Важното е как една война завършва, а не как започва!

В Украйна трябва да се търси помирение, а не хегемония, зове Хенри Кисинджър
270
Важното е как една война завършва, а не как започва!
Хенри Кисинджър. Снимка: Reuters

"В публичните дискусии за Украйна се говори само за конфронтация. Но знаем ли накъде вървим? В живота си съм видял четири войни, започнати с голям ентусиазъм и обществена подкрепа, и за нито една от тях не знаехме как да я завършим, а от три в крайна сметка се оттеглихме едностранно. Тестът в политиката е как една война завършва, а не как започва”.

Думите са на прочутия американски дипломат Хенри Кисинджър, държавен секретар на САЩ в периода 1973-1977, в анализ за вестник "Вашингтон пост".

По думите на дипломата украинският проблем твърде често се представя като премерване на силите: дали Украйна ще се присъедини към Изтока, или към Запада.

"Но за да оцелее и да преуспява, Украйна не трябва да бъде преден пост на никоя от двете страни срещу другата, а да функционира като мост между тях. Русия трябва да приеме, че ако се опитва да наложи на Украйна статут на сателит, с което отново да премести руските граници, това би обрекло Москва на исторически повтарящи се самоизтощителни цикли от реципрочни сблъсъци с Европа и със САЩ.

Западът, от своя страна, трябва да разбере, че за Русия Украйна никога не може да бъде чужда страна. Руската история е започнала от т.нар. Киевска Рус. Руската православна религия е тръгнала оттам. Украйна е била част от Русия в продължение на векове, а техните истории са взаимосвързани още преди това”, припомня  Кисинджър в анализа си.

Той посочва още, че някои от най-важните битки за свободата на Русия, започвайки с Полтавската битка от 1709 г., са се водили на украинска земя. Черноморският флот - средството, с което Москва утвърждава влиянието си в Средиземноморието, е базиран с дългосрочен лизинг в пристанището на Севастопол в Крим. Дори такива прочути руски дисиденти като Александър Солженицин и Йосиф Бродски твърдят, че Украйна е неотделима част от руската история и дори от самата Русия.

"Европейският съюз пък трябва да признае, че бюрократичната му мудност и подчиняването на стратегическия елемент на вътрешната политика при договарянето на отношенията на Украйна с Европа, допринесе преговорите да се превърнат в криза. Външната политика е изкуството да се определят приоритети.

Украинците са решаващият елемент. Те живеят в страна със сложна история и многоезична структура. Западната й част бе присъединена към Съветския съюз през 1939 г., когато Сталин и Хитлер си поделиха плячката. Крим пък, чието население е на 60 на сто руско, стана част от Украйна едва през 1954 г., когато Никита Хрушчов, украинец по рождение, го подари на Украйна по повод честването на 300 г. от споразумението между Русия и казаците”, припомня Кисинджър и продължава с анализа си.

“Западната част е предимно католическа, източната – предимно руско-православна. Западната говори украински, а източната - предимно руски. Всеки опит на едното крило на Украйна да доминира над другото - както се случва сега - води в крайна сметка към гражданска война и разцепване. Третирането на Украйна като елемент от конфронтацията Изток-Запад ще обрече на провал за десетилетия напред всякакви шансове са сближение между Русия и Запада - и особено на Русия и Европа - в рамките на някаква международна система за сътрудничество”.

По думите на автора на прочутата книга „Дипломацията“ никак не е изненадващо, че лидери на Украйна не са усвоили изкуството на компромиса, още по-малко на отчитане на историческата перспектива.

“Политиката на Украйна след получаването на независимост ясно демонстрира, че коренът на проблема е в опитите на украинските политици от едната или от другата фракция да наложат волята си върху непокорните им части на страната. Това е същността на конфликта между Виктор Янукович и главния му политически противник Юлия Тимошенко. Те представляват двете крила на Украйна и не желаят да споделят властта. Една умна американска политика към Украйна би търсила начин тези две фракции в страната да си сътрудничат. Ние трябва да търсим помирение, а не хегемония на една фракция”, категоричен е държавният секретар на САЩ в периода 1973-1977 година.

“Нито Русия, нито Западът, а още по-малко различните фракции в Украйна, се ръководеха от този принцип. Всеки само усложняваше положението. Русия няма да успее да наложи военно решение, без да се самоизолира във време, когато много от границите й са несигурни. За Запада демонизирането на Владимир Путин не е разумна политика, а алиби за липса на такава.

Путин трябва да разбере, че каквито и да са тежненията му, политика на налагане със сила ще има за резултат нова Студена война.

САЩ, от своя страна, трябва да избягват да третират Русия като някаква аномалия, която търпеливо трябва да бъде обучавана на правила за поведение, установени от Вашингтон. Путин е сериозен стратег - по каноните на руската история”, добави Кисинджър.

Той призова лидерите от всички страни да се върнат към проучването на възможните изходи, а не да се състезават кой е по-велик. В заключение Кисинджър пише как вижда един възможен изход, съвместим с ценностите и интересите на сигурността на всички засегнати страни:

Първо: Украйна трябва да има правото свободно да избира своите икономически и политически обвързвания, включително с Европа.

Второ: Украйна не трябва да влиза в НАТО. Заех тази позиция преди седем години, когато въпросът бе поставен за последен път.

Трето: Украйна трябва да има свободата да създава всякакво правителство в съответствие с изразената воля на народа си. Умните украински лидери биха избрали политика на помирение между различните части на страната си. В международен план те трябва да се стремят към позиция, близка до тази на Финландия. Тази страна яростно отстоява независимостта си и сътрудничи със Запада в повечето сфери, като внимателно избягва всякаква институционална враждебност спрямо Русия.

Четвърто: Несъвместимо с правилата на установения световен ред е Русия да анексира Крим. Но трябва да се намери начин отношенията на Крим с Украйна да не бъдат поставени на основа, заредена с толкова напрежение. За тази цел Русия би признала украинския суверенитет над Крим. А Украйна трябва да подсили автономията на Крим чрез избори с присъствието на международни наблюдатели.

Този процес би включвал и отстраняване на всякакви неясноти около статута на руския Черноморски флот в Севастопол. Това са принципи, а не рецепти. Хората, които познават региона, ще разберат, че не всички те ще се харесат на засегнатите страни. Тестът е не абсолютна удовлетвореност, а балансирана неудовлетвореност.

Ако не се постигне някакво урегулиране, базирано на тези или на сходни елементи, плъзгането към конфронтация ще се ускори. И до нея ще се стигне доста скоро, завършва анализът на Хенри Кисинджър.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


270
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
141
1
 
9
 
! Отговори
Влади-Мир преди 10 години
До Мюра,Идваме си на думата, но решението е, че руснаците са готови да бастисат източното краибрежие независимо от загубите, а американците ги е страх и не могат да понесат жертвите, е те Т'ва Е. Ей Русия преживя 20 млн жертви на демокрастията и ограбването и си иска отмъщение. Очакваме НАфТО с Рамбо, анимациите, "пазарите" и "БВП"-та да я спре, ама надали;-))
140
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Това същество от снимката,както и другите бленуващи за всемирна власт,отдавна са изгубили връзка с реалността !!
139
19
 
7
 
! Отговори
Иван Вазов преди 10 години
Русия ке падне
138
1
 
15
 
! Отговори
Я я туре преди 10 години
Ако те страх от мечки не ходи в гората! Опа, там е тайгата!Събудиха мецана от зимна олимпиада, на която запъдът не присъстваше!Мислеха че ще им го върнат заради Сирия, то какво се оказа - че са твърде слаби, дори и с пропаганда!
137
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Така като гледам, няма да е лошо руската армия да намине и в България. Да ни освободи от робството на западните колонизатори и да поизчисти оядените чорбаджии-кръвопийци.
136
8
 
7
 
! Отговори
До 177 преди 10 години
..не забравяй и Руско-Финландската зимна война от 1939-1940 година, която Съветския съюз губи позорно. СССР дава 200,000 загинали, 385,000 ранени и 64,000 пленени а Финландия - 58,715 загинали, 158,000 ранени, 1,500 загинали цивилни. Да им се чуди човек на руснаците откъде имат толкова много човешки ресурс.
135
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Абе алчни ***,този кокал,ще ви задави и умори !!!
134
3
 
9
 
! Отговори
WTF? преди 10 години
Толкова им липсваше студената война.Разбраха че без нея няма стимул за овцете и сега си я правят на ново.Няма никакви единоборства и различия.Всичко е игра на MONOPOLI без край.Генерират огромни пари,които генерират власт която се поддържа чрез страх.Страх ли ви е като гледате новини драги TV зрители?Така и трябва.Да се насирате от страх.Тогава доброволно ще се отказвате от свободите си.
133
8
 
0
 
! Отговори
:) преди 10 години
та значи САЩ заради някакви украинци смятате че са искали да си развалят отношенията с Русия , които им бяха важни като съюзник срещу Иран. Великобритания които печелят милиарди от руски бизнесмени и Германия която взима 30% от газта от Русия ще си разваля отношението заради една Украйна ? Вие в кой век живеете бе бугарски русофилчета промити. Важия вожд в Кремъл е тотално изперкал, то бива криза на средната възраст ама тоя е заплаха за световния мир.
132
16
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До az-Щатите са същата работа. Аз не съм на тяхна страна.В случая, обаче, Русия дрънчи с оръжие и се прави на мъжкарана, не Щатите. Затова и в случая Русия става за смях, не Щатите.(В Ирак Щатите си бяха за смях, определено)
131
1
 
3
 
! Отговори
evgeni1234 преди 10 години
Историята е изследвана,до най-голямата подробност ! Скоро Ционизма ще изчезне и за добро на израелския народ.Понеже Йерусалим от Светия Божи хълм Цион се превърна в столица на Сатана и неговите нечисти бесовки духове-религиите.Там гдето се разпна Господа-там се настани равина,попа,ходжата и Мосад.
130
2
 
6
 
! Отговори
az- преди 10 години
177Оу те Щатите мноо печелили през последните 60 г. :)))
129
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До Влади-МирНещо си объркал, пич!Русия печели войната срещу Наполеон (твърде отдавна); Руско-турската (с неуспешна дипломация след нея) и ВСВ (с помощта на САЩ и Великобритания).Русия губи Кримската война (позорно); войната с Япония; Първата световна; Афганистан.Общо взето, по-често е губила през последните два века.
128
3
 
18
 
! Отговори
xixi преди 10 години
А бе *** в Крим 60% е руско говорящо население а ония в Киев им забраняват езика и кирилицата на която пишете и вие смрадове долни.Как си представяте руснаците да си изоставят хората и единствената база в Черно море с кво ще си охраняват морската граница.Ако Путин се откаже от Крим ще бъде свален моментално и ще дойде Зюганов и ще премажат Украйна с ракети мини бомби гранати снаряди патрони зарин *** и тн.
127
5
 
4
 
! Отговори
11 преди 10 години
давай може да заработиш за нова ***, само да не забравиш да свалиш петолъчката :)
126
5
 
4
 
! Отговори
до 156 преди 10 години
Това ли е новата опорна точка(лъжа) на кутевчетата? 50% намаление на пенсиите в Украйнал
125
3
 
4
 
! Отговори
кикоман преди 10 години
До Лиямоля??? ти не си вред. този *** е мсов убиец, за когото да власта била най-големия афродизиак. луд. и злобен. той и никсън не позволиха на рейгън да помогне на горбачов и затова си имаме пеевски, руснаците си имат абрамович, изобщо човечето от снимката е един болен психопат. с ниско айкю. минало му времето.
124
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До az-(от 159)Защото беше ясно,кой ни е хвърлил мерака и именно този същия нямаше да позволи.Много добре знам за какво ми говориш,но явно ти си мислиш,че България е някакъв самотен остров независим от никой.САЩ не могат да правят каквото си искат(пример-Украйна),а България ще съществува самостоятелно и ще покаже среден пръст и на запад,и на изток.Ти си ми ясен,искаш Путин да ти е президент,затова ти си този,който си търси господар.Аз съм ЗА обединен ЕС с Русия,което ще измести САЩ от върха...
123
2
 
16
 
! Отговори
Влади-Мир преди 10 години
"Важното е как една война завършва, а не как започва!"По правило руснаците завършват войната. Пита се има ли някой еврогей, готов да умре за Украйна?!?!?!
122
6
 
2
 
! Отговори
az- преди 10 години
До 11"драга овехтяла ***, троловете за на позитано, като гледам как активно постваш сигурно заработваш по 20 ст на пост."Толкова ли ти плащат? Ми поне кат спамиш напъни гънката си, че да е по разнообразно :)