Галъп: Българинът не вярва на НЗОК и масово пропуска профилактични прегледи

Голям е делът на хората, които не са наясно с полагащото се според здравната вноска
13 дек 2023 13:38, Анисия Иванова
87
Галъп: Българинът не вярва на НЗОК и масово пропуска профилактични прегледи
Снимка: Галъп

Тревога по отношение на модела на финансиране на здравеопазването. Ниско доверие в здравната каса. Осезаеми дялове на смущаващи финансови практики в здравеопазването. Значими дялове на хора, които не са наясно с полагащото се според здравната вноска, както и на пропускащи профилактични прегледи. Това са част от изводите от специално изследване на „Галъп интернешънъл болкан“ за "Здравен барометър".

То е проведено е между 7 и 14 ноември сред 806 пълнолетни българи чрез пряко лично интервю с таблети. „Здравен барометър“ е гражданска инициатива за периодично наблюдение, анализ и оценка на състоянието, развитието, ефективността и устойчивостта на системата на здравеопазване в България. Проектът се осъществява от екипа на Центъра за правни инициативи, подпомаган от здравни експерти, юристи и икономисти.

37,3% от внасящите здравни осигуровки у нас ги намират за високи, при 42,5% определящи ги като нормални и 3,8% - като ниски. Разбираемо, хората с по-високи доходи в по-голяма степен намират размера за нормален. Резултатите са очаквани на фона на общите нива на недоволство, но над една трета намиращи вноската за здраве за висока е индиректен индикатор и за недоверието в модела на финансиране у нас. Това се потвърждава и от декларираната готовност за плащане повече – ако това ще осигури по-добра здравна услуга, само 38,3% от работещите са готови, като сред тях преобладават основно респонденти с по-високи доходи. 50,9% от запитаните не засвидетелстват такава готовност. Останалите не могат да отговорят.

А знаят ли здравноосигурените в пълнолетна възраст какво им се полага?

53,0% от тях твърдят така, но има и 37,6% които признават, че не знаят. Прави впечатление, че сред определящите се като запознати в най-голяма степен се открояват хората в по-активен начин на живот и по-добри перспективи за неговото качество. Само 20,2% пък признават, че не знаят какъв е размерът на здравната осигуровка, която плащат, като най-висок е този дял сред най-младите участници в проучването. 71,5% свидетелстват, че знаят този размер. Така, размерът се оказва доста по-познат от съдържанието.

42,1% от осигурените лица у нас признават, че пропускат профилактични прегледи, които им се полагат. Оказва се, че мъжете в по-голяма степен са склонни да пропускат прегледи за профилактика. Крехко декларативно мнозинство от 50,6% все пак твърдят обратното. Може само да се предполага нивото на искреност. 70,7% от здравноосигурените не плащат сами профилактични прегледи, при 24,2% които го правят. 45,5% от наетите лица твърдят, че ходят на профилактични прегледи, които работодателят им организира. 49,9% не го правят или не разполагат с такава възможност. 

Мнозинство от 56,2% от осигурените споделя, че в последните три години например не му се е случвало да потърси контакт директно със специалист, без личен лекар. И ако този показател зависи и от здравния статус, то доверието към личния лекар зависи и от самия пациентски избор и е огромно на фона на различни познати стойности у нас – 75,2% от осигурените пациенти в пълнолетна възраст казват, че имат доверие на личния си лекар.

За сравнение, доверието в Националната здравноосигурителна каса е 29,3%, при недоверие от 53,6%. Потвърждава се правилото в социологията за повече позитивно отношение към личните измерения на въпросите, и повече инерционен скептицизъм към обществените.

На въпрос - кое е най-добре: лични вноски или солидарно осигуряване, естествените настроения клонят ясно към личното – в 60,2% от отговорите на всички респонденти, срещу 19,6% съгласни със солидарния принцип и 20,2% неуспяващи да определят. Прави впечатление, че най-възрастните респонденти реагират най-отворено към солидарния модел.

Примерът на личното се усеща и в огромното мнозинство, доверяващи си на личен контакт и/или връзки при посещение на лекар (69,6% от осигурените). Разбира се, по отношение на здравеопазването тези нива на търсене на личното са очаквани. Те показват и къде е едно от потенциалните „тесни места“ в системата – личното отношение.

Обратната страна на личното и зависимото от връзки са нерегламентираното и рушветът. 15,7% от всички респонденти в изследването твърдят, че в последните няколко години им се е случвало да им поискат рушвет. 19,4% казват, че им се е наложило да платят в болницата нещо, което намират за излишно. 9% свидетелстват лично за практика в болниците да се пише нещо, а да се прави друго, т.е. когато се стигне и до откровеност от страна на самия пациент, нивата на откровеност взаимно спадат. Посочените няколко дяла са и косвен индикатор за нивата на смущаващи финансови практики спрямо пациенти в последните няколко години.   

Данните са на "Галъп интернешънъл болкан“, финансирано от "Здравен барометър". Изследването е проведено между 7 и 14 ноември 2023 г. сред 806 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 55 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


87
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Е какво доверие на здравната каса да имам като все като трябва да ида за нещо се почва - отиди до личния за направление, отиди до 5709 кабинета за преглед и тогава ела за това за което по начало ти сам си знаеше, че трябва да дойдеш. А сега плати 60лв за първичен преглед и по 40лв всеки път след това. Е за чий ми е тая каса? Вместо това боли ме крак отивам на ортопед и си плащам 60лв за преглед и 25лв за снимката и ми назначават лечение след 50мин. Пестя дни мъки и стотици левове!
32
3
 
2
 
! Отговори
до 30 преди 4 месеца
Ти трябва да го търсиш. Твое задължение е. Вземаш си час, дава ти бележката, отиваш в лабораторията и за половин час си готов. Все някой друг ви е изцапал гащите отвътре.
31
0
 
5
 
! Отговори
Кинка преди 4 месеца
Българинът днес не вярва вече на никого!Не вярва дори и на себе си, на средния си пръст,на долната или на онази си работа,даже и на комшийката от първия етаж,няма партер!Станахме стадо от безверници! Вярваме на кристалния звън на чашите, на грохота от планините,ще вали, и на детското,добре мамо,слушам тате!
30
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
За две години близо 40 хиляди починаха от Ковид официално, а според статистиката над 80 хиляди, а българинът все още се инати да приеме действителността. Мой познат загуби брат си на 45 години от Ковид, след като и двамата се скъсваха да публикуват глупостите на Мангъров и разни други антиваксъри. Когато се случи трагедията - "ама те докторите го изпуснаха".
29
0
 
6
 
! Отговори
силно замислЕна преди 4 месеца
Как да вЕрва, като хем плаща осигуровки/който плаща/, хем при нужда е дранЬе?!
28
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
От както се помня личния никога не ме е търсил за профилактичен преглед.
27
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Т.Живков Много ги даразни комунистическите соцфосили, че българите имат силно развито чувство за благотворителност. И капачки, и Българската коледа, и Дарение за живот и какво ли не благотворитени кампании, в които българи помагат на българи, но тъй като руските наколенки не са българи, стоят отстрани и злобно коментират такива кампании.
26
1
 
3
 
! Отговори
Аз съм българче... преди 4 месеца
обичам да съм контра тук на всички.
25
0
 
8
 
! Отговори
Т.Живков преди 4 месеца
Събирате ли капачки ?!
24
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До АБЕЕ Още ли тънете в невежество, дори след всичко което се случи след Ковида? Или измрелите хора при неваксинираните и най-застрашените с нищо не промениха "вярата" ви в конспирациите? Последно, кои ваксини бяха "добрите" и кои "лошите" и т.н. Чак е смешно да се чете, защото веднага си личи кои живеете в "руский мир". Социалистичското "образование" е по-скоро образУвание.
23
0
 
5
 
! Отговори
Цената на 1 живот ?! преди 4 месеца
Виждам многото некролози и на млади хора дори... Господ да пази!
22
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Последният път като трябваше да отида на преглед, бях махмурлия от купон предната вечер. Сигърно щях да превъртя километража на уредите на докторите.
21
1
 
10
 
! Отговори
Българинът не преди 4 месеца
вярва на институциите като цяло. Нито на съда, нито на политиците, нито на лекарите, нито на медиите, защото всичките изброени сякаш активно работят срещу т.н. "обикновен гражданин". На какво основание да вярва на НЗОК?
20
10
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Средна продължителност на живота при мъжете в България - 69 години. В Швейцария и Люксембург - 81 години. Явно от много акъл ние живеем с 12 години по-малко. Ама нали не се "излъгахме" да се ваксинираме.
19
2
 
1
 
! Отговори
АБЕЕ преди 4 месеца
До АнонименПровалът си ти,рикошет от 4и кия.Такива като теб паразитират на гърба на другите.
18
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Затова българите *** като пилци. Заради бай-ганьовския синдром да са контра на всеки и на всичко!
17
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До АБЕЕ Ти си живо доказателство за провала на образованието в България. Я се ощипи да видиш дали си истински.
16
4
 
4
 
! Отговори
АБЕЕ преди 4 месеца
повервАхме им за к0фида.И ко стана?Излъгаха ли ни?За всяко едно нещо?Що не повярваха на Мангъров,а излезе прав човека?Щото явно някой лъжеше.За внезапната смърт на хиляди факсани,няма проблем,пак ни излъгаха,не е от течностите.Е накарайте хора да ви вярват бе,6арлатани!
15
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Абе ако истървеш да хванеш нещо лошо навреме, никаква Турция няма да ти помогне. От акъла си страдаме.
14
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Всичко идва от хората. Политиците също са от хората, вие ги избирате. Не са извънземни. Каквито хората - такава държавата. Дори и да дойде тука някой свясен, не ни е по аршина. Много 'западен" ни се вижда.Не го харесваме, защото не е като нас и се чудим как да го съборим. А не ни идва на акъла, че всъщност така се самонаказваме.