Алфа рисърч: Едва 12% от българите одобряват управлението на ЕС

60% обаче категорично подкрепят членството ни в него
13 мар 2024 14:00, Нели Христова
311
Алфа рисърч: Едва 12% от българите одобряват управлението на ЕС
Снимка: Алфа Рисърч

60% от българите запазват категоричната си подкрепа за членството на България в Европейския съюз и не търсят друга геополитическа алтернатива. Същевременно обаче, както поради неуспеха на България да се доближи по жизнен стандарт и равенство пред закона до ядрото от държави на ЕС, така и поради поредицата от кризи в Европа през последното десетилетие, скептицизмът към начина на управление на Съюза и конкретни негови политики нараства с по-ускорени темпове. 12% от пълнолетните българи заявяват, че одобряват изцяло начина, по който се управлява ЕС към днешна дата, 42% - само донякъде, а 39% - са определено неудовлетворени.

Това сочат данните от последното изследване на "Алфа рисърч", проведено в периода 1 – 7 март 2024 г. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

Въпреки че много от детайлите на европейските политики и дебати остават встрани от вниманието на българите, като общ знаменател се откроява следната тенденция: Сънародниците ни одобряват най-силно онези политики, които им дават шанс да се възползват от достиженията и гаранциите на по-развитите европейски страни, а са най-критично настроени към онези, които се прилагат, или предстои да се приложат от Брюксел на национално равнище.

Така например, проучването регистрира най-позитивно отношението към възможността при нарушаване на правата им българите да се обръщат към Съда по правата на човека в Страсбург (84%). Следва удовлетвореността от възможностите за трудова миграция, т.е. за работа в страни-членки на ЕС (81%) и предвижданото изграждане на обща европейска система за сигурност (68%).

Разширяването на Еврозоната и Шенгенското пространство (53%) и влиянието на еврофондовете за развитието на България (51%) също се оценяват преобладаващо позитивно, но те срещат и по-висок дял негативни мнения - по около 30 на сто.

Противоречиви са обществените реакции към ефекта от европейските политики в три важни направления: Зеления преход – 34% положително отношение срещу 42% отрицателно, а за всеки четвърти българин този пакт остава напълно неразбираем; Европейската помощ към Украйна (38% подкрепящи срещу 45% неподкрепящи); Политиката за трудова миграция от страни извън ЕС в България (34%:49%).

Най-чувствителни и отрицателно настроени са българите към онези предложения и политики, които намериха и най-силен негативен отзвук в Европа: Миграционната политика и по-специално политиката за солидарно разпределение на мигрантите се одобрява от едва 19% при над три пъти повече негативни мнения.; Земеделската политика (свързана и с неяснотите около т.нар.зелен преход) – 26% одобрение при двойно по-високо неодобрение.; Увеличаване правомощията на ЕК за сметка на националните правителства – 77% неодобрение.

Въпреки че в личен план българите виждат ползи за себе си и за страната от европейското членство, за 17 години те не успяха де се убедят, че от техния глас зависи как ще функционира Европейския съюз и в каква Европа ще живеем. Затова не е учудващо, че избирателната активност на европейски избори е най-ниската възможна от всички други избори. Предстоящият вот не прави изключение – не повече от една трета заявяват твърда готовност да отидат до урните през юни. Ако тази тенденция се запази, броят на гласувалите може да падне под 2 млн. души, колкото е бил само на частичните избори за евродепутати през 2007г.

Безспорно най-интересен е отговорът на въпроса – как противоречивите нагласи към политиките на ЕС и слабата мотивация за участие в изборите се отразяват върху електоралните предпочитания? Най-висока мобилизация проявяват двете крайни групи – на най-големите евроентусиасти и на най-големите евроскептици. В резултат, ПП-ДБ повишават своя резултат от хипотетични национални избори (до 19.9%) и скъсяват дистанцията с ГЕРБ до 2.7 пункта, който събира 22.6% от вота на гласуващите. Възраждане, подобно на други европейски страни, където евроскептичните и антисистемни партии се представят малко над националния си потенциал, достигат 13.2%. По-слабата мотивация, дистанцираност и фокус върху локалните проблеми поставят в леко отстъпление ГЕРБ, БСП (8.9%) и ДПС (8.4% - чиито избиратели в Турция нямат право да гласуват на евроизбори).

Каква кампания ще водят партиите – с чисто европейски, или с национален фокус, кои фигури ще издигнат за евродепутати и каква ще бъде партийната кондиция след три месеца, несъмнено също ще повлияят върху конкретните резултати. Със сигурност обаче разлика в логиката на европейския и националния вот е налице и това дали двата избора ще се проведат заедно или поотделно, ще окаже влияние върху националната политическа картина.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


311
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
233
23
 
9
 
! Отговори
Еее преди 1 месец
Копейки ко ще дирите в прогнилия запад
232
17
 
9
 
! Отговори
Зозо преди 1 месец
До Анонимен.... Хахахаааа, пак ли ще печелите изборите бре копейки?!? Хапчетата!!!! :)))))))))))))))))))))))))))) Вие и местните избори спечелихте нали? :)))))))))
231
23
 
9
 
! Отговори
Зозо преди 1 месец
Копейкиии, отдавна съм ви писал тук: Глад и лaбyт за вас!!! Гладни ще стоите и в кофите ще ровите. Само глада и лaбyтa лекуват комунизъма :))))))))))))))))))))))))))))) Ние кадърните атлантици ще ядем и пием на корем.
230
10
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Как ще ви изпържиме на европейските избори. Очаквайте мощен националистически вот и в България и в Европо! Урсула и другите жендърии, бастърди и съединители - на сметищете на историята само като миманс!
229
9
 
38
 
! Отговори
Възраждане преди 1 месец
Щом Урсула Кафявата поставя Възраждане до Алтернатива за Германия и Национален сбор, значи нещата вървят в правилната посока 🙂 Възраждане трупат опит и ще се превърнат в реална националистическа алтернатива за България, за да отстояваме местните си интереси успешно. Умните народи в ЕС вече избраха националистически партии да управляват, а лъжите за руска агентура са жалък опит на глобалистко-сатанинската пропаганда да попречи на тези партии
228
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Хмм, дебейците като цяло не могат да си представят някой да има свое собствено неплатено и несвалено от някое посолство мнение. Интелектът им е ограничен до повтарянето на 2-3 словосъчетания, като и това им се отдава с голям труд и неимоверни усилия.
227
0
 
10
 
! Отговори
Радой Ралин преди 1 месец
ЕС ви даде култура да хванете Азия и Африка за .... Носа
226
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Вярно е. Да си ядът бубите сами.
225
3
 
13
 
! Отговори
Хмм преди 1 месец
До анонимен *** Типично мислене на чужд агент, работещ срещу заплащане. Пише за копейки, защото не може да си представи, че някой може да има позиция за нещо, без да му е платено за това. Обръща собственото си мислене с обратен знак, за да възприеме хората срещу него.
224
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
ПО - МАЛКО СА
223
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До до 250 Не заплата а държавата трябва да дава по 1000 $ месечно ако си завърщил ВУЗ за да се занимава с научна работа. И чак после ако от фирмите дават 10000 $ заплата тогава има смисъл от образование.
222
4
 
8
 
! Отговори
Как да стане? преди 1 месец
Как да одобрим една самозабравила се олигархия, която налага решението си над народите в ЕС? Хората от Съюза (не Федерация) искат две неща. Да могат да се движат и да работят свободно. Вместо това, получават хиляди ненужни правила за какво ли не, които обслужват единствено шепа олигарси и тъмни интереси. Щях да напиша "шепа богоизбрани", но ми се струва, че са избрани от някаква по- тъмна и зловеща особа.
221
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Има избори, там аз лично вадя червения картон на бабесите които ни направиха робите на ЕС!
220
8
 
8
 
! Отговори
анонимен келеш преди 1 месец
кАпейките ги разбрахме,че тук под новините са много,силни са и са още по смели!:):):)Раздават интернет правосъдие и заплашват тези които не споделят техния русофилизъм:):):)кАпейки ше ви призная за истински герои,ако другата седмица дойде някой или няколко от вас на Герена по време или преди мач на Левски и развее така любимият ви руски байрак от Шипка:):):)А?:):):)Аре да не е чак на стадиона,може и долу на Арката:):):)
219
9
 
7
 
! Отговори
до 250 преди 1 месец
2000 Евро в София получават към днешен момент шофьори и складови работници. Началната заплата в нашата швейцарска консултантска компания за човек без никакъв опит е 2200 евро. В София. След години се минават 8-10 000 евро и нагоре. А вече как слугувате плебеите функционално неграмотни в Германия за 2000 евро (дето там ги взимам на ден като ИТ консултант) си е ваш проблем. А кофтито е, че ги имате за много тия пари. Снишени главици с ниски стандарти. Това сте масово бачкаторите гастарбайтери.
218
10
 
9
 
! Отговори
F*CK EU преди 1 месец
Какъв ЕС ве? Тая социалистическа либерастия ще доведе ЕС до пълна капитулация!...
217
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Искат да ходят на почивка в Гърция, сиренето да бъде истинско, токът и парното да са на ниски цени!
216
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До НАКРАТКО Бъларите работят в Германия- защото получават средно по около 2000 евро- тук може би около 2100 лева-
215
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Когато работите в ЕС в какво ви плащат- в евро или в копейки, губите ли при превалутиране...над 3 000 000 руснаци живеят в Германия- в копейки ли им плащат....
214
7
 
10
 
! Отговори
Немирен атом преди 1 месец
Само атомът може да изчисти брюкселските зелки.