Важното е как една война завършва, а не как започва!

В Украйна трябва да се търси помирение, а не хегемония, зове Хенри Кисинджър
270
Важното е как една война завършва, а не как започва!
Хенри Кисинджър. Снимка: Reuters

"В публичните дискусии за Украйна се говори само за конфронтация. Но знаем ли накъде вървим? В живота си съм видял четири войни, започнати с голям ентусиазъм и обществена подкрепа, и за нито една от тях не знаехме как да я завършим, а от три в крайна сметка се оттеглихме едностранно. Тестът в политиката е как една война завършва, а не как започва”.

Думите са на прочутия американски дипломат Хенри Кисинджър, държавен секретар на САЩ в периода 1973-1977, в анализ за вестник "Вашингтон пост".

По думите на дипломата украинският проблем твърде често се представя като премерване на силите: дали Украйна ще се присъедини към Изтока, или към Запада.

"Но за да оцелее и да преуспява, Украйна не трябва да бъде преден пост на никоя от двете страни срещу другата, а да функционира като мост между тях. Русия трябва да приеме, че ако се опитва да наложи на Украйна статут на сателит, с което отново да премести руските граници, това би обрекло Москва на исторически повтарящи се самоизтощителни цикли от реципрочни сблъсъци с Европа и със САЩ.

Западът, от своя страна, трябва да разбере, че за Русия Украйна никога не може да бъде чужда страна. Руската история е започнала от т.нар. Киевска Рус. Руската православна религия е тръгнала оттам. Украйна е била част от Русия в продължение на векове, а техните истории са взаимосвързани още преди това”, припомня  Кисинджър в анализа си.

Той посочва още, че някои от най-важните битки за свободата на Русия, започвайки с Полтавската битка от 1709 г., са се водили на украинска земя. Черноморският флот - средството, с което Москва утвърждава влиянието си в Средиземноморието, е базиран с дългосрочен лизинг в пристанището на Севастопол в Крим. Дори такива прочути руски дисиденти като Александър Солженицин и Йосиф Бродски твърдят, че Украйна е неотделима част от руската история и дори от самата Русия.

"Европейският съюз пък трябва да признае, че бюрократичната му мудност и подчиняването на стратегическия елемент на вътрешната политика при договарянето на отношенията на Украйна с Европа, допринесе преговорите да се превърнат в криза. Външната политика е изкуството да се определят приоритети.

Украинците са решаващият елемент. Те живеят в страна със сложна история и многоезична структура. Западната й част бе присъединена към Съветския съюз през 1939 г., когато Сталин и Хитлер си поделиха плячката. Крим пък, чието население е на 60 на сто руско, стана част от Украйна едва през 1954 г., когато Никита Хрушчов, украинец по рождение, го подари на Украйна по повод честването на 300 г. от споразумението между Русия и казаците”, припомня Кисинджър и продължава с анализа си.

“Западната част е предимно католическа, източната – предимно руско-православна. Западната говори украински, а източната - предимно руски. Всеки опит на едното крило на Украйна да доминира над другото - както се случва сега - води в крайна сметка към гражданска война и разцепване. Третирането на Украйна като елемент от конфронтацията Изток-Запад ще обрече на провал за десетилетия напред всякакви шансове са сближение между Русия и Запада - и особено на Русия и Европа - в рамките на някаква международна система за сътрудничество”.

По думите на автора на прочутата книга „Дипломацията“ никак не е изненадващо, че лидери на Украйна не са усвоили изкуството на компромиса, още по-малко на отчитане на историческата перспектива.

“Политиката на Украйна след получаването на независимост ясно демонстрира, че коренът на проблема е в опитите на украинските политици от едната или от другата фракция да наложат волята си върху непокорните им части на страната. Това е същността на конфликта между Виктор Янукович и главния му политически противник Юлия Тимошенко. Те представляват двете крила на Украйна и не желаят да споделят властта. Една умна американска политика към Украйна би търсила начин тези две фракции в страната да си сътрудничат. Ние трябва да търсим помирение, а не хегемония на една фракция”, категоричен е държавният секретар на САЩ в периода 1973-1977 година.

“Нито Русия, нито Западът, а още по-малко различните фракции в Украйна, се ръководеха от този принцип. Всеки само усложняваше положението. Русия няма да успее да наложи военно решение, без да се самоизолира във време, когато много от границите й са несигурни. За Запада демонизирането на Владимир Путин не е разумна политика, а алиби за липса на такава.

Путин трябва да разбере, че каквито и да са тежненията му, политика на налагане със сила ще има за резултат нова Студена война.

САЩ, от своя страна, трябва да избягват да третират Русия като някаква аномалия, която търпеливо трябва да бъде обучавана на правила за поведение, установени от Вашингтон. Путин е сериозен стратег - по каноните на руската история”, добави Кисинджър.

Той призова лидерите от всички страни да се върнат към проучването на възможните изходи, а не да се състезават кой е по-велик. В заключение Кисинджър пише как вижда един възможен изход, съвместим с ценностите и интересите на сигурността на всички засегнати страни:

Първо: Украйна трябва да има правото свободно да избира своите икономически и политически обвързвания, включително с Европа.

Второ: Украйна не трябва да влиза в НАТО. Заех тази позиция преди седем години, когато въпросът бе поставен за последен път.

Трето: Украйна трябва да има свободата да създава всякакво правителство в съответствие с изразената воля на народа си. Умните украински лидери биха избрали политика на помирение между различните части на страната си. В международен план те трябва да се стремят към позиция, близка до тази на Финландия. Тази страна яростно отстоява независимостта си и сътрудничи със Запада в повечето сфери, като внимателно избягва всякаква институционална враждебност спрямо Русия.

Четвърто: Несъвместимо с правилата на установения световен ред е Русия да анексира Крим. Но трябва да се намери начин отношенията на Крим с Украйна да не бъдат поставени на основа, заредена с толкова напрежение. За тази цел Русия би признала украинския суверенитет над Крим. А Украйна трябва да подсили автономията на Крим чрез избори с присъствието на международни наблюдатели.

Този процес би включвал и отстраняване на всякакви неясноти около статута на руския Черноморски флот в Севастопол. Това са принципи, а не рецепти. Хората, които познават региона, ще разберат, че не всички те ще се харесат на засегнатите страни. Тестът е не абсолютна удовлетвореност, а балансирана неудовлетвореност.

Ако не се постигне някакво урегулиране, базирано на тези или на сходни елементи, плъзгането към конфронтация ще се ускори. И до нея ще се стигне доста скоро, завършва анализът на Хенри Кисинджър.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


270
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
181
6
 
42
 
! Отговори
ТОВА Е преди 10 години
трезвомислещ политик.Вижда и оценява нещата в тяхната дълбочина. И всепак проявява двойния аршин. Когато ставаше въпрос за КОСОВО - имаха право на снмоопределение. Сега КРИМ нямал, било в разрез с международното право.
180
12
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Не те уважавам, Кисинджър. ЕС и САЩ са ти написали цялата реч и ти като бивш дипломат я пробутваш на обществото.
179
3
 
32
 
! Отговори
ттт преди 10 години
Чудесен анализ! Аз мисля, че ако западните лидери и завзелите властта в Украйна чуят Кисинджер, то и Путин ще го чуе.Най-добрия път за мен е: Избори в Украйна, но организирани не от тези, които сега са на власт. Да има наблюдатели, но не от Русия или Запада, а примерно Индия, Нова Зеландия, Мексико, Исландия. Избраното по този начин правителстово да направи референдум (след период на проучване и допитване до населението) за бъдещото развитие на страната.
178
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До АНОНИМЕН Предали сме Русия? По кой начин?
177
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Тя Докато почне ти си гушнал Букетя тъй като та гледам
176
16
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Славяните сме най-голямата езикова и културна група в Европа. Ние сме последните, които може да се страхуват от асимилация. Ако толкова Путин смята, че неговите ценности са правилни, може да ги представи на запада, вместо да се изолира с азиатски и мюсюлмански държави и да се чуди как да дръпне още два метра земя към себе си.
175
14
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Кой ви пречи да се развивате бе овце?Хората се опитват да ви помогнат а вие сте се завряли в калта и квичите "пречат нииии..."Вие не искате помощ искате подарък... е такъв не е обещаван.
174
6
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
западът не допуска развитие в югоизточна Европа, само ползва ресурси и хора евтино, еднствено католическа Източна Европа е поотпусната
173
3
 
16
 
! Отговори
bg преди 10 години
A evreiskata sataninska sperma trebva da priznae nezavisimostta na Palestina.
172
5
 
4
 
! Отговори
canada преди 10 години
Sigurno i Az sym Bulgaristanec,oba4e sym ot 8g v Canada,ima podanstvo,dobra rabota i spokoistvie. Oba4e ne taka stoqt ne6tata s Balgarina v BG.Ne znam kolko vi prodavat benzina,no kakto pisah, vsi4ki takiva razhodi i danaci,6te otivat pri Zapada i Rusiq...mi da,BG e v NATO i ES,kakvi ceni iska6, pitai Sarbite kolko pla6tat....leko 4ove4e,vidql sym i Zapadna Evropa i sega zadokeanskata zemq i ni6to dobro ne vi 4aka ot tqh...na 100% sym siguren.
171
5
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Крим ако е решил да стане руски, ще стане руски, ако ще и Папата да се изкаже по темата.
170
31
 
12
 
! Отговори
:) преди 10 години
много е *** булгаристанеца бе. Руснаците и техните слуги тук му продават газ и нефт на най-високите цени в Европа, а той плюе Запада и боготвори Путин. Нема по-просто същество.
169
0
 
3
 
! Отговори
canada преди 10 години
Te Sarbite,za6to bqgat ot Zapada,kato dqvol ot tamqn....a te sa obikalqli Zapadna Evropa mnogo predi Balgarite. O6te po Titovo vreme,nqmaha nikakvi ograni4eniq za Zapada. Ta razbrali sa,i vie 6te razberete,sled vreme.Razbira se,politicite v Bg ne sa vinovni,poglednato savsem strategi4eski, za6toto izpalnqvat narejdaniqta na Zapada,a te sa qsni,edna kolonialna Darjava. I poneje nqmameresursi,a samo nqkolko miliona jiteli,to golqma pe4alba nqmat,to pri 1 vazm.6te ni dadat na Turcite
168
2
 
10
 
! Отговори
bg преди 10 години
Evreiskata smrad kazva 4e ne e vajno kak zapo4na voinata zashtoto evreiskata smrad zapo4na voinata.
167
1
 
6
 
! Отговори
canada преди 10 години
I za6to si mislite,4e USA i Angliq ako sa sobstvenici na krupni firmi v Bg( maricite,BiK i tn.) Bg 6te edobre...naprotiv,6te vi darjat na minimalniq minimum za sa6testvuvane i 6te vi doqt,za6toto zaanglosaksoncite,vie ste beli robi.Ako polu4ite podanstvo v USA ili Angliq,6te vi se ka4i malko standartana jivot.Tova e polojenieto.Bez Rusiq(imat respekt kam neq i slavqnite),s noviq red,daje nqma i da vi doqt,a 6te vi svalqt kojite.ES dava $ za BG budjet,na cena-ikonomika na nula,danak za
166
4
 
8
 
! Отговори
Влади-Мир преди 10 години
Кримската война, за който не знаеот една страна1 Русия 700 хиляди, Българска бригада 3 000, Гръцки легион 800СРЕЩУ2. Франция -309 268, Великобритания- 250 864, Турция 165 000, Сардиния 21 000, Германска бригада 4250, Швейцарска бригада- 2200 и 1400 продажен легион.
165
2
 
2
 
! Отговори
Влади-Мир преди 10 години
До 177,Я дай пак, че нещо не схванах?!!? Дискутирахме с колегата "Карибската криза", а ти се натрапи и ме връщаш 1812, 1853-56( с участието на 3000 доброволци) или 1904?!?!?!
164
3
 
30
 
! Отговори
маора преди 10 години
прочетох Кисинджър внимателно. Неговите предложения са разумни, но странно как точно такава беше Украйна преди мейдана и т.нар. революция да се въздигне. Интересно защо нищо не направиха още в зародиш световните лидери които милеят за Украинския народ. Не е ли целта всъщност да се раздели Украйна и да има втора студена война за да се затегант редиците на загубилите вяра в Европейската и Американката демокрации??? Западното общестов се разпада и това е факт. Нов враг ще обедини редиците.
163
2
 
4
 
! Отговори
рус преди 10 години
До Анонименти ли го проверява бе *** хахахах
162
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Русия е заявила ясно и категорично - нападне ли я някоя силна държава - ще използва ядрено оръжие! Всички са наясно и никой няма да я нападне, това е положението! А само стига да спре газта за Запада и там направо са изпукали! Едва ли Запада ще се самоубие толкова тъпо.