За несвободата в човешко лице: Дестинация Болоня

Как се стеснява усещането за свобода в един град от свободния свят
12 яну 2024 15:22, Екип на Dnes.bg
60
За несвободата в човешко лице: Дестинация Болоня
Снимка: авторът

Свободата на словото, придвижването, творчеството, вероизповеданието, политическият плурализъм и пазарът в ЕС се възприемат за най-висша хуманна ценност. Разбирането за такъв тип свобода е аксиома, пронизваща социалните и политическите системи на страните от общността, която се имплантира в съзнанието на милиони хора. Свободата да говориш, да пишеш и да пътуваш, да работиш каквото желаеш, да се молиш и да симпатизираш на когото искаш, да търгуваш и да пазаруваш привидно изглежда възможна...

Обективната реалност обаче подсказва, че тя е привилегия на малцинството, докато за мнозинството същата тази свобода е само блян: свободата на разполагащия със знанието срещу невежия и неграмотния; свободата на можещия да се лекува или изучи срещу отчаянието на неможещия да си го позволи; свободата на богатия срещу бедния и нищия; свободата на овластения срещу безпомощния и дискриминирания. От гледна точка на формалното и субективното ѝ проявление неолибералната днес интерпретация на свободата създава заслепително заблуждение за естествения характер на неравенството в нейното придобиване.

Синдромът на тази относителност за свобода намира реално изражение в контраста на урбанизираната среда, където социалните противоречия са най-силно изразени. Масова практика днес например е да си свободен да останеш неграмотен – хиляди деца, особено от ромски произход, всяка година напускат училище. Свободен си да проституираш – хиляди български момичета всяка година са икономически принудени да станат проститутки в Гърция, Кипър, Италия, Испания, Германия… Свободен си да бъдеш просяк или клошар – хиляди хора всяка година остават без работа, без дом и без семейство. Подобно изпадане в социалната йерархия по обективни или субективни причини е съпътствано от разпространение на несвободата. Тя спъва възможностите на хората да развиват своите способности, слагайки трайни „окови“ на усещането, че са свободни. С увеличаване на социалното неравенство и мултиплицирането на неграмотност, опростачване и оскотяване на хората се разширява и утежнява проблемът с разпространението на несвободата в нашия декларативно дефиниран свободен свят.

Възможността да пътуваме свободно и да черпим опит от „проспериращия“ Запад ме провокира да пресъздам картината на несвобода в един от най-развитите градове на италианския север – Болоня, който посетих наскоро. Този град, установил се като флагман на академизма (с най-стария университет в Европа) и средоточие на развита автомобилна индустрия, изтънчена гастрономия, влиятелна издателска дейност и разбира се на туризъм, се е превърнал в питателна среда за разпространение и на несвободата. Става дума за „армия“ от бездомници, които обитават историческия му център и чиято свобода се свежда до няколко квадратни метра върху някоя от стотиците веранди (portici). Последните, заради които Болоня е със статут на „град на изкуството“ и е включен в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, са превърнати в пешеходни зони. Верандите са градските тротоари под свод в приземните площи на ренесансови сгради, чиято дължина надхвърля 60 км. Туристическото им очарование заедно с ширещата се по тях човешка нищета съжителстват на всяка улица, на всеки ъгъл...

Мечтите за по-добър живот и стремежът към благополучие подтикват хиляди чужденци и италианци от юга на страната да търсят щастието си в Болоня. Свободата на мигриране дава това право на всеки, но малцина са онези, които постигат някакъв, дори частичен, успех от смяната на местоживеенето си. Болшинството пришълци, макар някои от тях носители на таланти и с високо образование, изпадат в социалната йерархия и се маргинализират поради простата причина, че е вероятностно невъзможно всички да успеят. Свободата на избор в повечето случаи се свежда до неквалифицирана работа на миячи, чистачи, амбулантни търговци и разносвачи на храна, от отказа на които до скитничество по улиците има само малка крачка. Поради това съображение у нас през социализма не се допускаше свободното преместване на хора от селата в градовете и столицата, а само в случаи на оправдана потребност със задължително изкачване в социалната йерархия. Например от беден селянин да се издигнеш до промишлен работник, учител, лекар, държавен чиновник и т.н., което оправдава мигрирането. Нерегламентираната свобода на преместване в градовете като центрове на социалния и икономическия живот стимулира „периферизацията“ им, за която още преди 150 години е писал Маркс. В териториален план този проблем рецидивира в гетоизиране на градското пространство, „раждайки“ периферия в центъра. Но в Болоня, заради концентрацията на несвобода в историческото ядро, периферията се е имплантирала в същинския градски център.

Социалната солидарност присъства в институционална форма. Болоня е единственият голям италиански град с действаща обществена служба за обгрижване на бездомните. Но изградените спални общежития са крайно недостатъчни, за да приемат хилядите без дом, а за туширане на надвисналата върху тях несвобода не може да става и дума. За да прояви съпричастност, през зимата на 2022 г., самият кмет на града прекарва една нощ навън върху веранда с клошари. Ефектът от подобна инициатива естествено е повече личностен PR, отколкото ангажиране на градската общественост с проблема с оскотяващите хора.

Равнодушието и безразличието към бездомните, лъхащо и от местни, и от туристи, е пряко доказателство за формирано ирационално общество. Много от клошарите са деца и юноши, легнали върху одеяла и картони, прегърнали улично коте, чакащи с отчаяние да им подхвърлят нещо... Те нямат свободата да живеят в собствен дом, защото са на социалното дъно. Нямат свободата да учат, да облекат чисти дрехи; нямат свободата даже да работят при нерегламентирани условия на труд, защото са дискриминирани. Социалната им маргинализация създава застрашителни проблеми в обществената среда на града, клонящи към фашизоидна деградация. Заради страха от разпространение на болести и престъпност например собствениците на имоти променят отношението си към чужденците. Това създава затруднения за студентите, които не могат да си наемат квартири в Болоня, защото те „не се отдават на чужденци“, особено пък на „чернокожи“. Претекстът само на тези факти свидетелства за трайно деформирана обществена среда, в която ограничените правомощия на държавата отприщват социална дерегулация с постоянно увеличаващ се дял на несвободата в нея.

Позитивното разбиране за свобода означава всеки да получава равни шансове за развитие и реализация, както и равен достъп до благата на съвременната цивилизация – наука, образование, здравеопазване, култура, технологии... Ценност, залегнала в развитието на бившите социалистически страни. В едно дълбоко несправедливо в разпределението на материалното богатство общество, каквото е днес неолибералното западно, се произвежда растящо социално неравенство, блокиращо възможностите за свободен избор. Отчуждението, неприкритото дискриминиране, безразличието към бездомните многократно стесняват усещането за свобода на хора в един град от свободния свят, в който всичко за тях е затворено. На изписан графит по една от улиците прочетох: „A Bologna solo portici aperti“ (В Болоня са отворени само верандите)...

Автор: Вилиян Кръстев, доктор на науките, специалист по обществена география и геополитика, доцент в Икономическия университет във Варна

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


60
Още по темата: ИталияБолонясвобода
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Какви хора очакваме да научат децата ни на нещо смислено... Срамота. Да се пенсионира и да не говори повече.
17
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
По - изкуствен и ненужен текст скоро не бях чел.
16
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Дали ще доживея някой ден да прочета статия от вестник в Уганда или Либерия как някой онеправдан норвежец спи под мостовете в Кампала или Монровия и никой не се погрижва за човека. Не му дава работа и жилище, не може да се възползва от щедрите им социални системи, което е възмутително. Статията надълго и широко да отразява проблемите с миграцията на белите европейци към Африка и сегрегацията, с която се сблъскват.
15
0
 
12
 
! Отговори
Milka преди 4 месеца
Господин доктор на науките май вижда само повърхността на нещата, а изглежда не му е ясно, че за много хора клошарството е начин на живот, който те са си избрали. Точно както в Китай милиони младежи предпочитат да си лежат без да работят, вероятно защото нямат желание да полагат усилия. А в Болоня такива хора се стичат и са в туристическия център, точно защото разчитат на добри приходи от просия в този туристически град. Да живееш от просия, това също е въпрос на избор и на свобода
14
0
 
7
 
! Отговори
Гледна точка преди 4 месеца
Само искам да спомена, че решението на някой да е бездомен, да проси по улиците, е въпрос на ЛИЧЕН ИЗБОР, а не по стечение на обстоятелствата. Работа има за всички, стига човек да иска да работи. Ако наемите са скъпи могат съвсем спокойно двама-трима души да си наемат заедно жилище.
13
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Пълна простотия. Едно време не е имало жрици, бездомни, бедни ли? Били са в пъти повече и този стар марксист изкривява свободата дори и на тези хора. В края на краищата в днешно време ромите никой не ги спира да се изучат до докторант даже ако искат и да работят и да изкарват честно пари. Просто те не искат. Искат лесното. Социализъм. Другите да ги издържат с помощи и т.н.
12
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
По времето на Борджиите са били по-свободни. Факт.
11
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Уж автор, пък работи екип, или отбор. Свободни сме да тълкуваме!
10
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Смятайте този колко тежки изпити е имал едно време по политиконимика на социализма. Според мен, на сън да го бутнеш, може да ти изрецитира какво пише в трета глава на Капитала на Маркс. Чете Ленин в оригинал. С две думи, другари, Западът умира. Половината Африка се е запътила натам, но сега спи на улицата, защото италианците не дават и евро социал. Време е трудещите се африканци и афганистанци да се насочат към братска Русия, където веднага ще усетят силата на зрелия социализъм.
9
2
 
10
 
! Отговори
След толкова преди 4 месеца
бълване на либеpаcтcка пропаганда по цял ден, просто ви се чудя как сте се изпуснали да публикувате подобна статия? В редакцията как сте със свободата на словото? И вие страдате от наложения модел, не разбирам защо го обслужвате толкова грижливо и прилежно. Къде са ви журналистическите разследвания? Вие истината ли търсите или просто припявате за фон?
8
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Ех, Вилиянеее, побайтошововреме беше най-убаво нали!! Гледай прогнилия запад как се е напълнил с бездомници. Пълен упадък! А в Северна Корея, Куба и Венецуела грам клошар не можеш да видиш. Всичкото алахакбаровец и антрацит натам бяга, не към умиращия Запад.
7
5
 
10
 
! Отговори
Факт преди 4 месеца
Нито свобода на словото нито свободен пазар има вече в ЕС,всичко е в миналото,ЕС върви към СССР.
6
8
 
19
 
! Отговори
Социаглиcт преди 4 месеца
Някой май го е налегнала носталгия по социализма! Да оди да се лекува в Русия!
5
4
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Аз ако бях написал нещо подобно, щеше да ме е срам да се подпиша отдолу, че съм икономист, камо ли преподавател. Този човечец очевидно е твърдо убеден в несломимата сила на социализма. И аз съм бил в Италия и на други места и съм ги виждал тези по кашоните. И те нямат нищо общо с италианци. И сега този пишман икономист иска да ни обясни колко са отвратителни италианците, че не си дават половината заплата за издръжката на афропитеците, които спят по улиците. Айде няма нужда!!!
4
3
 
19
 
! Отговори
До Марко Енголо преди 4 месеца
Вижте му последните пшубликации.Русофилска трибуна...Трябеа да си изхвърлят от държавните ни училища, университети и музеи подобни соц-пропагандатори.
3
5
 
17
 
! Отговори
Марко Енголо преди 4 месеца
От първото изречение се разбира, че това ще е манифест за възхвала на социализма/комунизма. И това го преподават в ИУ Варна?! Да не би да искат да го превърнат в Харвард? И до България ли стигна пропагандата за "светлото комунистическо бъдеще"?
2
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Болоня има улица - Via Stalingrado,,, здраве му кажи.
1
9
 
2
 
! Отговори
Тук няма свобода преди 4 месеца
В България град Бобов дол масово се убиват Българи но полицията не реагира дори напротив, т.ъпите селяни мислят, че е нормално да се убиват хора! Добре дошли в България на джипситата!