Мляко, масло, ориз - по-евтини ли са храните в България или в Германия?

Защо цените продължават да са високи?
17 юни 2023 09:47, Елка Василева
146
Мляко, масло, ориз - по-евтини ли са храните в България или в Германия?
Снимка: архив, БГНЕС

Мляко, масло, ориз - тези стоки са по-скъпи в България, отколкото в Германия. Какво показва сравнението за други основни продукти от потребителската кошница между България, Германия и Великобритания, пише Дойче веле.

Сравнение между цените на 23 потребителски стоки в Германия, Испания, Италия, Франция, Нидерландия и Великобритания показва, че германските потребители плащат най-ниски цени. Проучването е направено от британската обществена медия Би Би Си. Според него във Франция цените са най-високи.

Още по темата
Статистическият институт, подготвил проучването, събира в потребителска кошница 23 основни продукта, както хранителни, така и паста за зъби, перилни препарати, тоалетна хартия и други. Изчисленията показват, че кошницата струва 55 евро в Германия, 60 евро във Великобритания и 79 евро във Франция.

Сред отделните хранителни продукти, чиито цени са сравнени, са прясно и кисело мляко, консервирана риба, бебешка храна, захар и храна за домашни любимци. Всички тези продукти са сравнително евтини в Германия. Във Великобритания пък са най-евтини памперсите, замразените пици и оризът, посочва проучването на Би Би Си.

Какво е положението в България?

От продуктите, включени в проучването на британската медия, киселото мляко е по-евтино в България - 0,71 евро, отколкото във Великобритания (1,58 евро) и Германия (0,91 евро).

България е с по-високи цени на маслото и ориза - съответно 3,56 евро и 2,19 евро. Тези два продукта във Великобритания струват съответно 2,86 и 1,47 евро, а в Германия - 2,15 и 1,93 евро.

Олиото в България също в момента е на по-ниска цена (2,10 евро), отколкото в Германия (3,62 евро) и Великобритания (4,12 евро).

Прясното мляко пък в момента е на цена от 1,78 евро. Този продукт е по-скъп във Великобритания (1,81 евро), но по-евтин в Германия - 1,24 евро. Данните за България са от информационния сайт за представяне на цените на основни хранителни продукти на Министерството на икономиката.

Конкуренцията и регулациите са определящи за цените

Как се определят цените? Експертите смятат, че конкуренцията е особено важен фактор, пише АРД. В Германия супермаркетите, които предлагат промоции, намаления и имат собствено производство, което се продава на по-ниска цена, привличат голяма част от клиентите. Това оказва и ефект върху цялостното състояние на пазара.

Политиката също играе роля, отбелязва германската обществено-правна медия. Влиянието, което се оказва на ценообразуването посредством данъци, субсидии и регулации от държавата, има голямо значение. Във Франция например по-голямата защита за производителите води до повишаване на цените, обясняват експерти.

Във Великобритания цените на храните са се повишили с 19% на годишна база. В еврозоната и Германия цените също продължават да растат, макар и с по-бавни темпове, пише АРД. Инфлацията на хранителните продукти в Германия за май месец е 14,9%. В еврозоната ситуацията е подобна - с 13,4% средно повишение в сравнение със същия месец през миналата година.

В България по данни на НСИ годишната инфлация е 10,1%, а в цените през май има минимално понижение в сравнение с тези през април - с 0,1 на сто.

Защо цените продължават да са високи?

От месеци цените на храните в световен мащаб спадат, както показва индексът на цената на храните на Организацията за прехрана и земеделие, обяснява АРД. Тогава защо цените на храните продължават да растат за потребителите?

"Няколко фактора играят роля за повишаването на цените, включително по-високите разходи за енергия, скритото увеличение на цените, както и трудната международна политическа ситуация и недостигът на работна ръка", обясняват от германската служба за защита на потребителите. Но някои цени на хранителните продукти не са нито оправдани, нито разбираеми. Затова институциите и регулаторите трябва да следят за спекулации.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


146
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
85
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
До Анонимен Включи и външния дълг. Германия живее с огромни заеми тегли постоянно.
84
3
 
6
 
! Отговори
ПАЗАРУВАМ В ТУРЦИЯ преди 10 месеца
фанелки с къс ръкав 2 за 10лв.
83
0
 
2
 
! Отговори
до 18 преди 10 месеца
До До 8 и същата тази касиерка в Лидл българия взема доста повече от 1100 обаче на ден,смятай
82
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
До Анонимен Еврото е $ зад него стои $.
81
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Това проучване е неправилно защото не се казва колко струва спрямо месечната заплата. А при нас заплатите са най-ниски и съответно стоките ни струват много повече като разход от заплатата.
80
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Какво е положението в България? - Трагедия!
79
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Ако става въпрос за КИЛОГРАМ - 0,71евро ми се струва непостижимо ниска цена за България. Последно 70стотинки за кофичка платих преди доста време
78
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
До еврозони"като Германия спре да печати $" - Не знаех, че германия печатала долари.
77
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Чакай сега да видим - Цената на тока в Гемрния е пъти по-скъпа. Газ нямат. Метали нямат. Команиите се изнасят. В Холандия масово ще закриват агрокултурата си ...
76
2
 
3
 
! Отговори
еврозони преди 10 месеца
Кой казва че Германия и България са едно. Това което е изгодно на Германия не винаги е изгодно за България. Две държави с разлини нива на икономики, население и др. и като Германия спре да печати $ напр. заради инфлация, България и Гърция ще фалира.
75
3
 
2
 
! Отговори
DW =WC преди 10 месеца
и вони!
74
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Олиото стигна 7 лева и хората побенсяха. Не го забравяите!
73
3
 
7
 
! Отговори
ПАЗАРУВАМ В ТУРЦИЯ преди 10 месеца
К. МЛЯКО кофичка 0.500 - 0.65ст, кашкавал 12лв за килограм.
72
5
 
10
 
! Отговори
Бонго Бонго преди 10 месеца
Понеже съм в Германия и немога да пратя снимки за да ви докажа, че тука е по ефтино от България. Не само млякото маслото и ориза , ами всичко за ядене.В България е в пъти по скъпо.Белината е 1 евро в Германия а в България е 7 лева!!!!!!! Нес кафе Голд в буркан е 5-7 евро ,в Бг е 18 лева. Листерин в Г-я е 3-4 евро ,а в България е 17 лева.Млякото 2.20 Л 1 евро и 20 цента , а в България е 4 лева за 1 Л , къде е по скъпо? Кво се правите на улави???? И ако ви каже, че същите цени са и в Англия и
71
3
 
1
 
! Отговори
Споко преди 10 месеца
Споко, ЕС има технологии, ще си измисли некакъв нов модел да си развива икономиката без суривини и без енергия само с нови технологии и всичко ще се оправи.
70
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Колко повече намалява население на бг толко ще е по-скъпо. Защото няма кой да произецда и се внася на дребно. Дори ВИК ще трябва да фалира.
69
1
 
3
 
! Отговори
насекоми и ГМО преди 10 месеца
Бъдещето на ЕС. Европейската комисия планира да облекчи нормите за генно модифицираните храни. В бъдеще много генно модифицирани храни (ГМО) ще може да се продават в Европейския съюз без етикетите на продуктите в супермаркетите да съдържат информация за това. ЕС - беден като мишка, няма нито суровини, нито енергия, нито земеделски земи да изхрани населението си. Очертава се мрачнпо бъдещо за "добре уредената градина", защото добре уредена градина без роби и слуги няма, без роби скоро се превръща в дива джунгла.
68
5
 
9
 
! Отговори
ЕС е енергийно беден преди 10 месеца
Итова повлича цените на всичко! Бедноста расте в ЕС..на всичко отгорев бъдещевсички пари щеотиват за бюджетана Нато, въоражаване и покупки насамолети и оръжие от САЩ! САЩ ще ни държат в постоянна война, зависимост, енергийна бедност и санкции! Невиждам добро бъдеще законтинета..
67
2
 
2
 
! Отговори
ЕС Е преди 10 месеца
ИЗГОРЯЛ ХАРМАН
66
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
България, страната на корупцията и картелна спекула.