Най-лошото от инфлацията предстои през следващите три месеца

Цените на храните ще продължат да се покачват, смята Преслав Райков
16 мар 2022 13:20, Анисия Иванова
105
Най-лошото от инфлацията предстои през следващите три месеца
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Продължаващите преговори между Русия и Украйна и поетите ангажименти от ОПЕК за увеличение на добивите са основните причини за спада в цените на петрола под 100 долара на барел. Военните действия в Украйна вече водят до фалити в зърнения бизнес и в следствие цените на храните ще продължат да се покачват в следващите две години. В България правителството създава излишно напрежение с неяснотите около обявените попълвания на държавния резерв, а последните данни за инфлацията все още не включват последиците от войната. Това коментира финансовият анализатор Преслав Райков в ефира на предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.

"Най-лошото за инфлацията предстои през следващите три месеца. За март, април и май ще достигне 12% на годишна база... Дано от министерствата да са заложили този сценарий, за да можем да се справим без последствия в социалната система. Потребителите ще усетят нарастващата инфлация в началото на лятото."

Ситуацията на зърнените пазари и в Черноморския регион е много притеснителна - освен че са големи износители, Русия и Украйна снабдяват ключови пазари в Европа, Близкия Изток, Северна Африка и Азия

"Тези пазари остават в тежък дефицит и започна огромно търсене в Черноморския регион (България, Румъния), за да компенсират."

В Украйна се полагат усилия от всички да се изнесат наличните към момента количества, но има сериозни нарушения в инфраструктурата, а всички износни пристанища на Русия и Украйна са блокирани.

Още по темата
"Много от контрагентите започнаха да обявяват форсмажорни ситуации, за да избегнат фалити, но фалитите са неизбежни. Фалират производители, прекупвачи и търговци на зърно, защото не могат да изнесат стоката."

Производителите в Украйна са поели ангажимент да засеят максимална площ за предстоящата пролетна реколта от пшеница и царевица. В същото време в САЩ, Аржентина, Бразилия и Китай добивите ще пострадат по климатични причини - с около 25 - 30% под средните.

"Пазарът в следващите две години ще бъде много затегнат и цените ще продължават да се покачват", каза Райков.

В момента няма официална забрана за износ на зърно от България, но чрез негласни заповеди за допълнителни митнически проверки, сертификати за качество и експорт, износът се забавя значително, каза Райков.

"Ситуацията с изкупуване на зърно за държавния резерв е напълно резонна, но тя трябва да се случи максимално бързо по максимално ясни правила, за да могат всички производители да знаят какви количества ще бъдат търсени на пазара, на какви цени, какво им остава за износ и как ще се случи този износ."

Пазарът на пшеница, слънчоглед и царевица в България е презадоволен заради огромното производство, което кара производителите да се обръщат към експорт.

"Много от международните купувачи, които търгуват с България и с които има сключени договори, започнаха да си търсят количествата... Създава се излишно напрежение, за което няма логика.", каза гостът. Като особено риск пред България Райков посочи зависимостта на строителния сектор от желязо от Украйна.

"В момента текат предоговорки с гръцки и турски контрагенти за доставка на количества, за да не спират проекти."

Според него България няма да може да си издейства изключения от евентуални санкции срещу вноса на руски енергийни суровини.

При някакви добри новини около преговорите Русия-Украйна петролът ще продължи да се коригира до нива около $90 за Брент, което ще върне и водещата роля на ОПЕК на пазарите. В същото време ще стане известно дали ОПЕК ще успее да увеличи добивите, тъй като продължава да има съмнения дали страните имат достатъчно свободен капацитет.

"Цената на петрола под 100 долара може да се задържи, защото това беше нивото преди конфликта. Стигнахме до това ниво не поради напрежението между Русия и Украйна през последните месеци, а заради затегнатата политика на ОПЕК+, държането на пазара в малък, но постоянен дефицит, и възстановяващите се икономики след Covid. Не мисля, че има фундамент за петрол в нивата $90 - $100, изключвайки геополитическата премия и големия ход на Русия, който обаче е доста тежък срещу самата нея - прекратяването на газовите и петролни продажби."

Подобно спиране на продажбите ще има подобен на вече наложените санкции ефект върху руската икономика, смята Райков. Петролните държави не бързаха с обещанията за увеличения, за да се възползват от повишените цени и да ребалансират пострадалите от Covid бюджети. По индиректен начин, ако увеличат сериозно добивите, страните от ОПЕК могат на практика да санкционират Русия, която остава силно зависима от приходите от продажби на енергийни ресурси, смята Райков.

"Ако цената на петрола се коригира на $60, руснаците ще трябва да го продават на отстъпка... Това ще бъде доста пагубно за тях."

Заради трудното финансиране на покупки от Русия, продажбите на неин петрол в момента са с около $27 - $30 долара по-евтини от Брент.

Шистовите производители в САЩ за момента не се намесват на пазара, защото администрацията на Байдън предпочита да продължи с поетите ангажименти за ВЕИ и декарбонизация на икономиката.

Тази седмица се очаква Федералният резерв в САЩ да покачи лихвите с 0.25% и да даде насока как ще се движи увеличението им през годината.

Инфлацията в САЩ ще подмине 10% - нещо нечувано през последните почти 40 години - и американските потребители започват да усещат много директно ситуацията по джоба си. Пазарът на акции очаквано регистрира големи спадове в първите седмици на конфликта, след което започна пренасочване на активи към ДЦК, които регистрираха силна доходност в САЩ и Европа, коментира анализаторът.

Какви може да са последствията от автосанкциите, които си наложиха големите компании, и какви други рискове стоят пред България може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


105
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
55
2
 
10
 
! Отговори
SHEFA преди 2 години
НЕМА ДА Е ЛЕСНО-СЕГА В АНГЛИЯ БАВНОДЕЙСТВАЩАТА ТОР ЗА ЗЕЛЕНЧУЦИ ОТ 340£ удариЦЕНА ОТ 1200 £ НА ТОН-НО ТАМ ЗАПЛАТИТЕ СА ДРУГИ-НО ТЕ ЩЕ СЕ ОПРАВАТ-КАЖЕТЕ НИЕ КОГА ЩЕ ПОЧНЕМ ДА ЖИВЕЕМ?СЕГА Е ОЦЕЛЯВАНЕ НА ПРЕДЕЛА.
54
7
 
9
 
! Отговори
Да преди 2 години
Защо някои хора пишат какви са били старите цени на тока, храните и желязото преди и сега. Нали искахте Промяна. Промяна има и сега с изключение на опашките при Бойко и Киро. При Бойко опашките бяха на границата с коли за гръцкото мора, а при Киро за олио. Ето, няма Промяна, 1зомбита1, заслужавате си го.
53
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Навремето като ми правиха филия с червен пипер и олио , си мислих че сме бедни .Сега разбирам , че сме били баровци .
52
4
 
7
 
! Отговори
преди 2 години
Това не е спекула.Нека си дадем сметка какво ще се случи при висока инфлация, а тя не е само в Бг,а в цял свят.Дори и държавата да изкупува пшеница в Бг,и да забрани износа(което ще е блокиране на свободната търговия)няма как при висока инфлация,хляб и олио да ги държим на ниски цени.Вие как си мислите се произвежда пшеница и слънчоглед?Трябват торове(които са мн скъпи,а основен производител е Русия,или поне суровините са от там).Почвата се обработва с машини,за които трябва гориво,и т.н.,т.н.
51
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Най-лошото по принцип предстои - примерно безредици и хаос , а може и гражданска войничка накрая ! Докога си мислите , че ще търпим ! Вече става безсмислено да се ходи на работа в БГ !
50
3
 
13
 
! Отговори
Борисчо преди 2 години
Докато хомо-дружината на Кири и Кокори, Лори и оправячът им Румен Спецов са на власт - последиците ще са пагубни за България
49
1
 
8
 
! Отговори
fact преди 2 години
нема кой да ти купува.ти си произвеждай..........
48
2
 
3
 
! Отговори
Alex преди 2 години
Блумберг. Берг. Айсберг. Евреи.
47
22
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Беден = пpocт = русофил. Русофилите имат проблеми с храната, не нормалните българи. Русофилите си отиват на евтинията в Русия, където с минимална заплата могат вече да си купят 1 литър олио от Лидл в София.
46
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бах тез руснаци големи катили ве изкупиха всичката ЕС газ и я източиха. Направо царе ве. Ти верваш ли си или межуушието ти е полирано с незалепващ тефлон?
45
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
От такива ана.л.изатори спекулата в БГ цъвти и вързва! Сега какво е на дневен ред - клечките за зъби, налъмите и джапанките (като транспортно средство в банята), шортите и пижамите или лепилото за ченета??? Паникьорът (на снимката) облечен като младоженец на свадба е супер компетентен;)
44
1
 
9
 
! Отговори
До 60 преди 2 години
Съгласен съм с теб. Това явно е единствената причина да ставаме зависими от други държави на неща, които ние си произвеждаме в предостатъчно количество. По принцип държавата има пълната власт и сила да спре това, но въпросът е дали ще пожелае да положи малко усилия за да го направи.
43
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Арматурата скоро ще се изкупува масово за да се набиват непейски и брюкселски канчета. Всичко е по план график.
42
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
БМВ и Фолксфаген соряха производство, заради липса на доставки на части от Украйна и Русия. Упс санкции за БМВ и Фолксфаген.
41
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Защо се спекулира???? Обяснете ми!!!-----------------------------------------------------------По слухове (които май ще се окажат верни), големите "бизнесмени", които разполагат със зърно, бързат да го продадат навън. Във Варна например, около пристанищата, почти винаги има опашки от тирове. Трябва да се наложи някакъв контрол, количеството, което произвеждаме си е напълно достатъчно за вътрешния пазар, но явно така им е по-изгодно
40
1
 
20
 
! Отговори
тТт преди 2 години
Арматурата за строителството от днес 3.40-3.50 лв/кг от 1.95-2.00 лв. допреди 10-12 дена. 'Ай честитУ ви САМО 3-месечно поскъпване!!!
39
1
 
34
 
! Отговори
Въпрос преди 2 години
Добре де, но защо България трябва да е зависима от зърното на Украйна. Ето един пример: ,,Добивът на пшеница в България надмина 7 милиона тона". Това е заглавие от сайта investor.bg от септември миналата година. Така е и със слънчогледа и производството у нас на олио и т.н.Защо се спекулира???? Обяснете ми!!! Какво ни засяга Украйна по отношение на зърното и реколтата. България си произвежда всичко, дори ток.
38
2
 
11
 
! Отговори
Няма да е преди 2 години
с тази лигава мазно нахилена физиономия,заедно с Кокорчо,пука ли им,дали знаят къде са въобще и как ще им се стовари народната любов
37
9
 
4
 
! Отговори
До 51 преди 2 години
Газта е висока заради руснаците. Те изкупиха немските складове за газ, изпразниха ги и вдигнаха цената на газта. Това е част от войната.Тя е замислена много по-рано. Тези тролски опорки не минават.
36
7
 
17
 
! Отговори
реалист преди 2 години
Това правителство е пагубно з България. Колко по бързо наода осъзнае това, толкова по малки ще са щетие за България.