един такъв контингент, който краде, от българския етнос е, но се научи през годините да лъже, да бие и да краде, а с откраднатото си пазарува втора употреба, но он лайен да е никой да не го разбере, така си мисли де.
255
1
 
19
 
! Отговори
pipo преди 4 години
Тая простотия не знам кога ще свърши, но глада е по-силен от страха и ще отнесе всичко като торнадо. Тия мерки може да си ги прилагат и 100 години, но щом влезе един заразен от чужбина, всичко се връща в изходно положение. Тая карантина стана ясно, че за кратко работи, но в дългосрочен палан не е вариант. Трябва и последния болен на тази планета да се излекува за да я махнат, иначе всичко почва отново.
254
0
 
16
 
! Отговори
do 261 преди 4 години
Хората се заразяват вкъщи (от болен в семейството), в болницата (лекари и болни от други болни), на работа и в градския транспорт. От тези, болничното заразяване и заразяването вкъщи нямат пряко отношение към мерките. Заразяването на работа и в градския транспорт е намалено от мерките. Забележи, че в паркове никой не се заразява и като цяло на открито е трудно да се зарази човек по респираторен път, така че тая мярка е откровено глупава. Неслучайно почти никъде в Европа я няма в такъв вид.
253
16
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Добре де, като всички реват, че мерките продължават дълго защо не се запира народа да поседи 2-3 седмици вщъки, да не кръшка и шикалкави как да иде да си нагледа имота или да иде на софра нейде, та да спаднат новите случаи както вече в други държави и да се отпуснат по-бързо тия строги мерки?
252
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Munchen_DEПредставяи ли си на българското море всеки на 2 метра разстояние?Реалистично ли ти е?
251
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
не знам кой кво одобравя но мега щаба дезинформира сериозно, а правителството си е все толкова некадърно както и преди положението - нямат идея какво да правят, кви мерки да вземат за икномиката, те могат само да крадат
250
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До да,да ама неПо никой закон не могат да спрат български граждани да се върнат в България... Абсолютно никакъв начин няма да ги върнат... Написал си само глупости.
249
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Какво търпение? Нетърпимо е да те затворят в къщи и един преял *** да ти чете конско всеки ден, че и за лека нощ!
248
1
 
17
 
! Отговори
Munchen_DE преди 4 години
До АнонименВ Германия казаха да се забрави за почивки в Ибица, Италия или на другите континенти, никой не е казал обаче, че в самата Германия няма да може да се почива.В Северната провинция Шлезвих Холщайн имаше опит да се ограничи посещението на плажовете от местните, но това падна в съда, след като решиха, че мястото позволява по-голямо разстояние от 2 м между посетителите.Нашите умници ако знаят немски, да четат, стига да знаят къде!!!
247
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 246Всяка република си избира управляващите.
246
0
 
21
 
! Отговори
с горчивина преди 4 години
До Къде са тезиАми например журналистите и водещите по студията са на страната на управляващите много повече от преди 89 и това е доста обидно, опозицията също. Защо по телевизия и радио се позволява да се говорят само "правилните" неща. Всяко различно мислене е недопустимо. Няма ли интелигенция в тази страна и няма ли правда на тая земя.
245
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименДа, трябваше да ги държат по летищата или границите в хотели за 20 дни карантина , да не могат да излизат. А те заразно болни се разхождат насам -натам и хич не им пука.
244
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименДа, много хубаво изчислявате процентите, стига да не си от умрелите- няма проблем!
243
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В другите държава се провежда борба с коронавируса, а в България се провеждат брифинги с участието на една проста Тиква и калинки в униформи около него. Смрад.
242
12
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименИ да одобрявате и да не одобрявате- все едно. Такива са мерките и такива трябва да бъдат в момента. В цял свят са така! Какво мислите, че като се вдигнат мерките и няма да има вирус ли? Пак ще трябва да се пазим и т.н. - много лоша работа.