Зърнопроизводители готови за постонянни протести заради украинското зърно

Загубите им са големи, обсъждат се блокади по границите
17 апр 2023 21:22, Красимир Ангелов
186

България обмисля забрана на вноса на украинско зърно, като целта е да се успокоят производителите и да се подпомогне бранша.

Към март 2023 г. по данни на Европейския съвет, са изнесени над 23 милиона тона зърно, и други хранителни продукти от Украйна. Почти 49% от товара са били царевица. Следва пшеницата, от която 28% е изнесена и 11% са слънчогледови продукти. От тази продукция у нас са внесени близо 640 хиляди тона украинско зърно до март месец, сочат данните на Агенция "Митници".

Още по темата
Според информацията на Министерството на земеделието, безмитният украински внос е довел до над два пъти спад в изкупните цени на слънчогледа у нас и над 30% по-ниски ценови нива при пшеницата. През последните 8 месеца най-голям е делът на внесения украински слънчоглед над 610 хиляди тона, следван от над 16 000 тона царевица.

Най-малък е делът на внесената украинска пшеница у нас - малко над 14 000 тона.

Внос на зърно у нас има и от трети страни, като за този период допълнително на нашия пазар са влезли още над 24 000 тона пшеница, царевица и слънчоглед. Тези цифри мотивират българските власти да обмислят забрана за внос на украинско зърно. Това вече направиха Полша и Унгария, а днес такава мярка обяви и Словакия. Предстои предложението на земеделското министерство да бъде представено и обсъдено с президента и министъра на икономиката.

Български зърнопроизводители са притеснени от сериозни загуби. Готвят протести, ако служебното правителство не вземе мерки. Георги Милев е зърнопроизводител от Плевен и заместник-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Фирмата му произвежда пшеница, ечемик, царевица и слънчоглед. За последната година търпи загуба за 200 хил. лв.

"Ако трябва да говорим за колеги, при тях загубите са много мащабни. Има колеги, които не са продали и едно зърно от миналогодишната реколта. Говоря за пшеница, царевица и слънчоглед", каза Милев.

Проблемът на българските земеделци започна от забраната за износ, заради взето решение на правителството на Кирил Петков. Това беше в следствие на решение на Европейската комисия от март миналата година да създаде "коридори на солидарността" в помощ на износа на стоки от Украйна.

"Ние очакваме от служебното правителство да продължи да изпълнява ангажиментите, които пое към нас и да се борим с чиновниците в Брюксел това нещо да има поне някакъв регламент и да не се получава този дъмпинг на пазара. Ние реално не може да намерим пазар, да не говорим за вътрешен пазар", обясни още Милев.

Ако не се предприемат мерки, Георги очаква загуби за бизнеса си с до 40%.

"Ние сме готови за постоянни протести и за постоянно затваряне на границите, ако европейските чиновници неглижират нашите искания", категоричен е зърнопроизводителят.

Вижте повече в репортажа на телевизия Bulgaria ON AIR

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


186
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
5
 
22
 
! Отговори
anonimen преди 1 година
Виждате ли защо хората имат пари? Щото протестират с цената на всичко да си имат печалбите, следващият Майбах са си харесали. И строителите са същите, абе всяка трета кола в София е някакъв скъп джип, аз не проумявам откъде тия пари. Но като знам, че купуват мляко за 1 лев, а кашкавалът е 25 лв...
19
5
 
27
 
! Отговори
Алекс преди 1 година
Родните зърнари се наиграха.Не си продадоха житото навреме в очакване на спекулативни печалби,Е, не стана.Случва се понякога на баш тарикатите.
18
6
 
13
 
! Отговори
Жиката преди 1 година
Леля Урсула дава,пак тя взема.Ни са тръшкайте така е в колониите.
17
14
 
8
 
! Отговори
mn преди 1 година
Според вас зърнопроизводителите и техните семейства и работници дали ще гласуват за Кирчо ***, който така ги е накиснал, за да се подмаже на Европа?
16
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А кога мислят да работят?
15
12
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако не е украинското зърно сега един хляб щеше да е 6 лв
14
5
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А като се спре този внос на украинско зърно и вдигнете цената на хляба, тогава кво да ви прайм питам аз?
13
7
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Имало забрана за износ на зърно още от Кирил Петков. Зърнопроизводители, хайде малко по-полека с манипулациите. Ако има писмен официален документ за такова решение от Министерския съвет, тогава съм съгласен. Но никой досега не се е позовал на такъв документ.
12
8
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Гадни зърнопроизводителите да си намерят скъп пазар и там да си пласират житото не им изнася защото Украйна го продава на половин цена" - е да, ама Украйна продават на половин цена защото използват евтини китайски торове, които са забранени за използване в ЕС, ако ни разрешат да използваме китайските торове украинското зърно става на същата цена като нашата. Проблема не е във вноса, а в безсмислените стандарти, поставени ни, за да облагодателстваме разни руски производители на торове.
11
3
 
25
 
! Отговори
Бгг преди 1 година
Как се получава, субсидираните ни производители да имат по висока цена от несубсидираните укри ??? Нещо в тоя ЕС ли куца ??? Защото проблема е и в други страни. Ако проблема е в големите заплати на заетите в сектора, то ние в България сме с най-мизерните заплати и пак произвеждаме по скъпо зърно (макар и субсидирано ).
10
7
 
15
 
! Отговори
гаден народ преди 1 година
Гадни зърнопроизводителите да си намерят скъп пазар и там да си пласират житото не им изнася защото Украйна го продава на половин цена с нашите свикнаха да скубят народа и сега почнаха да плуюат по украйското зърно че небило Добро сякаш нашето е по качествено щом Европа е решила край иначе ако мънкате ще ви спорът субсидиите и тога ще ядете на коча ташака вие май още не разбрахте че не можете да решите вместо Европа кой сте вие един европейски робски народ още ли не го разбрахте и хляба е в тях
9
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Добре де... ЕС защо поставят условия относно торовете на производителите в ЕС, което вдига цената на производство, а позволяват внос от държави, които не покриват изискванията за торове на ЕС? Не е редно, смешно е.
8
12
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всъщност, който взе да вкарва украинско зърно в България, Кирил Петков!
7
8
 
5
 
! Отговори
Даа преди 1 година
Очаквайте олиото отново на 7 лв и хляба на 2.
6
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще се наложи да преглътнете горчивия хап алчни спекуланти, миналата година 1кг брашно за козунак 86 ст. с ДДС, тази година 1.60 без ДДС а на пазара има в пъти повече зърно и брашно.
5
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Забрана за вноса на украинско зърно е добре да се въведе,но въпреки това,тая мярка не може да компенсира разликата в цените на зърното от около 150 лева на тон,цена на вашето и цена на предлаганото в Европа!
4
17
 
12
 
! Отговори
Само да вметна преди 1 година
Българина трябва да знае едно! България си има своята Житница,за производство на хлебна пшеница! България много рядко е внасяла пшеница поради сушеви години! И кое налага в момента,да се внася " Украинска пшеница" Заразена ,понеже е "расла" на Военен полигон,какъвто е Украйна от повече от година време! ЕС ,Корумпиран,извива ръцете на държавите които Граничар с Украйна,да " внасят " Украинска пшеница?? И при положение,че Украйна,не е член на ЕС! Това зърно е заразено и обърква пазара в България!
3
12
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Зърното от Украйна да го пращат на западните приятели от западна Европа там има повече хора които са по гладни от нас!!!
2
5
 
30
 
! Отговори
Ало преди 1 година
Искате картел и високи цени. Кого заблуждава тоя спекулант.Вноса трябва да си продължи свободно и отвсякъде.
1
4
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пълначите на Чекмеджето няма ли да изкарат Бентлитата?