Християнски фундаментализъм няколко века по-късно

Историята на един футболист и 10-годишния тормоз по религиозни причини
Обновена: 15 май 2011 20:06 | 15 май 2011 20:05,
50
Християнски фундаментализъм няколко века по-късно
Полицаи арестуват нападателя на Нийл Ленън на мача между Селтик и Хартс. Снимка: Reuters

В прохладната сряда вечер в шотландската столица Единбург футболният отбор на Селтик току що е вкарал втори гол във вратата на домакините от Хартс. Треньорският щаб на отбора се радва, докато играчите се насочват към центъра.

В този момент се случва нещо немислимо за онези географски ширини, където след дълги и мъчителни години на борба с хулиганството успяха доста успешно да превърнат стадионите в място, където думата „насилие” е непонятна.

Разбеснял се фен на Хартс изскача от трибуните, пробягва 10-15 метра и се нахвърля с юмруци върху мениджъра на гостите от Глазгоу. Нийл Ленън е втрещен от внезапната атака, която приключва изключително бързо след намесата на полицията.

Безпрецедентното нападение завършва без физически наранявания за треньора, но стъписва със своето безумие и арогантност. „Срам! Позорна постъпка!” са първите думи на коментаторите по време на прякото излъчване на мача.

Но дори и тези думи са блед израз на случилото се онази вечер. Защото нападението не беше просто проявление на озлобление от негативния резултат за отбора на Хартс. Не, това беше поредната целенасочена атака срещу Ленън заради неговата... религия.

Северноирландецът е ревностен католик, а на Острова въпреки претенциите им за люлка на демокрацията, все още имат доста мрачен проблем с толерантността между протестанти и католици. Изглежда някои неща не са променят с времето. 
Неслучайно освирепелият запалянко Джон Кларк Уилсън (26 г.) ще бъде съден за нарушаване на мира и физическо нападение – и двете, извършени от религиозни предразсъдъци.

Що се отнася до Нийл Ленън, неговата история е наистина потресаваща и излиза извън рамките на нормалните възприятия за свобода и човешки права.

Началото е през 2002 година, когато още като футболист северноирландският католик обяви, че се отказва от участие в мачовете на националния отбор на страната си. Но за разлика от нашия Димитър Бербатов, на който просто му писна от неуредиците в българския футбол, за Ленън ситуацията беше буквално на живот и смърт.

Той получаваше директни смъртни заплахи към него и семейството му от крайни паравоенни формирования в Северна Ирландия, лоялни на британската корона и протестанството. Близо десетилетие по-късно сектантското преследване срещу него не спира.
Обидите по стадионите са непрестанни и все по-вулгарни. Двама мъже получиха присъди за побой над Ленън на улица в Глазгоу през 2008 година. Често получава красноречиви послания с куршуми в пощенски пликове.

Наскоро три колета-бомби, адресирани до Ленън, бяха засечени от пощенските служби преди да стигнат до получателя. Бомби!

Настоящият мениджър и семейството му вече живеят под 24-часова охрана, а в дома им има паник бутон.

Сега се стигна до атака по време на мач. Какво остава за разходка по улицата, за вечеря в ресторант, за пазаруване в супермаркет, да закара децата до училище – Ленън е ходеща мишена, а опасността буквално дебне отвсякъде. Кошмарен тормоз всеки ден.

И това определено няма нищо общо с футбола. Просто като публична личност, Нийл Ленън е идеалната цел за екстремистите – за сплашване на тези, които са от „другата, ирландската” религия. 
„Живея с това от 10 години. Но не мога да кажа, че се свиква. Защото с подобно нещо не се свиква никога”, каза наскоро Ленън.
Някак плашещо странно е, че отцепването на британския крал Хенри VIII от католическата църква през 1534 година (понеже не получава разрешение за развод от Ватикана) и последвалите религиозни гонения, продължават да промиват съзнанието на хора в 21-ви век.

Протестанството на Англиканската църква става религиозният стожер на Острова именно по времето на Хенри VIII. Ирландия обаче не приема Реформацията и британската корона взима радикални мерки. Гоненията срещу католици добиват застрашителни размери и продължават с пълна сила в годините след смъртта на Хенри.

Кралица Елизабет например, изправена пред опасността от католически бунт срещу управлението й в самата Англия, заявява, че „варварски народ като ирландския трябва да бъде пречупен с война, за да е способен на добро самоуправление”.

Така започва масовата колонизация на ирландския остров от англичани и шотландци, лоялни на короната и протестанството. Земите на местните католици се изземват със сила и се дават на тези, заклели се във вярност на короната. Религия и политика, както често се случва в историята, се преплитат в безпощадната борба за власт.

Заселването с протестанти става в цяла Ирландия, но най-вече в северната част на страната, защото това е най-близката точка до Англия и колонизирането е възможно най-лесно. Така векове наред разделението между заселници и местни, между протестанти и католици, между паписти и пуритани, между юнионисти и националисти е повод за брутални убийства и от двете страни. Хора убиват и умират в името Божие.

Стига се до разделянето на Изумрудения остров в началото на 20-ти век. Северна Ирландия остава част от Великобритания, Ейре получава независимост. Но на Север има много католици, почти половината от населението и за тях подчинението пред протестантите не е кой знае колко приятна алтернатива.

Относителният мир се задържа до 60-те години, когато започват гражданските вълнения, сблъсъците по улиците, атентатите на ИРА и т.н. Избиват се помежду си лоялистите на короната и тези, които желаят независимост и обединена Ирландия.

А след толкова векове на съжителство заселници и местни неизбежно са станали един народ. Но разединен до безумие от вяра и политика.

С подписването на мирния договор от 1998 година в Белфаст дойде облекчението и поставянето на основите на траен мир. Хората вече не искаха кръвопролития по улиците, не искаха гражданска война. Политиците пък направиха компромиси и нещата постепенно влязоха в рамките на нормалното, на човешкото.

Но изглежда белезите от миналото няма да изчезнат току така. Сянката на вековете кръв и разделение е прекалено дебела. И хора като Нийл Ленън най-добре знаят това.    

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


50
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
49
0
 
0
 
! Отговори
християнски фундамен преди 12 години
четете за догмите, религиите и религиозния фундаментализъм
48
0
 
6
 
! Отговори
Matrixman преди 12 години
Двойка, за какви Мюсюлмани, за какви пет лева става на въпрос бе? Като статията е за белите Талибани от Англия и Ирландия. Това е доста красноречив пример всъшност от къде започва нетолерантноста в религиозен мащаб изобщо. Та крайно е време католиците да си пополучат това което с векове са го правили, инквизиции на противници на папата във верско отношение.А теб Мюсюлмани са те подгонили. Ама наистина че не си хич добре.
47
0
 
2
 
! Отговори
a1 преди 12 години
Номер 34:За прьв пьт дискутирам тук,нещо си в грешка.Не прави такива заключения без да си сигурен.Живея в Единбург,ако искаш заповядай да пием по едно и ще видиш.Бьди здрав.
46
0
 
6
 
! Отговори
страшно е преди 12 години
полиция и предотвратиха мелето което със сигурност щеше да стане, защото пича беше фен на селтик, а маршируващита на рейнджърс. Това го снимах с камера, даже и мен щяха да арестуват ако не им бях казал, че съм чужденец. Полицаят ми каза, че за моята сигурност е по добре на се махна от там. Не го вярвах това разделение докато не г видях с очите си... Да не говорим за стените между кварталите на протестанти и католици в Белфаст. А сме вече 2011 година.
45
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
"Някак плашещо странно е, че отцепването на британския крал Хенри VIII от католическата църква през 1534 година (понеже не получава разрешение за развод от Ватикана) и последвалите религиозни гонения, продължават да промиват съзнанието на хора в 21-ви век."Още по-плашещо е,че хора от 21-ви век позволяват религиите да промиват съзнанието и да определят битието и духовността им.Няма бог, няма сатана, няма ад и рай, няма нищо след смъртта, а единствен смисъл на живота е начинът, по който го живееш
44
0
 
2
 
! Отговори
шшщ преди 12 години
Ето истински причини, заради които хората се отказват от националния си отбор - заплахи, бомби. А не детски лиготии!
43
1
 
5
 
! Отговори
нноо преди 12 години
Какво общо има демокрацията с първобитните религиозни вражди ? Демокрация значи управление от народа а религиите и техните "борби" е друго нещо.
42
3
 
1
 
! Отговори
Килъра преди 12 години
ИРА рулз!
41
4
 
1
 
! Отговори
anoni преди 12 години
Jesus Christ superstar......
40
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Е важното е че сега се умириха де..
39
14
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Не мога да си обясня как може над 50% от хората да са толкова ограничени и да вярват в религии, които съществуват не повече от 2000 години - християнство и мюсюлманство! Това че юдаизма съществува от повече време не я прави по-малко абсурдна - даже напротив - източник на двете по-горе споменати религии. Значи всички живеели без богоизбрания народ преди римската и османската империя са били неверници и са гнили в ада. А какво, ако сте избрали грешната религия? Ще горите в ада неверници :)
38
13
 
14
 
! Отговори
до 36 преди 12 години
Преди православието други религии не е имало нали :)))) Смешна история, който си е избрал да живее живота по еврейски книжки с приказки - дали е юдеизъм, мюсюлманство, православие, католицизъм, протестанство и пр. си е негов проблем. Жалкото е, че все още обществата ни робуват на тези небивалици и има хора, които умират и страдат в името на тези идотщини. Единственото което ми допада е че живея във време, в което държавата е независима от цъкрвата и нещата стават все по-добре в тази насока.
37
7
 
9
 
! Отговори
Killuminati преди 12 години
Orthodoxy or Death
36
19
 
18
 
! Отговори
Източно православие преди 12 години
и католици и протестанти са секта . Най-старата и най-вярната е източноправославната църка
35
1
 
1
 
! Отговори
DO 16 преди 12 години
На какви наркотици си? Спри д-р Хаус
34
2
 
23
 
! Отговори
tulski преди 12 години
33, ти не живееш в Единбург ! Преди време каза, че живееш в Милано, а по - преди в Аризона. Вероятно си в Мало Бучино и се опитваш да ни вземаш за канарчета.
33
6
 
5
 
! Отговори
a1 преди 12 години
Да,за сьжаление ситуацията стана много сериозна и отиде твьрде далеч.Аз живея в Единбург и следя сьбитията от близо.Този сезон беше добьр за Селтик.Нийл Леньн наследи отбор с проблеми, мобилизира го,играха добре,но се опьлчи няколко пьти срещу сьдийте и срещу Рейнджьрс и срещу Маккойст в частност.Той е открит човек,който казва истини,а това не се харесва.На края за капак точно когато вече се виждаха шампиони,Селтик загубиха нелепо в Инвернес с 3:2 и загубиха титлата.Такива нахлувания на терена тук са много голяма рядкост,след трагедията в Хилсбьро вече няма огради,но има много стюарди и полиция,почти навсякьде на острова стадионите са сьс седящи места.Всички порицават това,но не се знае докьде ще стигнат нещата.
32
0
 
2
 
! Отговори
sweden преди 12 години
ya ya pirvo te samite da si opravyat demokraciyata i posle da hodyat drugade da ya vodyat taya demokraciya te samite ne mogat da se ponasyat bee basi ne6tastniya narodd
31
4
 
1
 
! Отговори
муспи преди 12 години
Бедни народе, в света на взаимните изгоди няма религия. Виждате ли в МЮ онзи недочовек Чичурито как преди началото на всеки мач коленичал се кръсти! В Мексико всички при вкарване на гол се кръстят и си целуват пръста, но такова театрално натягане не е имало, защото в случая става въпрос за много пари, невероятно много по мексикански стандарти. То и иска особено лакейство.
30
0
 
2
 
! Отговори
yeremis преди 12 години
луда работа живях почти година в сев.ирландия...все още ги има сблъсъците...е не като преди и все пак..не разбрах как така са приели че тренера на Селтик е атакуван поради религиозна причина,може просто да е искал някой да "плати цената",заради кофтия резултат....