Студената война и илюзията на Съединените щати – за победа

Триумфализмът на Съединените щати дойде в две версии
327
Студената война и илюзията на Съединените щати – за победа
Джордж Буш и Михаил Горбачов. Снимка: архив, Reuters

Студената война като система от държави приключи през един студен сив декемврийски ден в Москва през 1991 г., когато Михаил Горбачов сложи край на Съветския съюз. Самият комунизъм, в своята марксистко-ленинистка форма, спря да съществува като практически идеал за организирането на обществото, пише Од Арне Вестад, професор по американско-руските отношения в Harvard, за New York Times.

Студената война като идеологическа борба обаче изчезна само отчасти. От американска гледна точка нещата не се промениха особено този ден. Студената война приключи и САЩ я бяха спечелили. Но повечето американци все още вярваха, че могат да бъдат в безопасност само ако светът изглежда повече като собствената им страна и ако правителствата по света се подчинят на волята на САЩ.

Идеите и допусканията, натрупвани в продължение на поколения, останаха. Вместо по-ограничена и постижима американска външна политика повечето политици и от двете партии вярваха, че САЩ могат, при минимални разходи и риск, да действат според собствените си желания.

Триумфализмът на САЩ след Студената война дойде в две версии. Първата бе на Клинтън, който популяризираше програма за просперитет чрез пазарни ценности в глобален мащаб. Липсата на цел в международните отношения бе поразителна, но местните политически инстинкти бяха по-скоро правилни: американците се бяха уморили от външни намеси и искаха да се наслаждават на „мирния дивидент“. В резултат 90-те се оказаха изгубената възможност за международно сътрудничество, особено в битката с болести, бедност и неравенство.

Втората бе версията на Джордж Буш Младши, който се фокусира върху надмощието. А междувременно, разбира се, се случи 11 септември. Възможно е версията на Буш никога да не се бе случила, ако не бяха терористичните атаки в Ню Йорк или Вашингтон, извършени от ислямистки фанатици (фракция, всъщност родена от американски алианс през Студената война).

Опитът от Студената война очевидно предопредели отговора на САЩ към тези зверства. Администрацията на Буш избра този момент на безпрецедентна глобална хегемония, за да окупира Афганистан и Ирак. Тези действия нямаха смисъл от стратегическа гледна точка, създавайки колонии през 21 век под управлението на Велика сила, която нямаше интерес към колониално управление.

Но САЩ не действаха стратегически, а защото народът разбираемо бе вбесен и уплашен. И действаха защото можеха. Версията на Буш бе управлявана от съветници, които се фокусираха върху проекцията на мощта, териториалния контрол и смяната на режима

Затова и епохата след Студената война не бе отклонение, а продължение и потвърждение на абсолютната историческа цел на САЩ. Постепенно обаче те станаха все по-малко способни да си позволят глобално надмощие.

С новия век основната цел на САЩ трябваше да е да привлече другите страни към международните норми и върховенството на закона, особено след като собствената им власт отслабваше, пише Вестад. Вместо това САЩ направиха това, което западащите суперсили често правят: ангажираха се в безполезни, ненужни войни, далеч от границите им, в които краткосрочната сигурност се бъркаше с дългосрочни стратегически цели. Вследствие САЩ са по-малко подготвени, отколкото можеха, да се справят с големите предизвикателства на бъдещето: възхода на Китай и Индия, изместването на икономическата мощ от Изток на Запад и системните предизвикателства като климатичните промени и епидемиите.

Продължението на материала четете на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


327
Още по темата: Студена войнаСАЩ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
120
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Впрочем какво стана с висите за САЩ, отмениха ли ги? САЩ нали имат безвизов режим с ЕС, а България е пълноправен член на ЕС вече 10 години. Или САЩ най-нагло плюят в лицето на васалите си и не спазват с тях договорите които самите те са подписали.
119
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В селски район на американския щат Мисисипи бе арестуван мъж, който застреля осем души след спор с жена си и нейни роднини....Руски емигрант е бил.
118
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 165 АнонименТи си сороските доларджии , нали познах ?
117
1
 
2
 
! Отговори
Демократ преди 6 години
Проблемът на България сега са агентите на Москва. Всички партии в парламетна са агенти на Москва. Ако искаме да се оправиме и требе да се изчистиме от атентите на Москва и да избереме за политици истински евроатлантици. Вишеградската се изчистиха от агентите на Москва и дръпбаха, ако исмаме и ние да дръпнеме като вишеградската требе да се изчистиме от агентите на Москва!
116
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Абе защо хората не бягат в хубавата Русия? Нали там е рай? Няма западна демокрация.
115
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
когато свърши "45 годинишния комунистически концлагер", 3 милиона българи защо отидоха да мият улиците на запад, вместо да се радват на демокрацията и свободата които САЩ донесоха на България?...Каква демокрация бре? Тука си е още руски свиннарник. Покажете ми една нерубладжийска партия в парламента?
114
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 162 KOSTAS LINKEКъде я виждаш тази демокрация, власт на народа а не на една група ? демокрация е фалшива дума за прикриване на дивия капитализъм
113
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Абе стига с митовете за велика сила и държава. В коя велика държава хората нямат пари за истински алкохол и пият бояришник и антифриз?
112
1
 
2
 
! Отговори
KOSTAS LINKE преди 6 години
По странна и зловеща ирония , билгарските комунари се наврекоха ''народната власт''--А ДЕМОКРАТИА ЗНАЧИ ИМЕННО ТОВА - ВЛАСТ НА ЦЕЛИЯ НАРОД, АНЕ САМО ЕДНА ОПРЕДЕЛНА ГРУПА ..А САВЕЦКИТЕ КАМАРАДИ ИМАХА ЕДНА СТРАННА МАНИЯ---ДА КРЪЩАВАТ СВОИТЕ РЕЖИМИ ПО СВЕТА--С НАРОДНА ДЕМОКРАЦИЯ В ИМЕТО---В ЗАИР, В МОЗАМБИК, А НАЙ-ИЗВЕСТНИТЕ СА В ГДР = ...., КНДР ...И НАКРАЯ ЗА КРАТКО 1979 - 1986 И 1986 -1992 -АФГАНСКА НАРОДНА-ДЕМОКРАТИЧНА РЕПУБЛИКА !.МУАХАХА
111
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Когато бяхме с Русия нямахме тоалетна хартия и банани а САЩ ни донесоха тоалетна хартия и банани и демокрация.
110
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен154 Бивша Югославия чии самолети я бомбардираха? Кой обучи и насъска войниците на Саакашвили? Кой нападна Ирак?Втория път, след като излязоха от Кувейт?Няма по-военолюбиванация, от американците! И забележи-винаги войната е далеч от тях, и ако може-други се бият заради тях, в тяхна поблза,навсякъде пред последните 20-30 години.Те, в открити военни конфликти влизат само при съотношение на силите 1 чужд срещу 7 техни, това буквално го пиша в уставите им.И ако може чуждия да е изостанал
109
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Нищо добро не е дошло и няма да дойде от Америка !
108
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 156 : Според теб , в любимата ти америка , по - голямата част от населението американци ли са , или американски граждани ?
107
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен"143 Няма такова нещо тъпче , няма такава статистика , има я само в *** ви тикви".............................................................То и пра дядо ти, Шопа, като видял жирафа в зоологическата градина казал: "Е па такова животно нема!"
106
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До136 , не до 137
105
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В момента България е на колене, разчита на трохи, подхвърлени ни от нашите европейски поробители, пардон, "партньори". Не ме интересува САЩ, Русия и Китай, България е на колене и няма оправия. Дотук ни докараха нашите "приятели" от САЩ и Европа.
104
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 137 : Отново неточост! Разбирам , че си негативно настроен към руския народ и Русия ,но разбира се , това си е твой проблем ! По твоята логика ( мен ако питаш по-скоро липса на логика ) , една много голяма част от американците не трябва да се наричат американци , а американски граждани !
103
0
 
13
 
! Отговори
Един от Северозапада преди 6 години
До Анонимен142Итересно, по кои икономически показатели сме напред? Цитирай, отвори ми очите? Брутен вътрешен продукт? Иновации и конкурентноспособност? Наука? Медицина? Средна продължителност на живота? Безработица? Среден доход? Приятелю, ако спре Европа да подхвърля трохи, под хформата на траншове , лотове, проекти, и ако спрат да пращат по 300-500 евро месечно емигрантите ни, живи умряли сме.
102
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За 30 години партньорство с американците България намаля с 1/3 от населението. 3 милиона души ги няма вече, някои измряха, другите имигрираха. За 45 години партньорство с руснаците България се увеличи с 2 милиона. От 7 милиона станахме 9 милиона.
101
1
 
7
 
! Отговори
Един от Северозапада преди 6 години
Въобще, международната политика най добре и без да иска, я обясни един пиян директор на държавно все още предприятие , през 90-те години. Върви той и псува работниците, а един работник му казва:-Шефе, не така, че като дойдат нашите.../СДС/-И да дойдат, ще е все едно да ги поканиш у мас в панелката на гости.Ще гледат, имаш ли буре с вино в мазата, да го изпият, и млада ли е жена ти, ако могат да те напият и да я опънат.За какво мислиш, че идват, да те създават ли?