Тръмп, Путин и Ердоган, а ЕС - в геополитическа самота

Триото президенти предизвиква водещите европейски ценности
Обновена: 27 май 2017 14:41 | 27 май 2017 14:38, Виктория Тошкова
130
Тръмп, Путин и Ердоган, а ЕС - в геополитическа самота
Снимка: архив, Reuters

Настроението в Европа тези дни е по-позитивно, а за да се случи това не бе нужно много. Безразсъдните екстремисти останаха на второ, а не на първо място, на изборите в Австрия, Холандия и Франция. Икономическият растеж се ускорява по-бързо, а Brexit, макар и вероятно катастрофален за Великобритания, може да не се окаже такъв за Европа.

Въпреки това дори просто завръщането към нормалното е успокоение за континента, прекарал последните няколко години, борейки се с кризи, коментира The Economist.

Но ако европейците най-малкото са започнали да се чувстват по-добре, светът отвъд тях изглежда дори по-заплашителен. Високо ценените европейски ценности на либерализма и спазването на човешките права биват предизвикани от кохорта непредсказуеми лидери, които явно нито ги ценят, нито разбират.

А това буди тревоги за Европейския съюз (ЕС). За европейците тази промяна е въплътена в тримата президенти, чиито капризни импулси оформят и ограничават външната политика: Доналд Тръмп, Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган.

Да вземем първо Тръмп. Страховете на европейците към американския президент отчасти се успокоиха, откакто той пое поста. Тръмп често се радваше на антиевропейски политици като Найджъл Фараж и Марин льо Пен. След срещите си с няколко европейски лидери обаче до голяма степен спря да прави това. Европейски представители след визитите си във Вашингтон изразяват оптимизъм, че някои от най-крайните поддръжници вече са с по-слаби позиции пред Тръмп.

Но европейците никак не се чувстват спокойни. „Нямаме идея къде се намират [американците] по толкова много въпроси“, казва дипломат в Брюксел, докато Тръмп пристига за среща с ЕС и на НАТО, последвани от среща на високо равнище на Г7 в Сицилия. В подготовката за тези събития европейците търсеха яснота за намеренията на САЩ, особено по климата и търговията.

По време на кампанията си Тръмп обеща да се оттегли от Парижкото споразумение по климата, но оттогава насам нито е потвърдил, нито е оттеглил това си обещание. Американците не са склонни да се присъединят към стандартния език в комюникето на Г7 по отношение на това колко важна е глобалната търговия.

Ако Тръмп кара европейците да си задават въпроси, Путин предизвика предположенията им. Анексирането на Крим разстрои установения ред след Студената война, а войските му сеят хаос в Източна Украйна. Слабостта може да ограничи мащаба на това, което Путин може да постигне. Продължаващият упадък на Русия обаче му дава повод да действа сега, вместо да изчака, за да подрие проевропейските реформи в страни, които включва в своята сфера на влияние.

В самия ЕС Путин и представителите му се намесват в избори и спонсорират размирни партии и фалшиви неправителствени организации. Някои правителства даже създадоха отдели, които да се борят с руската пропаганда.

Ердоган е дори по-лукав. Турция е съюзник в НАТО и кандидат за членство в ЕС. Разузнавателните ѝ служби могат да помогнат на европейците в борбата с тероризма, а в същото време страната приютява милиони бежанци, които иначе биха потърсили защита в Европа.

Но за европейците е невъзможно да се справят с президента. Той сравнява европейските правителства, които забраняват воденето на негови кампании върху своите територии, с нацисти и заплашва да захвърли мигранти в България и и Гърция, ако не постигне своето. Вътрешните чистки почти са унищожили турската демокрация. Някои европейци, включително австрийското правителство, искат преговорите за членство в ЕС да бъдат прекратени. (Други тайно се надяват Ердоган сам да им сложи край.)

Справянето с всеки един от това трио поединично само по себе си би било трудно. Заедно те представляват лесно докачлива махала. Несигурността около подхода на САЩ към Русия, например, засилва опасността от Путин. Опасенията, че Тръмп може да се опита да постигне голяма сделка с Кремъл, може и да отслабнаха, но германските представители не могат да разчитат на сътрудничеството по Украйна, на което се радваха по времето на Барак Обама.

Отношенията между тримата също са непредсказуеми. През последните 18 месеца Турция свали руски самолет, руският посланик бе убит в Анкара, Москва наложи санкции срещу Турция, а двете страни отново са приятели.

Ако комбиниране трудностите около Русия и Турция с въпросителните около ангажимента на САЩ по сигурността, европейците остават със силно усещане за „геополитическа самота“, както казва Ян Техау от American Academy в Берлин. Това разстройва и други съседни региони, в които ЕС имаше своето влияние. Вакуумът се усеща в бившите съветски страни, където американската подкрепа се приемаше за даденост, но и на Западните Балкани – опасно нестабилна зона в сърцето на Европа, където Америка, Русия и Турция се борят за влияние.

Някои все пак заемат по-позитивни позиции. Европейските дипломати обичат да казват, че победата на Тръмп и Brexit са довели до ново усещане за единност в Европа. Проучванията наистина сочат, че подкрепата за членство в ЕС нараства в повечето страни, а тази седмица Pew Research Centre представи подобни резултати за НАТО.

Това обаче е крехко единство, основано не върху доверието, а върху страха от външния свят. На скорошна среща на търговската комисия на ЕС един дипломат отбелязва с радост, че старите разделения между защитниците на свободната търговия и протекционистите са изчезнали. Всички те били обединени зад защитни антидъмпингови мерки.

Вълните от мигранти, които заляха Европа от Турция през 2015-16 г. предизвикаха искания за затваряне на границите. А заплахата от Путин, а не досадните туитове на Тръмп, плашат европейските правителства, карайки ги да увеличат разходите си за отбраната. Ужасното трио хвърля дълги сенки.

Още подобни анализи четете в Investor.bg


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


130
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
76
1
 
21
 
! Отговори
Оф шъ мъ скъсате от преди 6 години
В моменра важи аксиомата ,,Разделяй и владей,, използвана още от Римската империя ,Кортес в Мексико и т.н. и до днес. Малките стават храна за поголемите те от своя страна на акулите а последните на тезгяха на Големите Търговци. На цацата се мъти главата с глупости да не рипа насам натам .
75
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До moreliniTq i Turcia e v Evropa ,daje ima 15 miliona turski podanici v evropata
74
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"ЕС - в геополитическа самота" - такава е съдбата на тези, които обичат да си имат господар. Докато играят по свирката на наследниците си отвъд Голямата локва и не започнат да водят самостоятелна, независима външна (и вътрешна!) политика, нищо няма да се промени в ЕС.Европа наистина трябва да се обедини, но не така, както искат немците - да заробят останалите икономичеки. Трябва западноевропейските страни да приемат най-после, че Източна Европа не е населена с робско, ксенофобско население.
73
3
 
28
 
! Отговори
Оф шъ мъ скъсате от преди 6 години
Какви ценности бе? Туй да четеш Вазов с маймунско писане, да *** пласмасов зарзават, да живееш като гледаш по улицата банди неграмотници и ужасени престарели хора да чакат гастарбайтерите да им пратят пари за дърва и простотията и гладурията и тва ли са ви ценностите? Ава ейй България умира бе простаци, няма деца, нищо няма.
72
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Това анализ ли се води?Чиста ли.берастка по.мия.
71
1
 
4
 
! Отговори
ЯСЕН ЛИ СЪМ? преди 6 години
До Анонимен56 НО ИЗКУПИХА ПОЛОВИН Б-----Я, ОСТАВА ДА ИЗКУПЯТ ДРУГАТА ПОЛОВИНА. :)
70
9
 
21
 
! Отговори
morelini преди 6 години
До 70..Путин си е в Европа къде да го пращам.Ако САЩ не си бяха напъхали гагата в Украйна,Русия нямаще да анексира Крим нали така.Така че Европа няма проблем с Русия проблемите ги имат САЩ и ТУРЦИЯ.Сложна е тя...
69
7
 
17
 
! Отговори
ЕС - последна дупка преди 6 години
По какво водят бе, драги 71? НАТО е една групичка и.бр.ици на Америка без никаква стойност в международната геополитика. ЕС е едно бюрократично блато, което хвърля парите на европейския данъкоплатец и чиновниците си мислят, че така решават проблеми. Германия, Франция, Великобритания, кои бяха тия на международната сцена и колко проблема са решили? Нула. Всичко при тях е стари лаври и куха статистика. Америка, Китай, Русия и Япония дирижират света. Останалите са актьори и публика.
68
3
 
17
 
! Отговори
Членска карта №7 преди 6 години
до 73Какво демократично има в това да те управляват хора, които не си избирал... И тези хора да ти пращат навлеци, под заплахата от санкции!
67
2
 
11
 
! Отговори
Членска карта №7 преди 6 години
до 59Бягството на хората започна, когато се огледаха и видяха, че за тях работа в родината има няма!!!
66
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ba si тъпата, скучна и безсмислена статия. Дано са платили добре на индивида, който си е загубил ценното време от живота, за да сътвори тази безсмислица. И обратното - ако някой се радва да чете толкова безцелни политически бръщолевения, значи спешно трябва да си тегли въжето.
65
16
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ЕС е най-великият съюз. Малко е тромав поради демократичността си и лесно се поддава на популистки вълни, но това няма да го събори. Вече се отърсва от популистите и това е необратимо. Затова и Путин и Тръмп и Ердоган правят струват и все ги тегли към ЕС.
64
6
 
13
 
! Отговори
Членска карта №7 преди 6 години
до 58Ай, простете ни, че ви прекъснахме пътя на развитие- 70-80% от народеца гладен,бос, утрепан от работа на нивата и фабриките. Простете, че за 15 години същите тези 70-80% си построиха тухлени къщи и живяха безгрижен живот(поне до към 1980).
63
6
 
5
 
! Отговори
До ЕС - последна дуп преди 6 години
До ЕС - последна дупкаДа, неадекватнико, водят по всички тези параграфи, защото в тези съюзи са най-развитите държави на света. Една празна саксия не можеш да излъжеш, пък си тръгнал да мислиш :)
62
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ердоган в Анадола,Тръмп зад океана и това е...къде се мешат навсякъде.Трябват на върхът на Европа да има млади и амбициозни хора а не тези пенсионери.......А Путин умишлено ли го забрави или за него не се сещаш къде да го пратиш?
61
7
 
12
 
! Отговори
ЕС - последна дупка преди 6 години
Въобще Европа, ЕС/НАТО имат ли някаква роля в света? В Близкия изток ли дирижират процесите, в Африка ли, на Корейския полуостров ли? Нещо по иновации водят ли, или по демографски и икономически растеж? За един приятел питам.
60
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ердоган е дори по-лукав. Турция е съюзник в НАТО и кандидат за членство в ЕС. Разузнавателните ѝ служби могат да помогнат на европейците в борбата с тероризма,....Могат но вместо като Ердоган да ги вкарват в затвора или ликвидират, те само регистрират терористичните им действия. Ердоган постъпва с тях много по-адекватно. Вместо да го карат да си променя антитерористичните закони просто могат да се получат от него. Терористът трябва да е или в затвора или на въжето.
59
14
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В България нацистите са социалистите.
58
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименВСЕКИ БЪЛГАРИН НАПУСНАЛ РОДИНАТА СИ Е ИНВЕСТИТОР В БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА И ПРОСПЕРИТЕТ. ХРАНИ МНОГО ПСЕВДОБЪЛГАРСКИ ВСЕВДОНАЦИОНАЛИСТИ ЗА ДА ГО ЛАЯТ. НО ДОБРЕ ЧЕ НАТО ПАЗИ И ГИ РИТА В МУЦУНИТЕ.
57
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 59Ами ако си беше задал въпроса ЗАЩО НЯКОИ ДЪРЖАВИ СА ПО-НАЗАД и си отговориш, че ЗАЩОТО ЕДНА КЛИКА ОТ еуропейски държави беше ги колониализирала и тогава ще разбереш защо СЕГА НА ТАЯ еуропка ВСИЧКО И СЕ ВРЪЩА!!!! А брашно назаем, тъпкано се връща!!!!!