Кимчи, ваканцувам – 9000 нови думи навлезли в българския език

Около 5000 от тях пък са възникнали през новото хилядолетие
103
Кимчи, ваканцувам – 9000 нови думи навлезли в българския език
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Близо 9000 нови думи и съчетания са навлезли в речта ни от последното десетилетие на 20-и век насам. Около 5000 от тях пък са възникнали през новото хилядолетие, заяви пред „Монитор“ проф. Диана Благоева-Стефанова от Института за български език към БАН.

Тя взема предвид данните от публикуваните до този момент три речника на новите думи - издания от 2001, 2010 и 2021 г.

„Този брой е относителен, защото речниците регистрират само част от събрания нов лексикален материал. Новата лексика е много динамично и неустойчиво явление, далеч не всички нововъзникнали думи и изрази показват тенденции да се установят по-трайно в езика, затова при изготвянето на подобен тип лексикографски справочници винаги се прави подбор“, посочи още проф. Благоева-Стефанова. Тя подчерта, че в случая говорим за  специален жанр лексикографски справочници– речниците на новите думи, а не за общите тълковни речници.

„Тълковният речник включва утвърдена и общоупотребима лексика, а речникът на новите думи, както личи от названието му, съдържа информация за значението и употребата само на най-актуалните лексикални попълнения“, каза още ръководителят на Секцията за българска лексикология и лексикография към института.

За да попадне една дума в речник от такъв тип речник, трябва да отговаря на няколко критерия. Първият е хронологичната новост. Думата трябва да е възникнала в конкретен период, като за изданието на речника от 2021-ва трябва да е от последните 20 години. "За да установим това, използваме големи масиви от дигитализирани текстове и проверяваме дали се срещат употреби на съответната дума в по-ранни периоди. Ако такива употреби липсват, има вероятност думата да е неологизъм“, обясни проф. Благоева-Стефанова.

Друг критерий е думата да означава нещо, което досега не е било познато за нас и не е съществувало в нашия бит. Например някои думи от екзотични езици като „кимчи“ (продукт от традиционната корейска кухня) или „амигуруми“ (вид японско изкуство) означават явления, които са традиционни и отдавна съществуващи в съответното общество, но са нови за нашето общество и българския език. Затова и тези названия са неологизми.

При подбора на думите за речника се взема предвид и тяхната перспективност - дали има тенденции да се утвърдят.

„Такива тенденции показват думите, които са образувани според словообразувателните закони на езика. Малка е вероятността образувания, които противоречат на езиковите норми, какъвто е например нашумелият преди известно време глагол „ваканцувам“, да станат общоупотребими“, уточни експертът.

Преди дадена дума от чужд език да влезе в речника, се прави проверка дали след себе си не води до появата на други. „Преценява се също дали думите, които са заети от други езици, са адаптирани към българската граматична система, дали проявяват словообразувателна активност“, каза проф. Благоева-Стефанова. Тя даде за пример и заемката „инфлуенсър“, около която вече се е оформило словообразувателно поле, в което влизат производни като „инфлуенсърка“, „инфлуенсърство“, „инфлуенсърски“, дори „инфлуенсърче“. "Ако явлението продължи да бъде актуално за нашето общество, то тази дума вероятно ще остане, освен ако не бъде заместена с българско съответствие", допълни ръководителят на Секцията за българска лексикология и лексикография към института.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


103
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
2
 
21
 
! Отговори
:D преди 2 години
Когато група неграмотни (младежи), обикновено от столицата София започнат да използват неправилно (некнижовно) дума, израз, словосъчение и др, обикновено този неграмотна употреба на езика се превръща в норма, а едно хора от БАН, за да им угодят наричат това "развитие на езика" или "поява на нови езикови норми". Това е!
10
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Някой налива нови думи за да издаде после речник и да го продава. Отивам и аз да си измислям някакви нови одиозни думички, мога да измисля нещо за да завърша конклудневната псевдо-констипация.
9
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За истинските езиколози, "инфлуенсър" се замества с "влиятелен човек". Чалга-езиколозите събират жаргона от интернет, от Народното събрание и от журналистите и го слагат и замърсяват с него речника. Защото искат да получат хонорари за "новия" речник. Спрете да замърсявате българския език с жаргон. Направете отделен речник за жаргонните думи в българския език.
8
8
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На неуките бунаци от герб, диалекта влязъл в речниците
7
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да думата крада е заменена с корупция някак по друго звучи *** си е същото
6
3
 
12
 
! Отговори
Георги Илиев Митев преди 2 години
Във боички потопени към властта са устремени . Колко много демагози и добри политолози ! Флюгери и куп пиари и всякакви екземпляри - те привидно са критични с доста интереси лични . Лъха доста песимизъм от техния практицизъм . Няма вече родолюбие има само себелюбие . Автор: Георги Илиев Митев. Трето поколение репресиран. Потърпевш от милицията, военните, военните медици, полицията, медиците, институции и граждани. София (2021).
5
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
БГ езика се превърна в магистрална прос..титутка която прави швирчоци за 5 лв. Толкова извъртени думи ни налазиха че се чудя как ще се разбираме след някоя година. Май ще ни трябва преводач като този дето го рекламират за 500 лева. Македонците ще излезнат прави да не се доверяват на бугарите че и техният вековен език ще го преиначат. Македонците единствени говорят езика на прабългарите. Преди да дойдат комунистите и ние сме говорели като тях. В Брезнишко са си запазили старият език.
4
3
 
10
 
! Отговори
Скоро преди 2 години
Ще престанем да се разбираме.
3
5
 
8
 
! Отговори
. преди 2 години
Кимчито на практика е корейска туршия и е много вкусно и полезно. Дано се наложи наред с нашата туршия! ;)
2
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Калинка и Дженсън обогатиха езика също
1
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
народът турчее с всеки изминал дел. наздраве и само чалга и билетчета!