Тиха революция в Северна Корея

Ким Чен Ун внимателно е погледнал на север
16 яну 2015 21:44, Елка Василева
121
Тиха революция в Северна Корея
Снимка: архив, Reuters

Северна Корея не се притеснява да изказва мнения на висок глас - шумно осъжда, шумно протестира и също тъй шумно заплашва. Неизменно - още от 1945 г., когато Червената армия изтръгва северната част на Корейския полуостров от контрола на Япония.

Днес обаче май става нещо, невиждано преди – впечатлението е, че в страната се развива капитализъм, макар това да става много, много тихо, пише руската редакция на Би Би Си.

Ким Чен Ун внимателно е погледнал на север - към онова, което става зад границата с Китай, и явно е решил, че пазарни реформи по модела на партийните другари от Пекин биха могли да вдигнат жизнения стандарт на народа му, запазвайки обаче днешната държавна структура.

Като първи етап бе осъзната нуждата от насърчаване на селското стопанство. След глада от 90-те години на 20 век Ким Чен Ир - бащата на днешния лидер, разреши на селяните сами да се разпореждат с част от произведените храни. Позволено им бе да организират кооперативни стопанства и да обработват земята за собствена полза - каквото посеят, това да ожънат. Държавата естествено все тъй им взема част от реколтата, но същото прави и всяка друга държава: там го наричат данъчно облагане.

В момента тече втората фаза от процеса, наречена "Мерките от 30 май" - те бяха въведени миналата пролет без никакви фанфари.

Какво да се смята за частен бизнес?

Професор Андрей Ланков от университета "Кукмин" в Сеул разказа пред Би Би Си, че в Северна Корея има вече капиталистически предприятия, макар и наречени другояче.

Формално те са държавна собственост, но де факто мениджърите сами вземат мерки за повишаване на рентабилността и могат сами да се разпореждат с лъвския пай от продукцията.

"Правителството никога не е подкрепяло публично тези предприятия, нито е признавало, че съществуват. Сред тях обаче има и доста големи - частни автобусни фирми, частни каменовъглени мини и частни златодобивни предприятия", разказва Ланков.

Например в една уж държавна, а всъщност частна мина за въглища управителят наема и уволнява персонал, взема кредити за развитие на производството, договаря износ за Китай. Част от доходите оставя за себе си, другото дава на държавата.

На хартия съществува някаква правителствена служба, оправомощена да изнася въглища за Китай. Тя обаче изобщо няма представа как да добива тези въглища, как да организира дейността в мината и как да пробива нови шахти. Затова "наема" някой местен богаташ, който инвестира свои средства в производството.

Управителят наема миньори, инженери, плаща за оборудването от собствения си джоб и т. н. Продукцията се изнася в Китай. А доходът се дели между държавата, разтворила юридическия "чадър", и мениджъра, който осигурява дейността на мината и взема всички текущи решения.

"Частно предприятие ли е това? Според мен, да", заключава Ланков.

"Малко вероятна идея"

Прочее, според някои в Северна Корея безспорно се развива капитализъм. Държавното й ръководство май е принудено да признае най-сетне пазарния капитализъм за единствен начин да се гради ефективна икономика.

В "Мерките от 30 май" според Ланков се посочва, че управителите на фирми формално са държавни служители, но фактически имат същата свобода като мнозина шефове на компании в традиционните пазарни общества.

"Позволено им е да купуват суровини на пазара. Позволено им е - и дори са длъжни да продават на пазара своята продукция. Задължени са да поддържат на известно ниво заплатите в предприятието - което в крайна сметка не е твърде различно от обичайния за нас данък върху печалбата или от корпоративния", казва експертът.

Трудно е за вярване, но точно когато студените отношения между двете Кореи се смразиха съвсем, в Пхенян бе открита бизнес школа.

Основател бе Феликс Абт - швейцарски бизнесмен, представител на ред западни компании в Северна Корея.

"Всичко това не изглежда много вероятно, но се случва наистина. Започнахме през 2002 г., когато в страната имаше недостиг на храни - разказва Абт. - Мнозина севернокорейци бяха безработни, нямаха никакъв доход. Решихме да ги научим как да управляват производството, да го направят ефективно. Наложи се да разберат какво е пазарна стратегия, как да организират служба за работа с клиенти, как да управляват финансовите потоци."

Сътрудничество - или не?

Остава обаче един голям въпрос: как да съчетаем изгодите от сътрудничеството с КНДР и моралния дискомфорт от факта, че подкрепяме този крайно неприятен режим?

Според Феликс Абт едното не пречи на другото - ако не развивате сътрудничество с някоя страна, най-често нямате и възможност за влияние върху местните хора.

"Каква е алтернативата? Да хвърлим върху тях атомна бомба? Да изолираме страната дотам, че населението да измре от глад? За мен най-добрият вариант е да подкрепим кълновете на пазарна икономика с инвестиции и сътрудничество. Пазарните сили са най-мощният лост за промени. Трябва да работим с всички. Трябва да сътрудничим и с обикновените хора, и с правителството", добавя швейцарският бизнесмен.

Оправдан ли е рискът?

Управляващите в Пхенян са изправени пред два проблеми. Първо, гладът, връхлетял страната през периода 1994-1998 г., нагледно демонстрира недостатъците на комунистическия икономически модел. Второ, околният свят все по-често прониква отвъд севернокорейската информационна завеса.

Официалните медии, то се знае, може все тъй да наричат Южна Корея "американска курва", омаловажавайки икономическите й постижения.

Но Китай - най-близката съседна страна и почти единствен съюзник, продължава стремителното си развитие. Десетки хиляди китайски туристи прииждат в Северна Корея, демонстрирайки без притеснение дизайнерско облекло и скъпа фотографска екипировка.

И Ким Чен Ун навярно е сметнал, че китайският вариант за развитие, запазващ политическия контрол и същевременно смекчаващ икономическото регулиране, не би довел до падане на режима.

Но тази политика може да стане опасна за режима игра.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


121
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
80
0
 
1
 
! Отговори
някой преди 9 години
Е нали уж строяха и те комунизма.....?!
79
3
 
6
 
! Отговори
Тихомир Томов преди 9 години
До Анонимен 98 В сравнение с " елегантните " ни демократични управляващи тези на снимката изглеждат просто като фиданки ! Мога и да ти ги изредя като ще завърша със Искра ...............................................................и започна с Миков
78
12
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Прасе комунистическо, дебело.Народа му гладува, а тоя се оял като ***.както и тук болшевиките се пръскат по шевовете.Гея е милионер, а избирателите му умират от глад.
77
7
 
15
 
! Отговори
скорец преди 9 години
не се чудете българи северна корея е предвестник модел на новият световен ред които постепенно ще се утвърждава на цялата планетано не американският модел а китаиско руският отначало във странитеот БРИКСсегашният начело със сащ даже и ракетно ядрена воина вече неможе да го спаси
76
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен --91;Абе умник Китай е с 4 пъти по--голямо нселение. Я сметни нещата на главаот населението.Китайците не получават пенсии. Ами заплатите? Затова жим е евтина продукцията. А качеството?
75
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 63 "Аха. А в Cisco завиват шоколади в станиоли ;)"Да те светна в Cisco са същите *** като в ДжамОС и HP и така са се оплели, че дори не знаят как работят собствените им "продукти".Аксиома : като натрупаш сало тиквата отказва да работи !
74
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
аве Петре, спри пиенето - първо такава държава България на практика не съществува, а след някоя и друга година и на теория няма да я има. Що за човек трябва да е някой за да му се вижда такъв рай в България и за каква средна класа говориш не разбирам ? Хората са толкова експлоатирани, че от страх гласуват за който им кажат шефовете им като прибавим гласуващите като теб заблудени ето ти управляващи като "слънце"
73
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Искам и аз за Северна Корея. Къде са списъците на доброволците?
72
8
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ХА ХА ТУКА НЯНАКВИ СОРОСЧЕТА ПИСАЛИ,ЧЕ КИТАЙ БИЛА ВТРОА ИКОНОМИКА СЛЕД САЩ.АЛО СЕДЕРУГИ,ТЕ САМИТЕ ЩАТСКИ РЕЙТИНГОВИ АГЕНЦИИ,КОИТО СЕ ЗАНИМАВАТ С ИКОНОМИЧЕСКИ АНАЛИЗИ И ПРОГНОЗИ ОЩЕ В СРЕДАТА НА МИНАЛАТА ГОДИНА ОБЯВИХА,ЧЕ КИТАЙ Е ВЕЧЕ ПЪРВА ИКОНОМИЧЕСКА СИЛА В СВЕТА.А ВСЕКИ КОЙТО РАЗБИРА ОТ ИКОНОМИКА ЗНАЕ ,ЧЕ САЩ СА КУХА ИКОНОМИКА И ДОЛАРЧЕТО Е КУХА ВАЛУТА И ДОБРЕ,ЧЕ СА ЧАРШАФИТЕ ОТ САУ.АРАБИЯ , КУВЕЙТ И КАТАР,ЧЕ ДА КРЕПЯТ ДОЛАРЧЕТО С ПЕТРОЛНИТЕ СПЕКУЛАЦИИ,ИНАЧЕ $ И ЗА *** ПАПИР НЯМА ДА СТАВА
71
12
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
КИТАЙ ПОКАЗА КАК ТРЯБВА ДА СЕ РАЗВИВА ЕДНА ДЪРЖАВА,НЕ КАТО ЗАПАДНИЯ МОДЕЛ,КОЙТО СЕ ДОКАЗА КАТО ПЪЛЕН ПРОВАЛ.
70
21
 
20
 
! Отговори
петър преди 9 години
В България вече съществува една прослойка от около 2 милиона души, която има много добър стандарт.По Великден и Коледа не можеш да се разминеш от хубави коли с български номера в Гърция.Тези хора имат добри доходи,хубави жилища и автомобили,добри финансови възможности.Но те имат високо образование и квалификация и бачкат здраво.Лекари, инженери,икономисти и юристи и най-вече дребни и средни бизнесмени.Политиците и мутрите не са повече от 10% от заможните хора в БГ.Така че на работа драгари...
69
1
 
33
 
! Отговори
Ъц преди 9 години
Мнозина задават въпроса :Защо в северна Корея не е леко?Отговора е :Санкции, санкции и пак санкции... вече десетилетия.Но възниква и друг въпросЗащо в БГ при демократично и свободно общественно управление българинът живее все по-зле, а държавата продължава да потъва в блатото на некъдърноста и корупцията?псНие не бихме издържали и година на подобен икономически натиск и санкции.
68
12
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Аз съм работил 6 месеца в Северма Корея през 1987 година.Нещата там не са така както ни ги набутва сегашната преса.Философиятя ЧУЧХЕ не е комунизъм.
67
16
 
16
 
! Отговори
ленинист преди 9 години
Всички *** реват,че през социализма нямало свобода и до какво доведе тази свобода през тези 26 години... ?
66
6
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
И в Севверна Корея взе да се оправя само България все повече затъва с тези продажни управници!
65
4
 
13
 
! Отговори
дамдум преди 9 години
На снимката ясно си личи колко са щастливи.В средата едно прасе 200 кила заобиколено от измършавели мишки.Как водача е 100 кила а другите като ги гледам едвали са по над 55 кила
64
8
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Като гледам фотографията не знам да е останала такава работеща фабрика в България.
63
6
 
12
 
! Отговори
до 77 преди 9 години
На зад сте с информацията. Китай е първа икономическа сила.
62
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ЕЙЙЙЙЙЙ БОГУУУУУУУ
61
3
 
4
 
! Отговори
*/* преди 9 години
Безсмислена и неинтересна статия.